Zajęcia dla seniorów

ZAJĘCIA DLA SENIORÓW

Uczestników szkoleń zapraszamy do wypełnienia ankiety:


SZKOŁA @KTYWNEGO SENIORA ZAPRASZA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnych zajęciach dla Seniorów organizowanych w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie. Uczestnictwo w zajęciach oznacza akceptację Regulaminu Imprez w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie.

Aby wziąć udział w zajęciach należy:

1.    Wybrać z poniższej listy interesujące zajęcia,

2.    Wypełnić elektroniczny formularz zapisu,

3.    Posiadać wiek 50+,

4.    Posiadać ważną kartę biblioteczną WBP w Krakowie – można ją uzyskać bezpłatnie na podstawie dokumentu tożsamości w Punkcie Rejestracji Czytelników w głównym budynku Biblioteki i w Artetece.

Po terminie nadsyłania zgłoszeń, na podany w formularzu rejestracyjnym adres e-mail, zostanie wysłana informacja o przyjęciu zgłoszenia lub braku wolnych miejsc.

Zgłoszenie do Szkoły @ktywnego Seniora

Jeśli są Państwo zainteresowani otrzymywaniem bieżących informacji o wydarzeniach w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie proszę wypełnić formularz zgłoszeniowy. Z subskrypcji można zrezygnować w dowolnym momencie.

Formularz zgłoszeniowy

 • Spotkania Sekcji Krajoznawczej

Jeśli lubią Państwo dowiadywać się różnych rzeczy o otaczających nas krajobrazach, obiektach przyrody ożywionej i nieożywionej, dawnych i nowych wytworach działalności człowieka. Jeśli interesuje Państwa, co znajduje się w najbliższej okolicy, w regionie, w kraju i poza jego granicami. Jeśli pragną Państwo poświęcić temu swój czas i wysiłek. Jeśli POZNAJĄC potraficie Państwo POLUBIĆ – to zapewne można Was zaliczyć do grona osób, które określamy mianem KRAJOZNAWCÓW.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie proponuje Państwu udział w Sekcji Krajoznawczej, działającej w ramach programu Szkoła @ktywnego Seniora.

Spotkania to okazja do podzielenia się własnym dorobkiem krajoznawczym, uzyskania porady w zakresie doboru dla siebie odpowiedniej formy aktywności poznawczej, włączenie się w planowanie i organizację wycieczek lub spacerów edukacyjnych. Jest to doskonała okazja do zawarcia ciekawych znajomości, nawiązania współpracy z innymi krajoznawcami, wymiany doświadczeń. Będziemy próbować odpowiedzieć na pytanie: czy koniecznie trzeba wędrować, aby być krajoznawcą?

Osoby biorące udział w zajęciach Sekcji Krajoznawczej powinny posiadać gotowość do bycia krajoznawcą i aktywnego włączenia się w pracę sekcji (przygotowanie programu wycieczki z wykorzystaniem zasobów Biblioteki i internetu, prowadzenie dokumentacji zajęć przy użyciu nowoczesnych technik informatycznych, opracowanie posiadanej dokumentacji i umieszczenie jej na prowadzonym przez Sekcję blogu).

Terminy: czwartki, godz., 10.00-12.00, sala 232

Więcej informacji: Dział Edukacji, Nauki i Badań WBP w Krakowie, nr tel. (12) 37-52-238

Formularz zgłoszeniowy

 • Spotkania Sekcji Plastycznej

Jeśli lubią Państwo malować, wycinać, szyć, rysować, wyszywać lub spędzać wolny czas w jakiejś innej „artystycznej” formie. Macie głowy pełne pomysłów, chcecie je realizować i podzielić się z innymi. Chcecie stworzyć „coś z niczego”, wykorzystać na nowo niepotrzebne materiały – zapraszamy na zajęcia sekcji plastycznej w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie.

Na spotkaniu będzie można porozmawiać o technikach, wymienić się pomysłami, poznać osoby o podobnych zainteresowaniach, a przede wszystkim stworzyć coś własnego, niepowtarzalnego, oryginalnego. Tworzenie w grupie jest o wiele przyjemniejsze niż samemu.

Terminy: wtorki, godz., 13.00-15.00, sala 232

Więcej informacji: Dział Edukacji, Nauki i Badań WBP w Krakowie, nr tel. (12) 37-52-238

Formularz zgłoszeniowy

 • Zespół Poetycko Muzyczny S@S

Zespół działa od 2009 roku.  Zapraszamy osoby, które chca spędzić wolny czas przygotowując repertuar występów, lubią kontakt z publicznością, umieją grać na instrumentach. Jest okazja wlączyć się w oryginalne działanie, mające niepowtarzalny klimat. Oferta dla aktywnych, "artystycznych dusz". 

