Usługi dedykowane dla osób z różnymi potrzebami

Nasza Biblioteka to Biblioteka bez barier, nie tylko tych fizycznych. Dla Czytelników ze szczególnymi potrzebami przygotowaliśmy dostępne usługi do ich potrzeb, aby zwiększyć ich komfort korzystania z naszych zasobów i zachęcić do częstego odwiedzania Biblioteki. W Głównym Budynku i Artetece jest możliwość korzystania z pętli indukcyjnej oraz z usługi tłumacza PJM online.

W Budynku Głównym działa Wypożyczalnia Książki Mówionej i Brajlowskiej (sala 54), w której można znaleźć:

  • książki na płytach CD i MP3 (w tym format DAISY)
  • książki nagrane na kasetach
  • książki elektroniczne "na czytaka"
  • książki pisane brajlem
  • książki z dużą czcionką
  • czasopisma dla osób z dysfunkcją wzroku
  • wydawnictwa tyflologiczne
  • audiobooki (dostępne także w Wypożyczalni Głównej, Wypożyczalni i Pracowni dla Młodzieży, Wypożyczalni i Pracowni dla Dzieci oraz Wypożyczalni i Czytelni Obcojęzycznej)

Dodatkowo, pracownicy Wypożyczalni świadczą usługę bezpłatnego dowozu książek do domu oraz udzielają informacji na temat zbiorów pod nr tel.: 12 37 52 216.

Zapraszamy też do Radia Rajska gdzie dostępne jest m.in. słuchowisko Opowieść wigilijna,  przygotowane przez pracowników Biblioteki na podstawie powieści K. Dickensa.

IBUK Libra Light to platforma udostępniająca publikacje osobom niewidomym, słabowidzącym oraz niepełnosprawnym ruchowo (nie mogącym czytać książek drukowanych). Uprawnieni czytelnicy mogą bezpłatnie korzystać z publikacji beletrystycznych, naukowych i specjalistycznych, w formacie plików ePUB lub mp3. Nowatorski projekt został zrealizowany przez Wydawnictwo Naukowe PWN, na zlecenie Instytutu Książki. Warunkiem uzyskania dostępu do platformy jest przedstawienie w Wypożyczalni Książki Mówionej i Brajlowskiej aktualnego orzeczenia lekarskiego potwierdzającego niepełnosprawność.

Wszystkich tych, którzy poszukują wrażeń filmowych, zapraszamy do Arteteki. Tam przygotowaliśmy zbiór filmów z audiodeskrypcją, które można pożyczyć okazując kartę biblioteczną, bez dodatkowych zaświadczeń. Dostępne są również filmy z polskimi napisami. W Wypożyczalni Książki Mówionej i Brajlowskiej i Artetece znajdują komputery posiadające program: czytnik ekranu "NVDA".

Literackie faworytki - prosta interpretacja tekstu literackiego z kanonu literatury pięknej w postaci prezentacji. Uczestnicy będą mogli wysłuchać historii opowiedzianej przez prowadzącą oraz aktywnie uczestniczyć w zajęciach. Oferta skierowana do uczniów szkoły specjalnej, kl. V-VIII oraz średniej.

Osoba do kontaktu: Elżbieta Starowicz, 12 375-22-09, 12 375-22-63

Zamknij

W tym serwisie internetowym używane są pliki cookies w celu ułatwienia korzystania z serwisu, do celów statystycznych i/lub reklamowych. Poprzez odpowiednie ustawienie przeglądarki przy pomocy której korzystasz z tego serwisu internetowego możesz blokować lub zezwalać na zapisanie plików cookies w urządzeniu w którym przeglądasz serwis internetowy.