Zajęcia dla seniorów
ZAJĘCIA DLA SENIORÓW
Uczestników szkoleń zapraszamy do wypełnienia ankiety:
- Ankieta ewaluacyjna dla uczestników szkoleń komputerowych
- Ankieta ewaluacyjna dla uczestników pozostałych szkoleń
SZKOŁA @KTYWNEGO SENIORA ZAPRASZA
Zapraszamy do udziału w bezpłatnych zajęciach dla Seniorów organizowanych w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie. Uczestnictwo w zajęciach oznacza akceptację Regulaminu Imprez w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie.
Aby wziąć udział w zajęciach należy:
1. Wybrać z poniższej listy interesujące zajęcia,
2. Wypełnić elektroniczny formularz zapisu,
3. Posiadać wiek 50+,
4. Posiadać ważną kartę biblioteczną WBP w Krakowie – można ją uzyskać bezpłatnie na podstawie dokumentu tożsamości w Punkcie Rejestracji Czytelników w głównym budynku Biblioteki i w Artetece.
Po terminie nadsyłania zgłoszeń, na podany w formularzu rejestracyjnym adres e-mail, zostanie wysłana informacja o przyjęciu zgłoszenia lub braku wolnych miejsc.
Zgłoszenie do Szkoły @ktywnego Seniora
Jeśli są Państwo zainteresowani otrzymywaniem bieżących informacji o wydarzeniach w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie proszę wypełnić formularz zgłoszeniowy. Z subskrypcji można zrezygnować w dowolnym momencie.
- Spotkania Sekcji Krajoznawczej
Jeśli lubią Państwo dowiadywać się różnych rzeczy o otaczających nas krajobrazach, obiektach przyrody ożywionej i nieożywionej, dawnych i nowych wytworach działalności człowieka. Jeśli interesuje Państwa, co znajduje się w najbliższej okolicy, w regionie, w kraju i poza jego granicami. Jeśli pragną Państwo poświęcić temu swój czas i wysiłek. Jeśli POZNAJĄC potraficie Państwo POLUBIĆ – to zapewne można Was zaliczyć do grona osób, które określamy mianem KRAJOZNAWCÓW.
Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie proponuje Państwu udział w Sekcji Krajoznawczej, działającej w ramach programu Szkoła @ktywnego Seniora.
Spotkania to okazja do podzielenia się własnym dorobkiem krajoznawczym, uzyskania porady w zakresie doboru dla siebie odpowiedniej formy aktywności poznawczej, włączenie się w planowanie i organizację wycieczek lub spacerów edukacyjnych. Jest to doskonała okazja do zawarcia ciekawych znajomości, nawiązania współpracy z innymi krajoznawcami, wymiany doświadczeń. Będziemy próbować odpowiedzieć na pytanie: czy koniecznie trzeba wędrować, aby być krajoznawcą?
Osoby biorące udział w zajęciach Sekcji Krajoznawczej powinny posiadać gotowość do bycia krajoznawcą i aktywnego włączenia się w pracę sekcji (przygotowanie programu wycieczki z wykorzystaniem zasobów Biblioteki i internetu, prowadzenie dokumentacji zajęć przy użyciu nowoczesnych technik informatycznych, opracowanie posiadanej dokumentacji i umieszczenie jej na prowadzonym przez Sekcję blogu).
Terminy: czwartki, godz., 10.00-12.00, sala 232
Więcej informacji: nr tel. (12) 37-52-238
- Spotkania Sekcji Plastycznej
Jeśli lubią Państwo malować, wycinać, szyć, rysować, wyszywać lub spędzać wolny czas w jakiejś innej „artystycznej” formie. Macie głowy pełne pomysłów, chcecie je realizować i podzielić się z innymi. Chcecie stworzyć „coś z niczego”, wykorzystać na nowo niepotrzebne materiały – zapraszamy na zajęcia sekcji plastycznej w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie.
Na spotkaniu będzie można porozmawiać o technikach, wymienić się pomysłami, poznać osoby o podobnych zainteresowaniach, a przede wszystkim stworzyć coś własnego, niepowtarzalnego, oryginalnego. Tworzenie w grupie jest o wiele przyjemniejsze niż samemu.
Terminy: wtorki, godz., 13.00-15.00, sala 232
Więcej informacji: nr tel. (12) 37-52-238
- Zespół Poetycko Muzyczny S@S
Zespół działa od 2009 roku. Zapraszamy osoby, które chca spędzić wolny czas przygotowując repertuar występów, lubią kontakt z publicznością, umieją grać na instrumentach. Jest okazja wlączyć się w oryginalne działanie, mające niepowtarzalny klimat. Oferta dla aktywnych, "artystycznych dusz".
Terminy: poniedziałki godz. 11.00-13.00, sala 232
Więcej informacji: nr tel. (12) 37-52-238
BRYDŻ DLA SENIORÓW
Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie w ramach Sekcji gier S@S zaprasza na bezpłatne spotkania dla miłośników gier towarzyskich i karcianych. Na zajęciach przedstawione zostaną zasady gry w brydża (punktacja, elementarne taktyki, użyteczne terminy).
Brydż od podstaw
Termin: poniedziałki (co tydzień) od 19 września 2022 r.
Godzina: 11.00-16.30
Miejsce: Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie, ul. Rajska 1, II piętro, sala 245
Prowadzący: Ryszard Dziedzic, trener, pasjonat gry w brydża, laureat licznych turniejów brydżowych.
