E-zasoby

Biblioteka w sieci

Bazy EBSCO ROZWIŃ

Serwis EBSCO podjął współpracę z blisko 100 wydawcami, aby znieść ograniczenia jednoczesnego dostępu i tym samym umożliwić nieograniczony dostęp do e-booków. Wprowadzono także całodobową pomoc w zakresie uwierzytelniania, by ułatwić przejście do zdalnego nauczania i uczenia się. Akcja będzie trwać do 30 czerwca. Zapraszamy do korzystania z wybranych baz firmy EBSCO, które są bezpłatnie dostępne w naszej ofercie.

Aby z nich skorzystać w ramach sieci bibliotecznej wystarczy kliknąć w linki poniżej

 • Art & Architecture Source - baza pełnotekstowa, obejmująca szeroki zakres powiązanych tematycznie zagadnień, od sztuk pięknych i zdobniczych po architekturę. Zawiera ponad 600 tytułów czasopism, ponad 220 książek oraz zbiór ponad 63 000 zdjęć. Baza jest przeznaczona dla zróżnicowanej grupy odbiorców, m.in. badaczy sztuki, artystów, projektantów, studentów i naukowców.
 • eBook Public Library Collection - baza zawiera książki elektroniczne w wersji pełnotekstowej o nieograniczonym dostępie. Udostępnia prozę fabularną, literaturę faktu, poradniki, biografie i wiele innych.
 • Rosetta Stone - w jej zasobach znajdą Państwo kursy dla trzydziestu języków (m.in.: angielski, niemiecki, włoski, hiszpański, japoński). Każdy kurs składa się z pięciu poziomów, a jego ukończenie pozwoli na opanowanie danego języka na poziomie B1. Każdy z pięciu poziomów składa się z czterech rozdziałów, dotyczących przeróżnych dziedzin życia. Serwis zapewnia przejrzysty i intuicyjny interfejs, umożliwiający wygodne monitorowanie naszych postępów. Inne przydatne funkcje platformy to m.in. audio companion i phrasebook pozwalające na pobieranie zadań i materiałów w formacie mp3 oraz dostęp do najbardziej przydatnych zwrotów w danym języku, które mogą okazać się pomocne w sytuacjach życia codziennego. Interfejs platformy jest dostępny w kilku najpopularniejszych językach europejskich (brak j. polskiego).

Dostęp zdalny do baz jest możliwy po zalogowaniu się na stronie EBSCOHost (należy wybrać pozycję „EBSCOhost Research Databases lub Rosetta Stone Library Solution”). Login i hasło każdy czytelnik znajdzie na swoim koncie bibliotecznym, w zakładce Dane Osobowe, w polu Agendy.

W przypadku Rosetta Stone należy wybrać interesujący nas język, a następnie kliknąć Launch Rosetta Stone Foundations. Przy pierwszym logowaniu będą Państwo mogli wybrać typ kursu. W zależności od potrzeb mogą wybrać Państwo kurs standardowy, umożliwiający zrównoważoną naukę języka, bądź wybrać jeden z kilku dostępnych wariantów, kładących większy nacisk na wybraną część językową (czytanie, pisanie, rozumienie ze słuchu etc.).

Wskazówki w języku polskim dotyczące korzystania z platformy EBSCOhost można znaleźć w rozbudowanym panelu Pomoc na stronie firmy EBSCO, a także na koncie EBSCOPolska w serwisie YouTube. Są to m.in.:

EBSCO udostępnia również materiały instruktażowe na swoim kanale YouTube EBSCOPolska.

 

ZWIŃ

IbukLibra ROZWIŃ

Każdy zarejestrowany czytelnik Biblioteki może otrzymać bezterminowy, aktywacyjny kod do platformy Ibuk.Libra. Kod  otrzymasz drogą mailową pisząc na adres ibuklibra@rajska.info, podając: Imię, Nazwisko oraz swój numer karty Czytelnika. Prosimy, by prośby o kod wysyłać z adresu mailowego podanego przy zapisie do Biblioteki jako adres kontaktowy. Jeśli adres mailowy się zmienił, prosimy o zaznaczenie w treści maila, że adres mailowy do korespondencji ulega zmianie.

Pomoc w korzystaniu z IBUK Libra:

Dołącz do IBUK Libra - rejestracja i logowanie dla posiadaczy kodów PIN

Funkcje platformy IBUK Libra

Osobista półka myIBUK

 

ZWIŃ

Legimi ROZWIŃ

Trzydziestodniowy kod dostępu możesz uzyskać mailowo wysyłając prośbę na adres: legimi@rajska.info, w treści wpisując numer karty Czytelnika. Na wiadomości czekamy od godziny 20:00 ostatniego dnia każdego miesiąca. Kody rozsyłane są pierwszego dnia roboczego kolejnego miesiąca.

UWAGA! Numer karty Czytelnika znajdziesz na karcie bibliotecznej lub w wiadomości, którą wysłaliśmy na Twoją skrzynkę w chwili rejestracji. Jeżeli nie możesz znaleźć numeru karty Czytelnika, w celu weryfikacji podaj w mailu swoją datę urodzenia. Prośba o kod powinna być wysyłana z adresu mailowego podanego przy zapisie do Biblioteki jako adres kontaktowy.

Liczba kodów ograniczona.

Decyduje kolejność zgłoszeń.

