Zajęcia dla studentów
WYCIECZKA PO BIBLIOTECE
ROZWIŃ
Grupy, które chcą skorzystać z możliwości zwiedzenia Biblioteki zapraszamy na wycieczkę po naszej książnicy. Podczas zwiedzania można będzie zapoznać się z ofertą poszczególnych działów Biblioteki, w tym nowej agendy WBP w Krakowie – Arteteki, gdzie na trzech piętrach można korzystać z różnorodnych zbiorów poświęconych Muzyce, Obrazowi i Słowu. Zwiedzający zapoznają się z procedurą zapisu do Biblioteki, ze sposobem udostępniania zbiorów oraz dowiedzą się w jaki sposób można prolongować książki.
Dla kogo: dla uczniów klas IV-VIII SP, uczniów szkół średnich oraz studentów
Terminy: do uzgodnienia
Rezerwacje: Dział Organizacji i Promocji Wydarzeń Kulturalnych, tel. (12) 375-22-37
WYCIECZKA PO WYSTAWACH BIBLIOTEKI
ROZWIŃ
Grupy, które dobrze znają już naszą Bibliotekę, a chciałyby poznać ją z innej strony, zapraszamy na wycieczkę po wystawach wyeksponowanych zarówno w budynku głównym, jak i w Artetece. Zwiedzający będą mogli zapoznać się z aktualną ofertą wystaw czasowych oraz dowiedzą się więcej o artystach i ich pracach.
W przestrzeniach Biblioteki wystawiają się zarówno uznani artyści z bogatym dorobkiem twórczości, jak też debiutanci, osoby indywidualne, pracownie artystyczne i organizacje. Tematy wystaw są zróżnicowane, a oferta wystawiennicza Biblioteki ciągle się zmienia, przez co w naszych murach zawsze można zobaczyć coś nowego.
Dla kogo: wycieczka dla klas IV-VIII SP, uczniów szkół średnich oraz studentów
Terminy: do uzgodnienia
Rezerwacje: Dział Organizacji i Promocji Wydarzeń Kulturalnych, tel. (12) 375-22-37
LITERATURA ELEKTRONICZNA I FLARF. ZAJĘCIA + WARSZTATY PISARSKIE
ROZWIŃ
Historia literatury elektronicznej liczy sobie już bez mała 30 lat! Wbrew niektórym wyobrażeniom, nie są nią e-booki czy powieści w odcinkach pisane na blogach, a utwory które powstają i są przeznaczone do czytania w środowisku cyfrowym, wykorzystujące różne możliwości przynoszone przez „nowe” media. Dobrym przykładem może być powieść hipertekstowa, wykorzystująca strukturę dokumentu będącego siecią linków i odnośników, wiersze wizualne korzystające z możliwości animacji tekstu czy generatory poezji.
Z drugiej strony, nasze codzienne sposoby korzystania z sieci – to jak piszemy, czytamy, nawigujemy i wypowiadamy się w internecie i mediach społecznościowych (a także to w co gramy!) nie pozostaje niezauważone przez pisarzy. Powieść być może nie jest już „zwierciadłem poruszającym się po gościńcu”, ale coraz częściej przejmuje się do niej formy wypowiedzi, które z literaturą nam się w ogóle nie kojarzą… Jak memy czy pasty.
Na zajęciach poznamy kilka sztandarowych dzieł będących wynikiem spotkania literatury i nowych mediów, a także sami spróbujemy swoich sił w tworzeniu eksperymentalnej poezji. Po warsztatatch każdy z uczestników będzie mógł się tytułować poetą. Nie ważne czy dobrym, bo i tak „we internecie żodyn niy wiy iże jeżech psym. Żodyn” (w internecie nikt nie wie, że jesteś psem).
Dla kogo: dla uczniów szkół średnich i studentów
Terminy: do uzgodnienia
Wielkość grupy : do 25 osób
Rezerwacje: Czytelnia Informacji Naukowej i Bibliograficznej, tel. (12) 37-52-252
WARSZTAT INFORMACYJNO-BIBLIOGRAFICZNY DLA STUDENTÓW I PRZYSZŁYCH STUDENTÓW
ROZWIŃ
Zajęcia adresowane są do osób rozpoczynających swoją przygodę z pisaniem prac zaliczeniowych i pierwszych artykułów naukowych, a także przygotowujących się do odbycia studiów wyższych.
Podczas jednej lekcji poznamy podstawy prawa autorskiego, zasady cytowania dzieł i tworzenia bibliografii do pracy zaliczeniowej czy artykułu, a także skupimy się na poszukiwaniu informacji w różnych zasobach jak katalogi biblioteczne, biblioteki i repozytoria cyfrowe, czy bibliograficzne bazy danych.
Dla kogo: dla uczniów szkół średnich i studentów
Terminy: do uzgodnienia
Wielkość grupy : do 25 osób
Rezerwacje: Czytelnia Informacji Naukowej i Bibliograficznej, tel. (12) 37-52-252