Terminy: poniedziałki godz. 11.00-13.00, sala 232

Więcej informacji: Dział Edukacji, Nauki i Badań WBP w Krakowie, nr tel. (12) 37-52-238

CZYM JEST LIBERATURA?

Czym jest Liberatura? (zajęcia dla uczestników Uniwersytetów Trzeciego Wieku)

Wykłady poświęcone historii i analizie zjawiska liberatury. Według definicji, Liberatura to sposób pisania, "w którym materialna i graficzna forma książki stanowi integralny składnik działa literackiego. Wszystkie elementy tak pojętego dzieła są podporządkowane wizji autorskiej." Twórcą pojęcia i jego pierwszym teoretykiem był Zenon Fajfer w 1999 roku. W trakcie prelekcji uczestnicy poznają wybrane przykłady ilustrujące zjawisko oraz zapoznają się z głównymi zagadnieniami literaturoznawstwa współczesnego.

Proponowane tematy:

- Liberatura: gatunek literacki, czy książka artystyczna – historia pojęcia i jego metodologiczne zastosowania

- James Joyce - podstawowe cechy liberackie "Finneganów Trenu"

- Wiersz emanacyjny, czyli o metodzie Zenona Fajfera

Terminy: do uzgodnienia

Wielkość grupy: do 60 osób

Rezerwacje: Arteteka WBP w Krakowie, tel. (12) 37-52-140, (12) 37-52-141, (12) 37-52-142, (12) 37-52-143

 

MOJE DRZEWO GENEALOGICZNE I TWORZENIE ARCHIWUM CYFROWEGO

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie w ramach programu Szkoła @ktywnego Seniora zaprasza do udziału w cyklu spotkań online: Moje drzewo genealogiczne i tworzenie archiwum cyfrowego (6 spotkań zdalnych po półtorej godziny każde).

W trakcie zajęć uczestnicy będą mieli okazję poznać dokładnie metodę robienia własnego drzewa genealogicznego, przekazane zostaną informacje dotyczące badania więzi rodzinnych między ludźmi na bazie zachodzącego między nimi pokrewieństwa i powinowactwa. Prowadząca przedstawi zasady oraz narzędzia do przechowywania, porządkowania i zabezpieczania rodzinnej historii oraz tworzenia archiwów cyfrowych. Uczestnicy dowiedzą się również skąd czerpać informacje dotyczące swoich przodków i jak wykonać swoje drzewo genealogiczne przy użyciu specjalnych aplikacji.

Zajęcia odbędą się online z wykorzystaniem programu Zoom.

Osoby biorące udział w spotkaniu powinny posiadać:

 • Dostęp i podstawową znajomość obsługi komputera i internetu,
 • Kamerę internetową, mikrofon oraz słuchawki (mogą być wbudowane w laptopa),
 • Umiejętność samodzielnej obsługi programu Zoom,
 • Ważną kartę biblioteczną WBP w Krakowie (niewymagana w okresie pandemii),

Zajęcia rozpoczynają się we wtorek 3 sierpnia 2021 r. i będą odbywać się dwa razy w tygodniu.

Terminy (wtorki, czwartki):

 • 3, 5 sierpnia 2021 r.
 • 10, 12  sierpnia 2021 r.
 • 17, 19 sierpnia 2021 r.

Godzina: 8.30-10.00

Zapisy: Formularz zgłoszeniowy

Prowadząca: Julia Florkowska (praktykantka WBP w Krakowie). Jest studentką dziennikarstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jej największą pasją są podróże, ale także zdrowy styl życia. W wolnym czasie chętnie sięga po dobrą książkę.

Uwaga! Osoby zainteresowane uczestnictwem prosimy o rejestrację. Liczba miejsc ograniczona. Zgłoszenia przyjmujemy na bieżąco. Po zakończeniu rekrutacji na podany w formularzu rejestracyjnym adres e-mail zostanie wysłana informacja o przyjęciu zgłoszenia lub braku wolnych miejsc. Uczestnictwo w zajęciach oznacza akceptację Regulaminu Imprez w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie.

 

KRAKÓW ZA TWOIM OKNEM

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie programu Szkoła @ktywnego Seniora zaprasza do udziału w cyklu spotkań online: Kraków za Twoim oknem.