Zapisy: Formularz zgłoszeniowy
Brydż dla zaawansowanych
Termin: czwartki (co tydzień) od 8 września 2022 r.
Godzina: 15.00-18.00
Miejsce: Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie, ul. Rajska 1, II piętro, sala 232
Informacja: tel. 12-37-52-238
Osoby biorące udział w zajęciach sekcji powinny posiadać:
Ważną kartę biblioteczną WBP w Krakowie – można ją uzyskać bezpłatnie na podstawie dokumentu tożsamości w Punkcie Rejestracji Czytelników (parter, pok. nr 6) i Artetece WBP w Krakowie ul. Rajska 12 (wejście od ul. Szujskiego – I piętro).
Dobry humor i pozytywne nastawienie.
Wiek 50+.
W trakcie zajęć wykonywane będą zdjęcia w celach dokumentacyjnych i promocyjnych. Uczestnictwo w zajęciach oznacza akceptację Regulaminu Imprez w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie.
OBLICZA KULTURY
Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie w ramach programu Szkoła @ktywnego Seniora zaprasza do udziału w cyklu bezpłatnych spotkań pod tytułem: Oblicza kultury.
Sztuka jest wszędzie – otacza nas każdego dnia. Czasem nawet nie zdajemy sobie sprawy, że to, co widzimy, słyszymy, czytamy czy czujemy, ma swoje korzenie w kulturze. „Oblicza Kultury” to cykl spotkań dla osób, które chcą lepiej zrozumieć sztukę – zarówno tę dawną, jak i współczesną – a przede wszystkim chcą miło i twórczo spędzić czas w gronie otwartych ludzi.
Chcemy pokazać, że sztuka to nie tylko galerie, muzea i wielkie nazwiska, ale także codzienne rozmowy, wspomnienia, ulubione książki i filmy, rodzinne fotografie czy przedmioty z duszą, które mamy w domu.
„Oblicza Kultury” to cykl spotkań warsztatowych trwających 1,5 godziny, podczas których uczestnicy będą mieli okazję:
● poznać początki istnienia sztuki i historię pierwszego podpisanego dzieła,
● porozmawiać o roli emocji w życiu człowieka i o tym, jak sztuka wpływa na nasze samopoczucie. Dlaczego niektóre obrazy poruszają nas do łez, a inne wzbudzają kontrowersje?
● odkryć, jak język łączy ludzi między sobą i z kulturą,
● dowiedzieć się o najgłośniejszych skandalach w świecie sztuki i kultury,
● nauczyć się rozpoznawać sztukę generowaną przez sztuczną inteligencję i nie dać się oszukać,
● przekonać się, że sztuka jest wszędzie – wystarczy tylko nauczyć się ją dostrzegać.
Forma zajęć: wykład połączony z dyskusją i swobodną wymianą myśli oraz doświadczeń między uczestnikami.
Miejsce: Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie, ul. Rajska 1, II piętro, sala 247
Terminy: (piątki)
4, 11, 18, 25 lipca 2025 r.
1, 8 sierpnia 2025 r.
Godzina: 11:00-12:30
Wstęp wolny.
Plan zajęć:
Początki - jak to się wszystko zaczęło?
- początki kultury i sztuki
- pierwsze cywilizacje
- definicja sztuki (lub jej brak)
- czym jest kultura i antykultura?
Emocje a sztuka
- emocje - jak je rozpoznawać i rozumieć
- teoria umysłu
- sztuka szokująca, nostalgiczna, agresywna i wesoła
Sztuka języka
- język i jego historia - pierwsze pismo, pierwsza książka
- znaczenie języka pisanego dla rozwoju kultury i człowieka
- ewolucja języka
- poezja i proza
Jak za(chować) sztukę
- historia konserwacji - wzloty i upadki
- upływ czasu w kulturze i sztuce
- sztuka fałszywa i fałszowana
Sztuka wokół nas
- gdzie w Krakowie można znaleźć sztukę? (podpowiedź: nie tylko w muzeum)
- sztuka codzienności i zwykłego życia
- sztuka wokół nas (i jak ją zauważać)
Co dalej ze sztuczną inteligencją?
- o etyce AI
- pierwiastek ludzki w sztuce
- nowoczesność a tradycja
Prowadzące: Martyna Jędrys i Marta Wąs - studentki kulturoznawstwa na AGH
Marta Wąs – jest bardzo zainteresowana i ciekawa otaczającego ją świata, a dzięki kulturoznawstwu uzyskała narzędzia do jego poznawania. Bardzo lubi dzielić się z innymi tym, czego sama już się dowiedziała dzięki studiom. Oprócz tego prywatnie szczególnie interesuje się zwierzętami i muzyką, w której aktywnie się rozwija.
Martyna Jędrys – Interesuje się historią sztuki, archeologią oraz funkcjonowaniem człowieka w świecie kultury. Lubi poznawać nowych ludzi, a w wolnych chwilach malować obrazy olejne.
W przyjaznej atmosferze porozmawiamy także o książkach, obrazach, filmach i wszystkim tym, co związane jest ze sztuką – zarówno bezpośrednio, jak i pośrednio. Wspólnie poszukamy odpowiedzi na pytanie: gdzie kończy się codzienność, a zaczyna kultura? I być może okaże się, że te granice wcale nie są takie oczywiste.
Uczestnictwo w zajęciach oznacza akceptację Regulaminu Imprez w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie.