13.06.2024 godz. 18:00

Spotkanie z Małgorzatą i Michałem Kuźmińskimi

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie i Wydawnictwo Dolnośląskie zapraszają na spotkanie z Małgorzatą i Michałem Kuźmińskimi z okazji premiery ich najnowszej książki pt. RUINY. Spotkanie odbędzie się w czwartek 13 czerwca o godz. 18.00 w Artetece WBP w Krakowie (ul. Rajska 12, wejście od ul. Szujskiego).

Małgorzata Fugiel-Kuźmińska - z  wykształcenia antropolog kultury, zawodowo związana z branżą IT. Współautorka, z Janem Gołębiowskim, książki Urodzeni mordercy? Nieznane kulisy pracy profilera. Kto zabija i dlaczego.

 Michał Kuźmiński - dziennikarz i redaktor, autor popularnonaukowej książki Nauka w kuchni i tekstów piosenek.

Wspólnie napisali dwie powieści retro: Sekret Kroke i Klątwa Konstantyna. Stworzyli cykl czterech etnokryminałów: Śleboda dotyka wstydliwej przeszłości Podhala z czasów okupacji; w Pionku zmierzyli się z mitem śląskiego wampira; w Kamieniu podjęli temat stosunku do Romów i lęku przed obcym; Mara dotyka pamięci o  Żydach. Za tę powieść otrzymali Nagrodę „Kryminalnej Piły” dla Najlepszej Miejskiej Powieści Kryminalnej 2019. W 2022 opublikowali Ścigając zło. Rozmowy o zbrodni, śledztwie i karze. Powieść Ruiny to pierwszy tom nowego cyklu z Sylwią Nowak znaną z książki Kamień.

Z innymi autorami literatury kryminalnej w latach 2018–2021 prowadzili odcinki serialu dokumentalnego Opowiem Ci o zbrodni (Crime & Investigation Polsat).

W przygotowaniu serial oryginalny SkyShowtime na podstawie powieści kryminalnej Śleboda.

Ruiny to powieść kryminalna, której bohaterowie mierzą się z gwałtowną śmiercią i własną przeszłością.

To nie mogło być samobójstwo. Marzena była pełna życia, zwariowana, spełniała swoje marzenie o karierze aktorskiej. A przynajmniej tak ją zapamiętała Sylwia Nowak, gdy lata temu urwał im się kontakt. Doświadczona policjantka i agentka ABW, a dziś prywatna detektywka, nie wierzy w wersję prokuratury. Żeby odkryć prawdę o śmierci przyjaciółki z dzieciństwa, wyrusza na Dolny Śląsk, gdzie w ruinach poniemieckiego domostwa alternatywna grupa teatralna – w której grała Marzena – przygotowuje się do spektaklu. Zwłoki znaleziono w stawie nieopodal ruin. A śmierć Marzeny to nie jedyna tragedia związana z tym miejscem…

Gdzie kończy się gra, a zaczyna rzeczywistość? Jak głęboko trzeba szukać, by zamiast maski zobaczyć prawdziwą twarz bliskiej osoby? Jak się nie zgubić, klucząc między faktami a fikcją, między brutalną prawdą a zwodniczą pamięcią? I kto to wszystko wyreżyserował?

 „Sylwia, prywatna detektywka, z pochodzenia Romka, stara się rozwikłać sprawę tajemniczej śmierci przyjaciółki z dzieciństwa. Ruiny to błyskotliwa opowieść o tym, że przeszłość zawsze nas dogoni, a pochodzenia etnicznego nie da się wymazać. W tle grupa teatralna, której członkowie zwykli przekraczać swoje psychiczne i fizyczne granice, oczywiście „dla dobra sztuki”. Opowieść aktualna w czasach, w których tyle mówimy o przemocy, mobbingu i stawianiu granic. Tutaj nikt granic nie stawiał, za to wszelkie możliwe zostały przekroczone. Jak to w sekcie...”

- Karolina Korwin Piotrowska, dziennikarka

Zamknij

W tym serwisie internetowym używane są pliki cookies w celu ułatwienia korzystania z serwisu, do celów statystycznych i/lub reklamowych. Poprzez odpowiednie ustawienie przeglądarki przy pomocy której korzystasz z tego serwisu internetowego możesz blokować lub zezwalać na zapisanie plików cookies w urządzeniu w którym przeglądasz serwis internetowy.