Zajęcia dla seniorów

ZAJĘCIA DLA SENIORÓW

Uczestników szkoleń zapraszamy do wypełnienia ankiety:


SZKOŁA @KTYWNEGO SENIORA ZAPRASZA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnych zajęciach dla Seniorów organizowanych w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie. Uczestnictwo w zajęciach oznacza akceptację Regulaminu Imprez w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie.

Aby wziąć udział w zajęciach należy:

1.    Wybrać z poniższej listy interesujące zajęcia,

2.    Wypełnić elektroniczny formularz zapisu,

3.    Posiadać wiek 50+,

4.    Posiadać ważną kartę biblioteczną WBP w Krakowie – można ją uzyskać bezpłatnie na podstawie dokumentu tożsamości w Punkcie Rejestracji Czytelników w głównym budynku Biblioteki i w Artetece.

Po terminie nadsyłania zgłoszeń, na podany w formularzu rejestracyjnym adres e-mail, zostanie wysłana informacja o przyjęciu zgłoszenia lub braku wolnych miejsc.

Zgłoszenie do Szkoły @ktywnego Seniora

Jeśli są Państwo zainteresowani otrzymywaniem bieżących informacji o wydarzeniach w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie proszę wypełnić formularz zgłoszeniowy. Z subskrypcji można zrezygnować w dowolnym momencie.

Formularz zgłoszeniowy

 • Spotkania Sekcji Krajoznawczej

Jeśli lubią Państwo dowiadywać się różnych rzeczy o otaczających nas krajobrazach, obiektach przyrody ożywionej i nieożywionej, dawnych i nowych wytworach działalności człowieka. Jeśli interesuje Państwa, co znajduje się w najbliższej okolicy, w regionie, w kraju i poza jego granicami. Jeśli pragną Państwo poświęcić temu swój czas i wysiłek. Jeśli POZNAJĄC potraficie Państwo POLUBIĆ – to zapewne można Was zaliczyć do grona osób, które określamy mianem KRAJOZNAWCÓW.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie proponuje Państwu udział w Sekcji Krajoznawczej, działającej w ramach programu Szkoła @ktywnego Seniora.

Spotkania to okazja do podzielenia się własnym dorobkiem krajoznawczym, uzyskania porady w zakresie doboru dla siebie odpowiedniej formy aktywności poznawczej, włączenie się w planowanie i organizację wycieczek lub spacerów edukacyjnych. Jest to doskonała okazja do zawarcia ciekawych znajomości, nawiązania współpracy z innymi krajoznawcami, wymiany doświadczeń. Będziemy próbować odpowiedzieć na pytanie: czy koniecznie trzeba wędrować, aby być krajoznawcą?

Osoby biorące udział w zajęciach Sekcji Krajoznawczej powinny posiadać gotowość do bycia krajoznawcą i aktywnego włączenia się w pracę sekcji (przygotowanie programu wycieczki z wykorzystaniem zasobów Biblioteki i internetu, prowadzenie dokumentacji zajęć przy użyciu nowoczesnych technik informatycznych, opracowanie posiadanej dokumentacji i umieszczenie jej na prowadzonym przez Sekcję blogu).

Terminy: czwartki, godz., 10.00-12.00, sala 232

Więcej informacji: Dział Edukacji, Nauki i Badań WBP w Krakowie, nr tel. (12) 37-52-238

Formularz zgłoszeniowy

 • Spotkania Sekcji Plastycznej

Jeśli lubią Państwo malować, wycinać, szyć, rysować, wyszywać lub spędzać wolny czas w jakiejś innej „artystycznej” formie. Macie głowy pełne pomysłów, chcecie je realizować i podzielić się z innymi. Chcecie stworzyć „coś z niczego”, wykorzystać na nowo niepotrzebne materiały – zapraszamy na zajęcia sekcji plastycznej w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie.

