Zajęcia dla seniorów

Szkoła @ktywnego Seniora zaprasza

ROZWIŃ

Zapraszamy do udziału w bezpłatnych zajęciach dla Seniorów organizowanych w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie.

Uczestnictwo w zajęciach oznacza akceptację Regulaminu Imprez w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie.

Aby wziąć udział w zajęciach należy:

1.    Wybrać z poniższej listy interesujące zajęcia,

2.    Wypełnić elektroniczny formularz zapisu,

3.    Posiadać wiek 50+,

4.    Posiadać ważną kartę biblioteczną WBP w Krakowie – można ją uzyskać bezpłatnie na podstawie dokumentu tożsamości w Punkcie Rejestracji Czytelników w głównym budynku Biblioteki i w Artetece.

Po terminie nadsyłania zgłoszeń, na podany w formularzu rejestracyjnym adres e-mail, zostanie wysłana informacja o przyjęciu zgłoszenia lub braku wolnych miejsc.

Zgłoszenie do Szkoły @ktywnego Seniora

Jeśli są Państwo zainteresowani otrzymywaniem bieżących informacji o wydarzeniach w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie proszę wypełnić formularz zgłoszeniowy. Z subskrypcji można zrezygnować w dowolnym momencie.

Formularz zgłoszeniowy

 • Spotkania Sekcji Krajoznawczej

Jeśli lubią Państwo dowiadywać się różnych rzeczy o otaczających nas krajobrazach, obiektach przyrody ożywionej i nieożywionej, dawnych i nowych wytworach działalności człowieka. Jeśli interesuje Państwa, co znajduje się w najbliższej okolicy, w regionie, w kraju i poza jego granicami. Jeśli pragną Państwo poświęcić temu swój czas i wysiłek. Jeśli POZNAJĄC potraficie Państwo POLUBIĆ – to zapewne można Was zaliczyć do grona osób, które określamy mianem KRAJOZNAWCÓW.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie proponuje Państwu udział w Sekcji Krajoznawczej, działającej w ramach programu Szkoła @ktywnego Seniora.

Spotkania to okazja do podzielenia się własnym dorobkiem krajoznawczym, uzyskania porady w zakresie doboru dla siebie odpowiedniej formy aktywności poznawczej, włączenie się w planowanie i organizację wycieczek lub spacerów edukacyjnych. Jest to doskonała okazja do zawarcia ciekawych znajomości, nawiązania współpracy z innymi krajoznawcami, wymiany doświadczeń. Będziemy próbować odpowiedzieć na pytanie: czy koniecznie trzeba wędrować, aby być krajoznawcą?

Osoby biorące udział w zajęciach Sekcji Krajoznawczej powinny posiadać gotowość do bycia krajoznawcą i aktywnego włączenia się w pracę sekcji (przygotowanie programu wycieczki z wykorzystaniem zasobów Biblioteki i internetu, prowadzenie dokumentacji zajęć przy użyciu nowoczesnych technik informatycznych, opracowanie posiadanej dokumentacji i umieszczenie jej na prowadzonym przez Sekcję blogu).

Terminy: czwartki, godz., 11.00-12.00, sala 232

Więcej informacji: Dział Edukacji, Nauki i Badań WBP w Krakowie, nr tel. (12) 37-52-238

Formularz zgłoszeniowy

 • Spotkania Sekcji Plastycznej

Jeśli lubią Państwo malować, wycinać, szyć, rysować, wyszywać lub spędzać wolny czas w jakiejś innej „artystycznej” formie. Macie głowy pełne pomysłów, chcecie je realizować i podzielić się z innymi. Chcecie stworzyć „coś z niczego”, wykorzystać na nowo niepotrzebne materiały – zapraszamy na zajęcia sekcji plastycznej w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie.

Na spotkaniu będzie można porozmawiać o technikach, wymienić się pomysłami, poznać osoby o podobnych zainteresowaniach, a przede wszystkim stworzyć coś własnego, niepowtarzalnego, oryginalnego. Tworzenie w grupie jest o wiele przyjemniejsze niż samemu.

Terminy: wtorki, godz., 13.00-15.00, sala 232

Więcej informacji: Dział Edukacji, Nauki i Badań WBP w Krakowie, nr tel. (12) 37-52-238

Formularz zgłoszeniowy

 • Zespół Poetycko Muzyczny S@S

Zespół działa od 2009 roku.  Zapraszamy osoby, które chca spędzić wolny czas przygotowując repertuar występów, lubią kontakt z publicznością, umieją grać na instrumentach. Jest okazja wlączyć się w oryginalne działanie, mające niepowtarzalny klimat. Oferta dla aktywnych, "artystycznych dusz". 

Terminy: poniedziałki godz. 11.00-13.00, sala 232

Więcej informacji: Dział Edukacji, Nauki i Badań WBP w Krakowie, nr tel. (12) 37-52-238

ZWIŃ

Klub mówców w języku angielskim ROZWIŃ

Zapraszamy na spotkania podczas ktorych uczestnicy zdobędą umiejętności m.in. publicznego występowania i przemawiania w języku angielskim, uważnego słuchania, konstruktywnego oceniania. Spotkania prowadzą wolontariusze związani z klubem zrzeszonym w działającej ponad 90 lat organizacji Toastmasters.

