E-zasoby

Biblioteka w sieci

Bazy EBSCO ROZWIŃ

Zapraszamy do korzystania z wybranych baz firmy EBSCO, które są bezpłatnie dostępne w naszej ofercie:

 • EBSCO eBooks™ Open Access Monograph Collection - kolekcja stworzona we współpracy z wieloma wydawnictwami uniwersyteckimi i naukowymi. W jej zasobach znajduje się tysiące wysokiej jakości e-booków w wolnym dostępie bez DRM. Kolekcja umożliwia dostęp do szerokiej gamy możliwych do odkrycia treści. Zasoby bazy będą w przyszłości powiększane o kolejne książki w wolnym dostępie aby zapewnić czytelnikom spójność z książkami elektronicznymi znajdującymi się w kolekcji biblioteki.
 • eBook Collection - baza zawiera książki elektroniczne w wersji pełnotekstowej. Udostępnia książki związane ze sztuką, teatrem i filmem.
 • Audiobook Collection - baza zawierająca zbiór audiobooków w języku angielskim do odsłuchiwania na urządzeniach mobilnych. W tym celu niezbędna będzie instalacja aplikacji EBSCO Audiobooks. By móc korzystać z wybranej pozycji należy najpierw wypożyczyć ją korzystając ze swojego indywidualnego konta w serwisie EBSCO, a następnie zalogować się do aplikacji na urządzeniu mobilnym.

Aby skorzystać z baz zdalnie w ramach sieci bibliotecznej wystarczy zalogować się w serwisie EBSCOhost przy użyciu danych bibliotecznych (Dane do logowania znajdą Państwo w naszym katalogu. Po zalogowaniu się w nim należy przejść do szczegółów konta klikając swój numer konta bibliotecznego w prawym górnym rogu, a następnie przejść do działu Dane Osobowe. Login oraz hasło do serwisu EBSCO znajdują się w polu Agendy).

Zachęcamy również do założenia indywidualnego konta w serwisie (po zalogowaniu się do sieci bibliotecznej przy użyciu danych z katalogu, należy wybrać znajdującej się w górnej części strony “Zaloguj się”, a następnie kliknąć odnośnik “Nie masz konta? Utwórz je teraz”). Umożliwi to na poszerzenie dostępnych opcji przeglądania baz oraz na wypożyczanie audiobooków w celu odsłuchiwania ich w aplikacji mobilnej.

Wskazówki w języku polskim dotyczące korzystania z platformy EBSCOhost można znaleźć w rozbudowanym panelu Pomoc na stronie firmy EBSCO, a także na kanale EBSCO Polska w serwisie YouTube.

ZWIŃ

IbukLibra ROZWIŃ

Każdy zarejestrowany czytelnik Biblioteki może otrzymać bezterminowy, aktywacyjny kod do platformy Ibuk.Libra. Kod  otrzymasz drogą mailową pisząc na adres: ibuklibra@rajska.info podając:

 • Imię,
 • Nazwisko,
 • swój numer karty czytelnika.

Prosimy by prośby o kod wysyłać z adresu mailowego podanego przy zapisie do Biblioteki jako adres kontaktowy. Jeśli adres mailowy się zmienił prosimy o zaznaczenie w treści maila, że adres mailowy do korespondencji ulega zmianie.

Osoby, których konto pozostawało nieaktywne powyżej 1 roku, przed otrzymaniem kodu, prosimy o potwierdzenie danych osobowych podanych przy rejestracji. Ich zgodność można sprawdzić logując się na swoje konto czytelnika.

Informację o ich poprawności lub ewentualnych zmianach, zwłaszcza jeśli dotyczą adresu (zamieszkania i zameldowania) należy przesłać na adres: ibuklibra@rajska.info

Pomoc w korzystaniu z IBUK Libra:

Dołącz do IBUK Libra - rejestracja i logowanie dla posiadaczy kodów PIN

Funkcje platformy IBUK Libra

Osobista półka myIBUK

 

ZWIŃ

Legimi ROZWIŃ

Z przykrością informujemy, że usługa dostępu do platformy Legimi zostaje czasowo zawieszona. O jej przywróceniu będziemy informować w naszym serwisie.

Trzydziestodniowy kod dostępu możesz uzyskać mailowo wysyłając prośbę na adres: legimi@rajska.info, w treści wpisując numer karty Czytelnika. Na wiadomości czekamy od godziny 20:00 ostatniego dnia każdego miesiąca. Kody rozsyłane są pierwszego dnia roboczego kolejnego miesiąca.

UWAGA! Numer karty Czytelnika znajdziesz na karcie bibliotecznej lub w wiadomości, którą wysłaliśmy na Twoją skrzynkę w chwili rejestracji. Jeżeli nie możesz znaleźć numeru karty Czytelnika, w celu weryfikacji podaj w mailu swoją datę urodzenia. Prośba o kod powinna być wysyłana z adresu mailowego podanego przy zapisie do Biblioteki jako adres kontaktowy.

Liczba kodów ograniczona.

Decyduje kolejność zgłoszeń.

Instrukcja logowania:

 • załóż darmowe konto lub zaloguj się na stronie www.legimi.pl/rajska,
 • aktywuj otrzymany kod. Aktywacja musi nastapić w miesiącu, w którym kod został pobrany,
 • pobierz bezpłatną aplikację legimi.max na 2 urządzenia,
 • czytaj przez 30 dni od momentu aktywacji kodu.

Jeśli chcesz przedłużyć dostęp do zasobu, napisz legimi@rajska.info lub zapytaj w najbliższej agendzie.