Na spotkaniu będzie można porozmawiać o technikach, wymienić się pomysłami, poznać osoby o podobnych zainteresowaniach, a przede wszystkim stworzyć coś własnego, niepowtarzalnego, oryginalnego. Tworzenie w grupie jest o wiele przyjemniejsze niż samemu.

Terminy: wtorki, godz., 13.00-15.00, sala 232

Więcej informacji: Dział Edukacji, Nauki i Badań WBP w Krakowie, nr tel. (12) 37-52-238

Formularz zgłoszeniowy

 • Zespół Poetycko Muzyczny S@S

Zespół działa od 2009 roku.  Zapraszamy osoby, które chca spędzić wolny czas przygotowując repertuar występów, lubią kontakt z publicznością, umieją grać na instrumentach. Jest okazja wlączyć się w oryginalne działanie, mające niepowtarzalny klimat. Oferta dla aktywnych, "artystycznych dusz". 

Terminy: poniedziałki godz. 11.00-13.00, sala 232

Więcej informacji: Dział Edukacji, Nauki i Badań WBP w Krakowie, nr tel. (12) 37-52-238

CZYM JEST LIBERATURA?

Czym jest Liberatura? (zajęcia dla uczestników Uniwersytetów Trzeciego Wieku)

Wykłady poświęcone historii i analizie zjawiska liberatury. Według definicji, Liberatura to sposób pisania, "w którym materialna i graficzna forma książki stanowi integralny składnik działa literackiego. Wszystkie elementy tak pojętego dzieła są podporządkowane wizji autorskiej." Twórcą pojęcia i jego pierwszym teoretykiem był Zenon Fajfer w 1999 roku. W trakcie prelekcji uczestnicy poznają wybrane przykłady ilustrujące zjawisko oraz zapoznają się z głównymi zagadnieniami literaturoznawstwa współczesnego.

Proponowane tematy:

- Liberatura: gatunek literacki, czy książka artystyczna – historia pojęcia i jego metodologiczne zastosowania

- James Joyce - podstawowe cechy liberackie "Finneganów Trenu"

- Wiersz emanacyjny, czyli o metodzie Zenona Fajfera

Terminy: do uzgodnienia

Wielkość grupy: do 60 osób

Rezerwacje: Arteteka WBP w Krakowie, tel. (12) 37-52-140, (12) 37-52-141, (12) 37-52-142, (12) 37-52-143

 

KLIKAM. CZYTAM. SPRAWDZAM

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie programu Szkoła @ktywnego Seniora zaprasza do udziału w cyklu warsztatów online: Klikam. Czytam. Sprawdzam..

W trakcie zajęć uczestnicy dowiedzą się czym są nieprawdziwe wiadomości, czyli tzw. „fake newsy”, czym różnią się od rzetelnych wiadomości oraz jak świadomie korzystać z informacji zamieszczanych w popularnych serwisach informacyjnych. W ramach warsztatów przedstawione zostaną nie tylko przykłady sfałszowanych informacji, ale również kilka aplikacji, dzięki którym można je weryfikować.

Zajęcia odbędą się online z wykorzystaniem programu Zoom.
Osoby biorące udział w spotkaniu powinny posiadać:

 • Dostęp i podstawową znajomość obsługi komputera i internetu,
 • Kamerę internetową, mikrofon oraz słuchawki (mogą być wbudowane w laptopa),
 • Umiejętność samodzielnej obsługi programu Zoom,
 • Ważną kartę biblioteczną WBP w Krakowie (niewymagana w okresie pandemii).