Instrukcja logowania:

 • załóż darmowe konto lub zaloguj się na stronie www.legimi.pl/rajska,
 • aktywuj otrzymany kod. Aktywacja musi nastapić w miesiącu, w którym kod został pobrany,
 • pobierz bezpłatną aplikację legimi.max na 2 urządzenia,
 • czytaj przez 30 dni od momentu aktywacji kodu.

Jeśli chcesz przedłużyć dostęp do zasobu, napisz legimi@rajska.info lub zapytaj w najbliższej agendzie.

Jeśli potrzebujesz pomocy technicznej, napisz: support@legimi.com

 

ZWIŃ

MegaMatma ROZWIŃ

Wypożyczalnia i Pracownia dla Młodzieży kontynuuje współpracę z edukacyjnym serwisem Megamatma.pl, dzięki której Czytelnicy agendy mogą wypożyczyć MegaMatmę do domu pobierając u nas bezpłatny miesięczny kod dostępu do platformy.

Kod otrzymasz drogą mailową pisząc na adres: monika.krawczyk@rajska.info podając: Imię, Nazwisko oraz swój numer karty Czytelnika.

Serwis umożliwia korzystanie z:

 • blisko 450 obszernych artykułów z każdego działu matematyki,
 • ponad 5 700 zadań z rozwiązaniami i odpowiedziami,
 • setek interaktywnych klasówek do każdego artykułu, a w nich 2 300 zadań on-line,
 • słownika pojęć i definicji zintegrowanego z teorią,
 • kącika MM dla pasjonatów, pełnego ciekawostek i zadań trudnych,
 • interaktywnych próbnych arkuszy maturalnych MM, z rozwiązaniami.

Już teraz możesz nadrabiać z nami zaległości, poszerzać swoją wiedzę z matematyki i przygotowywać się do egzaminów.

 

 

ZWIŃ

Małopolska Biblioteka Cyfrowa ROZWIŃ

Małopolska Biblioteka Cyfrowa powstała dzięki współpracy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego i Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie oraz dzięki dużemu zaangażowaniu szeregu innych podmiotów: bibliotek, instytucji kultury, organizacji pozarządowych, podmiotów komercyjnych, wydawców i samych twórców. Zajmuje się gromadzeniem i udostępnianiem w postaci cyfrowej dorobku piśmiennictwa Małopolski, działa w ramach Federacji Bibliotek Cyfrowych, a jej zbiory udostępniane są także za pośrednictwem takich portali jak Europeana oraz Katalog WorldCat.

 

Kolekcja Małopolskiej Biblioteki Cyfrowej to z założenia kolekcja regionalna. Umożliwia dostęp online do cyfrowych wersji publikacji (obecnie ponad 115 000), szczególnie tych związanych z naszym regionem. Ma tworzyć swoiste archiwum, kalendarium Małopolski i upubliczniać publikacje znaczące dla dziedzictwa kulturowego regionu, dokumenty istotne z punktu widzenia społeczności lokalnej, książki, czasopisma, mapy, pocztówki, fotografie.

 

MBC, jako biblioteka cyfrowa, jest oczywiście nośnikiem kultury piśmienniczej, ale ze względu na zakres kolekcji stanowi również kompendium informacji na temat kultury regionu i kraju, w tym także kultury niematerialnej, nieocenione dla jej miłośników i badaczy. Zawiera przecież między innymi takie czasopisma i publikacje jak: Czas; Przekrój; Ilustrowany Kuryer Codzienny; Wiadomości Literackie; Dziennik Polski; Tygodnik Powszechny; Życie Literackie ; Kalendarz Krakowski Józefa Czecha; Pamiętnik Literacki; Diabeł; Wierchy; Rocznik Krakowski, a także Rocznik Małopolska i wiele czasopism lokalnych.

 

Rozwój i modernizacja biblioteki cyfrowej możliwa jest dzięki realizacji projektu Małopolska Biblioteka Cyfrowa w horyzoncie 21. wieku - stworzenie innowacyjnej platformy udostępniania regionalnych zasobów cyfrowych w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie

 

 

 

ZWIŃ

Radio Rajska ROZWIŃ

Dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Radiofonia uruchamiamy internetową stację radiową. Radio Rajska będzie nadawać audycje poświęcone czytelnictwu i sprawom kultury w oparciu o zyskującą coraz większą popularność formułę podkastu.

W Rajskim Radio usłyszeć będzie można audycje o bogatych książkowych i muzycznych zbiorach Biblioteki, nowościach wydawniczych i muzycznych, fragmenty prozy i audycje popularnonaukowe, otrzymać porady w zakresie ars quaerendi, sztuki korzystania zasobów Biblioteki. Audycje realizować będą zarówno pracownice i pracownicy Biblioteki, jak i zaprzyjaźnieni z instytucją aktywiści kulturalni.

Podkasting to polska wersja skrótowca „Personal On Demand”. Opiera się na wykorzystaniu Internetu i prezentowaniu treści „mówionych” lub muzycznych w formie dostępnych na wszelkie urządzenia odcinków. Początki zjawiska sięgają 2000 roku, jednak w ostatnich latach nastąpił znaczący wzrost popularności tej formuły kontaktu twórców z odbiorcami.

Posłuchaj radia

 

 

ZWIŃ
Zamknij

W tym serwisie internetowym używane są pliki cookies w celu ułatwienia korzystania z serwisu, do celów statystycznych i/lub reklamowych. Poprzez odpowiednie ustawienie przeglądarki przy pomocy której korzystasz z tego serwisu internetowego możesz blokować lub zezwalać na zapisanie plików cookies w urządzeniu w którym przeglądasz serwis internetowy.