Jeśli potrzebujesz pomocy technicznej, napisz: support@legimi.com

 

ZWIŃ

MegaMatma ROZWIŃ

Wypożyczalnia i Pracownia dla Młodzieży kontynuuje współpracę z edukacyjnym serwisem Megamatma.pl, dzięki której Czytelnicy agendy mogą wypożyczyć MegaMatmę do domu pobierając u nas bezpłatny miesięczny kod dostępu do platformy.

Kod otrzymasz drogą mailową pisząc na adres: monika.krawczyk@rajska.info podając: Imię, Nazwisko oraz swój numer karty Czytelnika.

Serwis umożliwia korzystanie z:

 • blisko 450 obszernych artykułów z każdego działu matematyki,
 • ponad 5 700 zadań z rozwiązaniami i odpowiedziami,
 • setek interaktywnych klasówek do każdego artykułu, a w nich 2 300 zadań on-line,
 • słownika pojęć i definicji zintegrowanego z teorią,
 • kącika MM dla pasjonatów, pełnego ciekawostek i zadań trudnych,
 • interaktywnych próbnych arkuszy maturalnych MM, z rozwiązaniami.

Już teraz możesz nadrabiać z nami zaległości, poszerzać swoją wiedzę z matematyki i przygotowywać się do egzaminów.

 

 

ZWIŃ

Małopolska Biblioteka Cyfrowa ROZWIŃ

Szanowni Państwo, 

nastąpiła awaria w dostępie do platformy Małopolskiej Biblioteki Cyfrowej. Wiemy doskonale, jak ważne jest działanie platformy, szczególnie w obecnym czasie, dlatego nie lekceważymy problemu i wraz z naszym wsparciem informatycznym staramy się przywrócić działanie MBC.

Jeśli potrzebują Państwo  konkretnych materiałów z MBC, to postaramy się przesłać wybrane publikacje na mail. W tym celu prosimy o kontakt na adres: mbc@rajska.info ze wskazaniem tytułu publikacji.

Za utrudnienia przepraszamy.

 

Małopolska Biblioteka Cyfrowa powstała dzięki współpracy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego i Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie oraz dzięki dużemu zaangażowaniu szeregu innych podmiotów: bibliotek, instytucji kultury, organizacji pozarządowych, podmiotów komercyjnych, wydawców i samych twórców. Zajmuje się gromadzeniem i udostępnianiem w postaci cyfrowej dorobku piśmiennictwa Małopolski, działa w ramach Federacji Bibliotek Cyfrowych, a jej zbiory udostępniane są także za pośrednictwem takich portali jak Europeana oraz Katalog WorldCat.

Kolekcja Małopolskiej Biblioteki Cyfrowej to z założenia kolekcja regionalna. Umożliwia dostęp online do cyfrowych wersji publikacji (obecnie ponad 115 000), szczególnie tych związanych z naszym regionem. Ma tworzyć swoiste archiwum, kalendarium Małopolski i upubliczniać publikacje znaczące dla dziedzictwa kulturowego regionu, dokumenty istotne z punktu widzenia społeczności lokalnej, książki, czasopisma, mapy, pocztówki, fotografie.

MBC, jako biblioteka cyfrowa, jest oczywiście nośnikiem kultury piśmienniczej, ale ze względu na zakres kolekcji stanowi również kompendium informacji na temat kultury regionu i kraju, w tym także kultury niematerialnej, nieocenione dla jej miłośników i badaczy. Zawiera przecież między innymi takie czasopisma i publikacje jak: Czas; Przekrój; Ilustrowany Kuryer Codzienny; Wiadomości Literackie; Dziennik Polski; Tygodnik Powszechny; Życie Literackie ; Kalendarz Krakowski Józefa Czecha; Pamiętnik Literacki; Diabeł; Wierchy; Rocznik Krakowski, a także Rocznik Małopolska i wiele czasopism lokalnych.

Rozwój i modernizacja biblioteki cyfrowej możliwa jest dzięki realizacji projektu Małopolska Biblioteka Cyfrowa w horyzoncie 21. wieku - stworzenie innowacyjnej platformy udostępniania regionalnych zasobów cyfrowych w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie

 

 

 

ZWIŃ

Radio Rajska ROZWIŃ

Dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Radiofonia uruchamiamy internetową stację radiową. Radio Rajska będzie nadawać audycje poświęcone czytelnictwu i sprawom kultury w oparciu o zyskującą coraz większą popularność formułę podkastu.

W Rajskim Radio usłyszeć będzie można audycje o bogatych książkowych i muzycznych zbiorach Biblioteki, nowościach wydawniczych i muzycznych, fragmenty prozy i audycje popularnonaukowe, otrzymać porady w zakresie ars quaerendi, sztuki korzystania zasobów Biblioteki. Audycje realizować będą zarówno pracownice i pracownicy Biblioteki, jak i zaprzyjaźnieni z instytucją aktywiści kulturalni.

Podkasting to polska wersja skrótowca „Personal On Demand”. Opiera się na wykorzystaniu Internetu i prezentowaniu treści „mówionych” lub muzycznych w formie dostępnych na wszelkie urządzenia odcinków. Początki zjawiska sięgają 2000 roku, jednak w ostatnich latach nastąpił znaczący wzrost popularności tej formuły kontaktu twórców z odbiorcami.

Posłuchaj radia

 

 

ZWIŃ
Zamknij

W tym serwisie internetowym używane są pliki cookies w celu ułatwienia korzystania z serwisu, do celów statystycznych i/lub reklamowych. Poprzez odpowiednie ustawienie przeglądarki przy pomocy której korzystasz z tego serwisu internetowego możesz blokować lub zezwalać na zapisanie plików cookies w urządzeniu w którym przeglądasz serwis internetowy.