05.12.2020 godz. 15:01

Militaria w POPkulturze. Zimna wojna

Blokada Berlina, Wojna Koreańska, Kryzys Kubański, Wojna w Wietnamie. Wszystkie te wydarzenia łączy jeden wspólny mianownik: starcie dwóch porządków świata, Wschodu z Zachodem, kapitalizmu z komunizmem, czyli konflikt powszechnie znany jako zimna wojna. Podczas 44 lat jej trwania ukształtował się świat, w którym obecnie żyjemy. I mimo prawie 30 lat od jej zakończenia, wciąż pozostaje żywa w naszej wyobraźni.

Chcielibyśmy ogłosić trzecią już edycję wyjątkowego festiwalu Militaria w POPkulturze, który odbędzie się 5 grudnia 2020 roku. Tym razem, w wyjątkowych czasach, zapraszamy do spotkania online.

Motywem przewodnim tegorocznego wydarzenia będzie ZIMNA WOJNA. Porozmawiamy o jej wpływie na naszą kulturę i popkulturę, zastanowimy się nad tym, dlaczego ciągle jest tak bardzo obecna w naszym życiu i regularnie pojawia się w filmach, grach czy innych mediach.

Specjalnie dla Czytelników Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie podczas festiwalu wystąpi Maciej Frączyk, czyli znany i uwielbiany twórca „Przemyśleń Niekrytego Krytyka”, publicysta, satyryk, pedagog i nauczyciel. Wraz z Krzysztofem „Atorem” Woźniakiem poprowadzi dyskusję na temat, który wciąż nurtuje pasjonatów po obu stronach oceanu…

Jeśli jesteś ciekawy, jak wojna w Wietnamie była relacjonowana i obrazowana przez różne media, jak wyglądała propaganda nie tylko w Polsce, ale choćby na Kubie, jakie były plany dot. III wojny światowej i udziału w niej sił zbrojnych PRL, albo które konflikty zimnowojenne najczęściej wykorzystywano w grach komputerowych i dlaczego – ten festiwal jest właśnie dla Ciebie.

Zanurz się razem z nami w świat epoki, która, choć przeminęła, pozostawiła niezmywalny ślad w kartach światowej historii.

Dołącz do wydarzenia na Facebooku!

 

Prelegenci Festiwalu

Magdalena Mikrut-Majeranek ROZWIŃ

Magdalena Mikrut-Majeranek – dr nauk humanistycznych, kulturoznawca i historyk, z zawodu dziennikarz, redaktor portalu Histmag.org oraz redaktor kilku lokalnych portali informacyjnych na Górnym Śląsku. Główne zainteresowania to: media i popkultura, teatr tańca współczesnego, teatr dramatyczny, komunikacja audiowizualna i promocyjna oraz historia Śląska. W wolnych chwilach pochłania książki wszelkiej maści i finalizuje prace nad publikacją „Terpsychora wśród hałd. Taniec na Górnym Śląsku w latach 1989-2019” oraz książką poświęconą Henrykowi Konwińskiemu.

Podczas prelekcji „Pod czerwonym sztandarem: Seriale w służbie propagandy”, zastanowimy się, jak seriale budowały swojego odbiorcę, niejako programując go, kształtując system jego oczekiwań. Ich realizatorzy starali się zapewnić rozrywkę odbiorcom, ale miniatury filmowych projektów posiadają też drugie dno. Podejmując rozważania na temat seriali powstających w okresie PRL, a także tych tylko odnoszących się do tego okresu, przyjrzymy się takim serialom jak: „1983”, „Nieświadomi”, „Czterdziestolatek”, „Alternatywy 4”, „Dom”, „Polskie drogi”, „Przygody psa cywila” czy „Mash”.

ZWIŃ

Tomasz Leszkowicz ROZWIŃ

Drugą w kolejności prelekcję zatytułowaną "Atomowe uderzenie i desant na Danię - plan III wojny światowej w Europie i udział w niej Sił Zbrojnych PRL" poprowadzi dr Tomasz Leszkowicz – absolwent Uniwersytetu Warszawskiego i Instytutu Historii PAN. Specjalizuje się w historii PRL, tematyce pamięci zbiorowej i polityki historycznej oraz społeczno-politycznych dziejach wojska. Popularyzator historii, od kilkunastu lat członek redakcji portalu Histmag.org (redaktor naczelny w latach 2014-2017), autor artykułów prasowych i e-booka "Oblicza propagandy PRL".

W okresie zimnej wojny stale zakładano, że może się ona przerodzić w "gorący" konflikt. Jednym z głównych pól bitew stałaby się wtedy Europa. Po stronie ZSRR i Układu Warszawskiego znalazłyby się też Siły Zbrojne PRL, liczące w czasie pokoju ponad 300 tys. żołnierzy. Jak wyglądałoby starcie supermocarstw w Niemczech? Jakie zadanie otrzymaliby polscy żołnierze? Czy prawdą jest, że byli przygotowani do ataku na Danię? Jaką rolę odegrałyby w tej wojnie "Czerwone berety", a jakie specjalne wyrzutnie rakiet operacyjno-taktycznych? Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedź już 5 grudnia.

ZWIŃ

Damian Rosłoniec ROZWIŃ

Damian Rosłoniec - prowadzący i pomysłodawca serwisu Światowa Historia.

W młodości należał do Warsztatowej Akademii Musicalowej stawiając pierwsze kroki na deskach teatru oraz występując przed kamerą. Zamiłowanie do historii oraz doświadczenie sceniczne zaowocowało współpracą i wykreowaniem Światowej Historii – kanału w serwisie YouTube poruszającego tematy nierzadko pomijane w szkole. Student Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa i Ochrony im. Józefa Piłsudskiego w Warszawie, przewodniczący koła naukowego Bezpieczeństwo-Historia-Geopolityka, autor pracy dyplomowej „Rewolucja Kubańska 1959-1961 – aspekty bezpieczeństwa wewnętrznego i międzynarodowego państwa".

Swoją działalność naukową skupia głównie na tematyce Rewolucji Kubańskiej i tego też będzie dotyczyć jego wystąpienie: „Zimna wojna w Ameryce Łacińskiej - Propaganda Kubańska”. W 1959 roku Amerykanie stracili ostatni bastion swojej potęgi na Kubie, co doprowadziło do wieloletniej wojny, nie tylko militarnej, ale też kulturalnej. Film, plakat, a nawet muzyka - Kubańczycy chwytali się każdego sposobu by pokazać wyższość rewolucji nad imperializmem. Już 5 grudnia wy też będziecie mogli poznać, jak wyglądała kubańska propaganda w okresie Zimnej Wojny.

ZWIŃ
Zamknij

W tym serwisie internetowym używane są pliki cookies w celu ułatwienia korzystania z serwisu, do celów statystycznych i/lub reklamowych. Poprzez odpowiednie ustawienie przeglądarki przy pomocy której korzystasz z tego serwisu internetowego możesz blokować lub zezwalać na zapisanie plików cookies w urządzeniu w którym przeglądasz serwis internetowy.