W trakcie zajęć uczestnicy będą mieli okazję wybrać się na wirtualny spacer po stolicy Małopolski. Zapraszamy na spotkania pełne przygód, intryg i ciekawych opowieści o Krakowie, mieście znanym, ale może nie do końca?

Zajęcia odbędą się online z wykorzystaniem programu Zoom.

Osoby biorące udział w spotkaniu powinny posiadać:

 • dostęp i podstawową znajomość obsługi komputera i internetu,
 • kamerę internetową, mikrofon oraz słuchawki; (mogą być wbudowane w laptopa),
 • umiejętność samodzielnej obsługi programu Zoom,
 • ważną kartę biblioteczną WBP w Krakowie.

Zajęcia rozpoczynają się w środę 12 maja 2021 r. i będą odbywać się raz w tygodniu.
Terminy (środy):
12, 19, 26 maja 2021 r.
2, 9, 16, 23, 30 czerwca 2021 r.
7, 14, 21, 28 lipca 2021 r.
Godzina: 14.00–15.30

Zapisy: Formularz zgłoszeniowy

Prowadząca: Anna Piłat (praktykantka WBP w Krakowie). Jest studentką Uniwersytetu Jagiellońskiego na specjalizacji zarządzanie firmą i  aspirującym właścicielem firmy turystycznej. Jej największą pasją jest Kraków i jego historia, którą stara się przybliżyć swoim słuchaczom w formie ciekawostek i intrygujących historyjek gwarantując uśmiech i dobrą zabawę.

Uwaga! Osoby zainteresowane uczestnictwem prosimy o rejestrację. Liczba miejsc ograniczona. Zgłoszenia przyjmujemy na bieżąco. Po zakończeniu rekrutacji na podany w formularzu rejestracyjnym adres e-mail zostanie wysłana informacja o przyjęciu zgłoszenia lub braku wolnych miejsc. Uczestnictwo w zajęciach oznacza akceptację Regulaminu Imprez w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie.

Szczegółowy plan spotkań:*

 • Trzęsienie ziemi, kleszcze i roczny budżet miasta, czyli co skrywa Bazylika Mariacka?
 • Na tropie Krakowa, czyli o sprawach tajemnych i czasem niewyjaśnionych.
 • Cztery i pół sznura, o Rynku i jak to z nim było cz. 1.
 • Cztery i pół sznura, o Rynku i jak to z nim było cz. 2.
 • Talerze i smak wszelaki czyli o krakowskim podniebieniu.
 • Awantura na Wawelu, czyli o królach co w Krakowie mieszkali.
 • Drugi Rzym, czyli Kraków stolicą wiary.
 • Królowie, miecze i modlitwa, czyli krakowscy święci w pigułce.
 • Tramwaj i Apteka – Kraków okresie II Wojny Światowej cz. 1.
 • Tramwaj i Apteka – Kraków w okresie II Wojny Światowej cz. 2.
 • Miasto dwóch wielkich religii cz. 1 Chrześcijanie.
 • Miasto dwóch wielkich religii cz. 2 Wyznawcy judaizmu.

 

ŹRÓDŁA INFORMACJI NA TEMAT ZDROWEGO STYLU ŻYCIA

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie w ramach programu Szkoła @ktywnego Seniora zaprasza do udziału w cyklu spotkań online: Źródła informacji nt. zdrowego stylu życia.

W trakcie zajęć uczestnicy będą mieli okazję porozmawiać i pogłębić swoją wiedzę o tym, jak zadbać o swoje zdrowie i cieszyć się dobrym samopoczuciem oraz gdzie szukać wiarygodnych informacji z tym związanych. Zapraszamy na ciekawe spotkania z zakresu profilaktyki zdrowotnej. W ramach zajęć odbędzie się 12 spotkań zdalnych po półtorej godziny każde.

Zajęcia odbędą się online z wykorzystaniem programu Zoom.

Osoby biorące udział w spotkaniu powinny posiadać:

 • Dostęp i podstawową znajomość obsługi komputera i internetu,
 • Kamerę internetową, mikrofon oraz słuchawki (mogą być wbudowane w laptopa),
 • Umiejętność samodzielnej obsługi programu Zoom,
 • Ważną kartę biblioteczną WBP w Krakowie (niewymagana w okresie pandemii),

Zajęcia rozpoczynają się w poniedziałek 26 lipca 2021 r. i będą odbywać się trzy razy w tygodniu.

Terminy (poniedziałki, środy, piątki):

 • 26, 28, 30 lipca 2021 r.
 • 2, 4, 6 sierpnia 2021 r.
 • 9, 11, 13 sierpnia 2021 r.
 • 23, 25, 27 sierpnia 2021 r.

