Wizyta studyjna uczestników konferencji „Badania w sektorze kultury”

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie 18 listopada br. gościła pracowników instytucji kultury, uczestników konferencji „Badania w sektorze kultury”, poświęconej szeroko rozumianej dostępności. Wydarzenie zorganizowane było przez Zakład Zarządzania Kulturą w Instytucie Kultury Uniwersytetu Jagiellońskiego.

W trakcie wizyty, mogliśmy podzielić się doświadczeniem i dokonaniami, a także spostrzeżeniami dotyczącymi działań Biblioteki w zakresie szeroko rozumianej dostępności, Nasi goście zobaczyli udogodnienia i dostosowania dla osób ze szczególnymi potrzebami, min. sprawdzić działanie usługi asystenta dostępności przy wejściu do Punktu Informacyjnego, zapoznać się z usługą tłumacza PJM online oraz pętlą indukcyjną w Wypożyczalni Głównej. Podczas wizyty w Wypożyczalni Książki Mówionej i Brajlowskiej poznali specyfikę zbiorów oraz pracy jej pracowników. W następnej kolejności, mogli zobaczyć pomoce dydaktyczne przygotowane z myślą o uczestnikach warsztatów, przez pracowników Biblioteki oraz zapoznali się z działaniami praktykowanymi w Bibliotece na rzecz osób z niepełnosprawnościami – szkolenia, warsztaty (Literackie faworytki), konkursy, spotkania z niepełnosprawnymi autorami, spotkania integracyjne, wystawy plastyczne, koncerty, słuchowiska w Radio Rajska, projekty – zrealizowany „Świat zamknięty w dotyku” skierowany do młodego odbiorcy z dysfunkcją wzroku oraz obecny „Kultura bliżej. Poprawa dostępności usług i zbiorów Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie dla osób ze szczególnymi potrzebami” finansowane w ramach projektu „Kultura bez barier” realizowanego przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Realizowanie zasad dostępności jest procesem długotrwałym, który cały czas trwa. Należy również pamiętać, że dostępność tworzą ludzie, pracownicy Instytucji – to ich życzliwość i empatia sprawiają, że czytelnik z niepełnosprawnością  nie czuje się onieśmielony w naszych murach.

Wizytę studyjną w naszej Instytucji przygotowali Elżbieta Starowicz i Robert Lenard, koordynatorzy dostępności WBP w Krakowie.

Zamknij

W tym serwisie internetowym używane są pliki cookies w celu ułatwienia korzystania z serwisu, do celów statystycznych i/lub reklamowych. Poprzez odpowiednie ustawienie przeglądarki przy pomocy której korzystasz z tego serwisu internetowego możesz blokować lub zezwalać na zapisanie plików cookies w urządzeniu w którym przeglądasz serwis internetowy.