Zajęcia rozpoczynają się we wtorek 15 czerwca 2021 r. i będą odbywać się we wtorki i czwartki

Terminy (wtorki i czwartki): 15, 17, 22, 24 i 29 czerwca 2021 r.
Godzina: 15.00–16.30

Zapisy: Formularz zgłoszeniowy

Prowadzący: Aleksandra Tomasiak (praktykantka WBP w Krakowie).  Jest studentką Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Interesuje się polską kulturą oraz sztuką współczesną. Jej największą pasją jest poszerzanie wiedzy z zakresu mediów tradycyjnych i nowoczesnych oraz analizowanie informacji na temat ich użytkowników.
Justyna Czernecka (praktykantka WBP w Krakowie). Studentka drugiego roku studiów licencjackich na Uniwersytecie Jagiellońskim na kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna. W wolnym czasie lubi czytać książki i słuchać muzyki. Miłośniczka zwierząt, długich spacerów i dalekich podróży.
Uwaga! Osoby zainteresowane uczestnictwem prosimy o rejestrację. Liczba miejsc ograniczona. Zgłoszenia przyjmujemy na bieżąco. Po zakończeniu rekrutacji na podany w formularzu rejestracyjnym adres e-mail zostanie wysłana informacja o przyjęciu zgłoszenia lub braku wolnych miejsc. Uczestnictwo w zajęciach oznacza akceptację Regulaminu Imprez w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie.

Szczegółowy plan spotkań:*

 • Podstawowe informacje o fake newsach i ich przykłady.
 • Rozwinięcie zagadnień o fake newsach.
 • Dlaczego tworzone są fake newsy?
 • Fake newsy zakorzenione w polskiej kulturze.
 • Zagrożenia związane z fake newsami.
 • Konsekwencje prawne tworzenia fake newsów.
 • Przedstawienie odpowiednich stron, na których można znaleźć rzetelne informacje.
 • Jak nie dać się oszukać w internecie?
 • Zapoznanie się z działaniem generatora do szybkiego tworzenia fake newsów.
 • Nauka korzystania z podstawowych generatorów tworzenia informacji.
 • Zapoznanie się z narzędzia online wspierającymi ocenę wiarygodność informacji fotografii.

 

KRAKÓW ZA TWOIM OKNEM

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie programu Szkoła @ktywnego Seniora zaprasza do udziału w cyklu spotkań online: Kraków za Twoim oknem.

W trakcie zajęć uczestnicy będą mieli okazję wybrać się na wirtualny spacer po stolicy Małopolski. Zapraszamy na spotkania pełne przygód, intryg i ciekawych opowieści o Krakowie, mieście znanym, ale może nie do końca?

Zajęcia odbędą się online z wykorzystaniem programu Zoom.

Osoby biorące udział w spotkaniu powinny posiadać:

 • dostęp i podstawową znajomość obsługi komputera i internetu,
 • kamerę internetową, mikrofon oraz słuchawki; (mogą być wbudowane w laptopa),
 • umiejętność samodzielnej obsługi programu Zoom,
 • ważną kartę biblioteczną WBP w Krakowie.

Zajęcia rozpoczynają się w środę 12 maja 2021 r. i będą odbywać się raz w tygodniu.
Terminy (środy):
12, 19, 26 maja 2021 r.
2, 9, 16, 23, 30 czerwca 2021 r.
7, 14, 21, 28 lipca 2021 r.
Godzina: 14.00–15.30

Zapisy: Formularz zgłoszeniowy

Prowadząca: Anna Piłat (praktykantka WBP w Krakowie). Jest studentką Uniwersytetu Jagiellońskiego na specjalizacji zarządzanie firmą i  aspirującym właścicielem firmy turystycznej. Jej największą pasją jest Kraków i jego historia, którą stara się przybliżyć swoim słuchaczom w formie ciekawostek i intrygujących historyjek gwarantując uśmiech i dobrą zabawę.

Uwaga! Osoby zainteresowane uczestnictwem prosimy o rejestrację. Liczba miejsc ograniczona. Zgłoszenia przyjmujemy na bieżąco. Po zakończeniu rekrutacji na podany w formularzu rejestracyjnym adres e-mail zostanie wysłana informacja o przyjęciu zgłoszenia lub braku wolnych miejsc. Uczestnictwo w zajęciach oznacza akceptację Regulaminu Imprez w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie.