 Osoby biorące udział w szkoleniu powinny posiadać:

 1. Ukończone 18 lat,
 2. Znajomość języka angielskiego na poziomie średnio zaawansowanym,
 3. Ważną kartę biblioteczną WBP w Krakowie – można ją uzyskać bezpłatnie na podstawie dokumentu tożsamości w Punkcie Rejestracji Czytelników i w Artetece WBP w Krakowie,
 4. Dobry humor i pozytywne nastawienie.

Termin: każda środa miesiąca,

Godzina: 17.30-20.00

Miejsce: Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie
ul. Rajska 1, II piętro, sala 245

Kontakt:
tel. 12 37-52-285
e-mail: edukacja@rajska.info

Prowadzący:
Przemysław Brejna – wolontariusz WBP w Krakowie, członek Kraków Public Speaking Club,
Marlena Chwiałkowska – wolontariuszka WBP w Krakowie,
Justyna Lityńska – wolontariuszka WBP w Krakowie,
Andrzej Tonia – wolontariusz WBP w Krakowie.

Uwaga! Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona. Uczestnictwo w zajęciach oznacza akceptację Regulaminu Imprez Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie.

ZWIŃ

Szkolenie komputerowe on-line: E-kultura | 5-2020 ROZWIŃ

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie w ramach programu Szkoła @ktywnego Seniora zaprasza na bezpłatne szkolenie komputerowe on-line: E-kultura.

Kurs on-line przewidziany dla osób zainteresowanych poszerzeniem swojej wiedzy odnośnie informacji kulturalnych znajdujących się w internecie z naciskiem na e-czytanie. Uczestnicy kursu dowiedzą się jak wyszukiwać informacje w sieci, poznają portale recenzenckie oraz nabędą podstawowych umiejętności korzystania z platform kultury znajdujących się w internecie. Dodatkowo będzie możliwość zapoznania się z zagadnieniem e-czytania łączącego w sobie mobilność komputera i tradycyjną książkę.

W ramach szkolenia odbędą się minimum 6 zdalnych spotkań po półtorej godziny każde. Spotkania odbędą się w formie czatu na platformie edukacyjnej WBP w Krakowie oraz z wykorzystaniem narzędzia Zoom Client for Meetings.

Osoby biorące udział w szkoleniu powinny posiadać:

 1. dostęp i podstawową znajomość obsługi komputera i internetu,
 2. kamerę internetową, mikrofon oraz słuchawki; (mogą być wbudowane w laptopa),
 3. konto Google / Gmail, do którego potrafią się zalogować. Konto Google / Gmail mogą Państwo założyć, klikając w poniższy link: https://accounts.google.com/SignUp?hl=pl,
 4. wiek 50+.

Zajęcia rozpoczynają się w środę 6 maja 2020 r. i  będą odbywać się w  poniedziałki, środy i piątki.

Terminy (poniedziałki, środy i piątki):
6, 8, 11, 13, 15, 18 maja 2020 r.
Godzina
: 13.00–14.30
Zapisy
: Formularz zgłoszeniowy
Prowadzący
: Kamila Gorzkiewcz (pracownik WBP w Krakowie)

Kamila Gorzkiewicz: absolwentka kulturoznawstwa i wiedzy o mediach. Ogromnym zamiłowaniem darzy film i sztukę współczesną. Uwielbia rzeczy z przeszłością, w które za pomocą maszyny do szycia lub puszki farby można tchnąć nowe życie. Bardzo bliska jej sercu staje się ekologia i próby nieszkodzenia naszej planecie. W bibliotece prowadzi warsztaty i pracuje w Wypożyczalni i Pracowni Muzycznej.

Uwaga: Liczba miejsc ograniczona. O przyjęciu na szkolenie decyduje kolejność zgłoszeń. Zgłoszenia przyjmujemy na bieżąco. Uczestnictwo w zajęciach oznacza akceptację Regulaminu Imprez Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie.

Szczegółowy plan szkolenia:*

Wprowadzenie:

Sztuka:

 • internetowe galerie sztuki;
 • strony muzeów w Polsce;
 • teatry.

Kino:

 • strony krakowskich kin;
 • kina studyjne.

Filmy online:

 • YouTube oraz FilmWeb
 • strony z filmami online

Telewizja i radio internetowe:

Portale kulturalne i informacyjne:

E-czytanie, czyli w elektronicznym świecie książek

 • Czym jest e-kultura?
 • Czym jest e-czytanie?

Książki w internecie:

Biblioteki internetowe:

 • Czym są internetowe biblioteki?
 • Prezentacja wybranych bibliotek internetowych oraz sposobów korzystania z nich:

o    Ibuk Libra

o    Wolne Lektury

o    Legimi

o    Empik Go

 • E-booki w Katalogu WBP w Krakowie
 • Audiobooki;
 • Korzystanie z zasobów bibliotek elektronicznych na urządzeniach mobilnych.

Podsumowanie:

 • quiz;
 • ankieta i ocena kursu.

 *Materiał do zrealizowania w zależności od tempa pracy grupy. Istnieje możliwość przedłużenia liczby spotkań.

ZWIŃ
Zamknij

W tym serwisie internetowym używane są pliki cookies w celu ułatwienia korzystania z serwisu, do celów statystycznych i/lub reklamowych. Poprzez odpowiednie ustawienie przeglądarki przy pomocy której korzystasz z tego serwisu internetowego możesz blokować lub zezwalać na zapisanie plików cookies w urządzeniu w którym przeglądasz serwis internetowy.