Godzina: 17.00–18.30

Zapisy: Formularz zgłoszeniowy

Prowadząca: Julia Florkowska (praktykantka WBP w Krakowie). Jest studentką dziennikarstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego, a także studiuje zdrowie publiczne. Jej największą pasją są podróże, ale także zdrowy styl życia. W wolnym czasie chętnie sięga po dobrą książkę.

Uwaga! Osoby zainteresowane uczestnictwem prosimy o rejestrację. Liczba miejsc ograniczona. Zgłoszenia przyjmujemy na bieżąco. Po zakończeniu rekrutacji na podany w formularzu rejestracyjnym adres e-mail zostanie wysłana informacja o przyjęciu zgłoszenia lub braku wolnych miejsc. Uczestnictwo w zajęciach oznacza akceptację Regulaminu Imprez w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie.

 

E-KULTURA

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie w ramach programu Szkoła @ktywnego Seniora zaprasza na szkolenie komputerowe dla seniorów: E-kultura.

Kurs online przewidziany dla osób zainteresowanych poszerzeniem swojej wiedzy odnośnie informacji kulturalnych znajdujących się w internecie. Uczestnicy kursu dowiedzą się jak wyszukiwać informacje w sieci, poznają portale recenzenckie oraz nabędą podstawowych umiejętności korzystania z platform kultury znajdujących się w internecie.

W ramach szkolenia odbędzie się 10 spotkań zdalnych po półtorej godziny każde. Zajęcia odbędą się online z wykorzystaniem programu Zoom.

Osoby biorące udział w spotkaniu powinny posiadać:

 • Dostęp i podstawową znajomość obsługi komputera i internetu,
 • Kamerę internetową, mikrofon oraz słuchawki, (mogą być wbudowane w laptopa),
 • Konto Google / Gmail do którego potrafią się zalogować,
 • Umiejętność samodzielnej obsługi programu Zoom,
 • Ważną kartę biblioteczną WBP w Krakowie (niewymagana w trakcie pandemii).

Zajęcia rozpoczynają się we wtorek 6 lipca 2021 r. i będą odbywać się we wtorki i środy.
Termin: (wtorki i środy)
6, 7, 13, 14, 20, 21, 27 i 28 lipca 2021 r.
3, 4 sierpnia 2021 r.
Godzina: 10.00–11.30

Zapisy: Formularz zgłoszeniowy

Prowadzący: Anna Stelmach (praktykantka WBP w Krakowie) - studentka drugiego roku studiów licencjackich na Uniwersytecie Pedagogicznym na kierunku kulturoznawstwo i wiedza o mediach. Jej największą pasją są wędrówki i bieganie po górach. Interesuje się również filmem, teatrem, książkami i mediami społecznościowymi.
Uwaga! Osoby zainteresowane uczestnictwem prosimy o rejestrację. Liczba miejsc ograniczona. Po zakończeniu rekrutacji na podany w formularzu rejestracyjnym adres e-mail zostanie wysłana informacja o przyjęciu zgłoszenia lub braku wolnych miejsc. Uczestnictwo w zajęciach oznacza akceptację Regulaminu Imprez w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie.

Szczegółowy plan szkolenia:*

Wprowadzenie:

 • obsługa platformy edukacyjnej Kursy.rajska.info;
 • prezentacja planu kursu

Sztuka:

 • internetowe galerie sztuki
 • strony muzeów w Polsce
 • teatry

Kino:

 • strony krakowskich kin
 • kina studyjne

Filmy online:

 • YouTube oraz FilmWeb
 • strony z filmami online

Telewizja i radio internetowe:

 • Netflix, tvp.pl, ipla, tvn24.pl
 • Polskie Radio

Portale kulturalne i informacyjne:

E-czytanie, czyli w elektronicznym świecie książek

 • Czym jest e-kultura?
 • Czym jest e-czytanie?

Książki w internecie:

 • strona Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie
 • strony bibliotek cyfrowych (np. Polona)
 • strony dla miłośników książek (np. lubimyczytać.pl)
 • ebooki, audiobooki.

Biblioteki internetowe:

 • Czym są internetowe biblioteki?
 • Prezentacja wybranych bibliotek internetowych oraz sposobów korzystania z nich:
 • Ibuk Libra
 • Wolne Lektury
 • Legimi
 • Empik Go
 • E-booki w Katalogu WBP w Krakowie
 • Audiobooki;
 • Korzystanie z zasobów bibliotek elektronicznych na urządzeniach mobilnych.