Szczegółowy plan spotkań:*

 • Trzęsienie ziemi, kleszcze i roczny budżet miasta, czyli co skrywa Bazylika Mariacka?
 • Na tropie Krakowa, czyli o sprawach tajemnych i czasem niewyjaśnionych.
 • Cztery i pół sznura, o Rynku i jak to z nim było cz. 1.
 • Cztery i pół sznura, o Rynku i jak to z nim było cz. 2.
 • Talerze i smak wszelaki czyli o krakowskim podniebieniu.
 • Awantura na Wawelu, czyli o królach co w Krakowie mieszkali.
 • Drugi Rzym, czyli Kraków stolicą wiary.
 • Królowie, miecze i modlitwa, czyli krakowscy święci w pigułce.
 • Tramwaj i Apteka – Kraków okresie II Wojny Światowej cz. 1.
 • Tramwaj i Apteka – Kraków w okresie II Wojny Światowej cz. 2.
 • Miasto dwóch wielkich religii cz. 1 Chrześcijanie.
 • Miasto dwóch wielkich religii cz. 2 Wyznawcy judaizmu.

 

SMAKI ŚWIATA

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie programu Szkoła @ktywnego Seniora zaprasza do udziału w zajęciach online: Smaki świata - historyczna podróż z elementami nauki języka angielskiego.

Dlaczego pizza to flagowe danie Włoch? Czy sushi możemy pokroić na dowolną liczbę kawałków? Jak zrobić hummus? Podczas spotkań uczestnicy poznają zwyczaje kulinarne z różnych części świata, przepisy na najciekawsze potrawy i inne rozmaite ciekawostki. Dodatkowo zajęcia zapewnią możliwość nauki słownictwa w języku angielski z tematów około kulinarnych. Jak lepiej poznać kulturę, jeśli nie od kuchni?

Zajęcia odbędą się online z wykorzystaniem programu Zoom.
Zajęcia rozpoczynają się w 29 kwietnia 2021 r. i  będą odbywać się w czwartki.

Osoby biorące udział w spotkaniu powinny posiadać:

 • Dostęp i podstawową znajomość obsługi komputera i internetu,
 • Kamerę internetową, mikrofon oraz słuchawki; (mogą być wbudowane w laptopa),
 • Umiejętność samodzielnej obsługi programu Zoom,
 • Ważną kartę biblioteczną WBP w Krakowie.

Terminy (czwartki):
29 kwietnia 2021 r.
6, 13, 20, 27 maja 2021 r.
10, 17, 24 czerwca 2021 r.
1, 8 lipca 2021 r.
Godzina: 15.00–16.30

Zapisy: Formularz zgłoszeniowy

Prowadząca: Natalia Szwedowska (wolontariuszka WBP w Krakowie)

Uwaga! Osoby zainteresowane uczestnictwem prosimy o rejestrację. Liczba miejsc ograniczona. Zgłoszenia przyjmujemy na bieżąco. Po zakończeniu rekrutacji na podany w formularzu rejestracyjnym adres e-mail zostanie wysłana informacja o przyjęciu zgłoszenia lub braku wolnych miejsc. Uczestnictwo w zajęciach oznacza akceptację Regulaminu Imprez w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie.

 

OBSŁUGA INTERNETU - POZIOM ŚREDNIO ZAAWANSOWANY

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie w ramach programu Szkoła @ktywnego Seniora zaprasza na bezpłatne szkolenie komputerowe online: Obsługa Internetu – poziom średnio zaawansowany.

W trakcie spotkań online uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się z zaawansowanymi opcjami wyszukiwarki Google, nauczą się tworzyć własne prezentacje multimedialne oraz poznają podstawową obsługę komunikatora internetowego Hangouts. W ramach szkolenia odbędzie się 14 spotkań zdalnych po półtorej godziny każde.

Zajęcia odbędą się online z wykorzystaniem programu Zoom.

 Osoby biorące udział w spotkaniu powinny posiadać:

 • Dostęp i podstawową znajomość obsługi komputera i internetu,
 • Kamerę internetową, mikrofon oraz słuchawki; (mogą być wbudowane w laptopa),
 • Konto Google / Gmail do którego potrafią się zalogować,
 • Umiejętność samodzielnej obsługi programu Zoom,
 • Ważną kartę biblioteczną WBP w Krakowie.

Zajęcia rozpoczynają się w wtorek 18 maja 2021 r. i będą odbywać się we wtorki i piątki.

Termin: (wtorki i piątki)
18, 21, 25, 28 maja 2021 r.
1, 4, 8, 11, 15, 18, 22, 25, 29 czerwca 2021 r.
2 lipca 2021 r.
Grupa I: Godzina: 10.00–11.30
Grupa II: Godzina: 12.00–13.30

Zapisy: Formularz zgłoszeniowy

Prowadzący:  Maria Zięba, Justyna Czernecka (praktykantki WBP w Krakowie).
Uwaga! Osoby zainteresowane uczestnictwem prosimy o rejestrację. Liczba miejsc ograniczona. Po zakończeniu rekrutacji na podany w formularzu rejestracyjnym adres e-mail zostanie wysłana informacja o przyjęciu zgłoszenia lub braku wolnych miejsc. Uczestnictwo w zajęciach oznacza akceptację Regulaminu Imprez w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie.

Szczegółowy plan szkolenia:*

Wprowadzenie:

Skrzynka pocztowa (Gmail)

 • Nawigacja po skrzynce pocztowej
 • Tworzenie i wysyłanie wiadomości do jednej lub wielu osób
 • Dołączanie załącznika do wysyłanej wiadomości
 • Otwieranie wiadomości z załącznikiem
 • Tworzenie i edytowanie kontaktów
 • Wyszukiwanie wiadomości w skrzynce pocztowej

Przeglądarka internetowa cz. I (Google Chrome)

 • Instalacja i uruchamianie przeglądarki
 • Główne ustawienia przeglądarki
 • Powiększanie i zmniejszanie stron
 • Synchronizowanie przeglądarki z kontem Gmail

Przeglądarka internetowa cz. II (Google Chrome)

 • Pobieranie plików
 • Dodawanie zakładek
 • Historia przeglądania
 • Monitorowanie w poszukiwaniu nowych treści na wybrany temat (alerty)

Wyszukiwanie informacji w internecie,

 • Wyszukiwanie stron internetowych
 • Wyszukiwanie zaawansowane
 • Wyszukiwanie obrazów
 • Wyszukiwanie filmików
 • Wyszukiwanie muzyki
 • Wyszukiwanie miejsca na mapie

Filmy w YouTube

 • Przeznaczenie i możliwości strony YouTube
 • Wyszukiwanie filmu
 • Ustawienia filmu (przewijanie, czas trwania, jakość wyświetlania, powiększanie ekranu, ocenianie filmu)
 • Synchronizowanie YouTube z kontem Gmail
 • Subskrypcja kanałów

Mapy Google

 • Wyszukiwanie miejsca na mapie
 • Przybliżanie i oddalanie widoku mapy
 • Przełączanie trybów Mapa/Satelita
 • Street View, widok 3D, Rafa Koralowa

Tłumacz Google

 • Tłumaczenie całych stron
 • Tłumaczenie fragmentów tekstów
 • Tłumaczenie z polskiego na wybrany język
 • Tłumaczenie z języka obcego na język polski