Podsumowanie:

 • quiz;
 • ankieta i ocena kursu.

 *Materiał do zrealizowania w zależności od tempa pracy grupy. Istnieje możliwość przedłużenia liczby spotkań.

INTERNETOWY KOMPAS

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie w ramach programu Szkoła @ktywnego Seniora zaprasza na nowe szkolenie komputerowe dla seniorów: Internetowy kompas.

Tematyka zajęć obejmuje zagadnienia związane z bezpiecznym eksplorowaniem sieci internet i używaniem zgromadzonych tam zasobów elektronicznych. W trakcie spotkań online uczestnicy dowiedzą się m.in.: jak bezpiecznie kupować przez internet czy też jak korzystać z aplikacji mObywatel.
W ramach szkolenia odbędzie się 8 spotkań zdalnych po półtorej godziny każde. Zajęcia odbędą się online z wykorzystaniem programu Zoom.

Osoby biorące udział w spotkaniu powinny posiadać:

 • Dostęp i podstawową znajomość obsługi komputera i internetu,
 • Kamerę internetową, mikrofon oraz słuchawki, (mogą być wbudowane w laptopa),
 • Konto Google / Gmail do którego potrafią się zalogować,
 • Umiejętność samodzielnej obsługi programu Zoom,

Zajęcia rozpoczynają się w czwartek 8 lipca 2021 r. i będą odbywać się raz w tygodniu.
Termin: (czwartki)
8, 15, 22, 29, lipca 2021 r.
5, 12, 19, 26 sierpnia 2021 r.
Grupa I: Godzina: 15.00–16.30
Grupa II: Godzina: 17.00–18.30

Zapisy: Formularz zgłoszeniowy

Prowadzący: Artur Kawa (wolontariusz WBP w Krakowie) - menedżer kultury, absolwent Zarządzania Kultura i Mediami w Instytucie Kultury Uniwersytetu Jagiellońskiego, współpracował z wieloma organizacjami pozarządowymi i instytucjami kultury, w chwili obecnej związany z Legimi SA, gdzie pełni funkcję opiekuna wydawców i bibliotek. Jest Latarnikiem Polski Cyfrowej. Laureat nagród Impactor PR 2011, Złoty Spinacz 2012 za najlepszą kampanię społeczną, zdobywca grand prix w plebiscycie portalu kampaniespoleczne.pl, nominowany do PIKowego Lauru oraz Papierowego Ekranu za upowszechnianie czytelnictwa. Organizator i realizator kampanii "Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka!". Autor raportów Kultura w czasie zarazy w Województwie Podkarpackim oraz Rynek książki w czasie pandemii.
Uwaga! Osoby zainteresowane uczestnictwem prosimy o rejestrację. Liczba miejsc ograniczona. Po zakończeniu rekrutacji na podany w formularzu rejestracyjnym adres e-mail zostanie wysłana informacja o przyjęciu zgłoszenia lub braku wolnych miejsc. Uczestnictwo w zajęciach oznacza akceptację Regulaminu Imprez w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie.

Szczegółowy plan szkolenia:*

 •  Bezpieczne zakupy w sieci, jak wyszukiwać oferty, czy opinie o sprzedawcy mają znaczenie, wykorzystanie porównywarek cenowych.
 • Konfigurowanie usług elektronicznych, ustalanie silnego hasła i sprawdzanie czy nie zostało ono już użyte.
 • Konfigurowanie i zarządzanie danymi w portalu Twój e-PIT (wymagany ważny Profil Zaufany).
 • Konfigurowanie i zarządzanie aplikacją mObywatel z wykorzystaniem urządzeń mobilnych (wymagany ważny Profil Zaufany).
 • Bezpieczny komputer bez programu antywirusowego.
 • Montaż materiałów audio i video (dla zaawansowanych użytkowników komputera).
 • Social media - co i komu udostępniam? Jak zabezpieczyć swoje konto przed wypływem danych?
 • Opcjonalnie zakładanie konta w Profilu Zaufanym (dla osób nieposiadających PZ).

*Materiał do zrealizowania w zależności od tempa pracy grupy. Istnieje możliwość przedłużenia liczby spotkań.

 

Zamknij

W tym serwisie internetowym używane są pliki cookies w celu ułatwienia korzystania z serwisu, do celów statystycznych i/lub reklamowych. Poprzez odpowiednie ustawienie przeglądarki przy pomocy której korzystasz z tego serwisu internetowego możesz blokować lub zezwalać na zapisanie plików cookies w urządzeniu w którym przeglądasz serwis internetowy.