Google Książki

 • Przeznaczenie i możliwości Google Książki
 • Wyszukiwanie fragmentów książek

Google News

 • Przeznaczenie i możliwości Google News
 • Wyszukiwanie wiadomości

Google Arts & Culture

 • Przeznaczenie i możliwości Google Arts & Culture
 • Wyszukiwanie kolekcji muzealnych
 • Wyszukiwanie dzieł sztuki
 • Wyszukiwanie artystów
 • Wirtualne zwiedzanie muzeów

Kalendarz Google

 • Wydarzenia (Tworzenie wydarzenia, Zapraszanie innych osób do udziału w wydarzeniu w Kalendarzu, Zmiana ustawień prywatności wydarzenia, Odpowiadanie na zaproszenia do udziału w wydarzeniach, Usuwanie wydarzenia, Przenoszenie kalendarzy lub wydarzeń w Google, Zapraszanie grup na wydarzenia w kalendarzu, Korzystanie z terminów spotkań w Kalendarzu Google)
 • Kalendarze (Udostępnianie kalendarza, Tworzenie i subskrybowanie nowych kalendarzy, Edycja kalendarza, Widok dnia, tygodnia lub miesiąca, Wyświetlanie kalendarza w trybie offline, Wyszukiwanie w Kalendarzu Google, Sprawdzanie dostępności innych osób)
 • Importowanie, eksportowanie i synchronizacja (Synchronizacja Kalendarza z telefonem lub tabletem, Importowanie wydarzeń do Kalendarza Google)
 • Ustawienia (Zmiana ustawień kalendarza, Ustawienia wydarzeń i powiadomień, Ustawienia kalendarza, Lista zadań Google)

Dysk internetowy

 • Tworzenie i edytowanie dokumentów
 • Nadawanie nazw dokumentom
 • Tworzenie folderów
 • Udostępnianie dokumentów
 • Usuwanie dokumentów i folderów
 • Skróty klawiszowe
 • Prywatność
 • Udostępnienie pracy
 • Praca wspólna nad dokumentami

Dokumenty tekstowe

 • Tworzenie, współtworzenie i edytowanie
 • Wykorzystywanie do tworzenia oficjalnych pism, podań

Arkusze kalkulacyjne

 • Relacja pomiędzy arkuszami
 • Funkcje arkuszy kalkulacyjnych (operacje algebraiczne, formuły, ewaluacja komórek, tabele)
 • Tworzenie planu budżetowego (miesięczne wydatki/ dochody/ opłaty/ oszczędności)
 • Dodatkowe funkcje tabel (znajdowanie najmniejszych, największych wartości)
 • Statystyki (wykresy, wizualizacja danych)

Prezentacja multimedialna

 • Tworzenie slajdów
 • Formatowanie prezentacji
 • Wstawianie tekstu do slajdów
 • Dodawanie obrazów
 • Udostępnianie prezentacji

Formularze, Rysunki

 • Tworzenie formularzy, rysunków
 • Udostępnianie formularzy, rysunków

Zdjęcia i albumy

 • Tworzenie nowych kolekcji zdjęć
 • Dodawanie i porządkowanie zdjęć
 • Edytowanie i opisywanie zdjęć
 • Retuszowanie i modyfikowanie zdjęć
 • Tworzenie albumów
 • Udostępnianie albumów
 • Praca wspólna nad albumami (album współtworzony przez wiele osób)

Komunikator internetowy – Hangouts

 • Przeznaczenie i możliwości Hangouts
 • Obsługa komunikatora
 • Dodawanie kontaktów

 *Materiał do zrealizowania w zależności od tempa pracy grupy. Istnieje możliwość przedłużenia liczby spotkań.

 

Zamknij

W tym serwisie internetowym używane są pliki cookies w celu ułatwienia korzystania z serwisu, do celów statystycznych i/lub reklamowych. Poprzez odpowiednie ustawienie przeglądarki przy pomocy której korzystasz z tego serwisu internetowego możesz blokować lub zezwalać na zapisanie plików cookies w urządzeniu w którym przeglądasz serwis internetowy.