01.03.2024 godz. 10:30

Wirtualna rzeczywistość w instytucjach kultury

Wojewódzka Biblioteka Publiczna zaprasza na warsztaty "Wirtualna rzeczywistość w instytucjach kultury", które odbędą się w ramach Festiwalu i Targów Gier Planszowych BookGame w Krakowie.

1 marca, godz. 10.30 - 12.00

sala Budapeszt A

Warsztaty poświęcone wprowadzeniu bibliotekarek i bibliotekarzy w świat wirtualnej rzeczywistości (WR) i zademonstrowaniu jak ta technologia może zostać wykorzystana w bibliotece. W trakcie warsztatów uczestnicy dowiedzą się, jakie korzyści dla użytkowników i biblioteki może przynieść zastosowanie WR w bibliotece oraz jakie są możliwości wykorzystania tej technologii w różnych dziedzinach, takich jak edukacja, kultura czy rozrywka.

Podczas warsztatów uczestnicy będą mieli okazję:

  • poznać podstawowe pojęcia związane z WR i zobaczyć, jak działa ta technologia na przykładach praktycznych,
  •  zapoznać się z różnymi rodzajami sprzętu VR i oprogramowaniem oraz dowiedzieć się, jakie są wymagania techniczne, aby korzystać z tej technologii w bibliotece,
  •  zobaczyć, jakie są możliwości wykorzystania WR w różnych dziedzinach, na przykład poprzez stworzenie wirtualnej przestrzeni wystawienniczej, wirtualnej biblioteki, wirtualnego muzeum czy wirtualnego miejsca spotkań,
  • omówić, jakie są wyzwania związane z wprowadzeniem WR do biblioteki i jak można je rozwiązać,
  • zapoznać się z przykładami projektów bibliotek, które już korzystają z WR i dowiedzieć się, jakie korzyści przyniosło im zastosowanie tej technologii,
  • praktycznie przetestować wybrane rozwiązania WR.

Prowadzenie: Karol Baranowski

Karol Baranowski - od piętnastu lat pracuje na stanowisku bibliotekarza-nauczyciela w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Krakowie, a od jedenastu lat na 1/4 etatu na stanowisku bibliotekarza w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej, w agendzie Arteteka.

Prowadzi zajęcia dla seniorów, lekcje biblioteczne i warsztaty dla dzieci i młodzieży, organizuje gry miejskie i gry biblioteczne. Zafascynowany Internetem oraz możliwościami jakie dają nowoczesne technologie w pracy bibliotekarza. Interesuje się narzędziami multimedialnymi oraz mobilnymi, które z wielką ochotą wykorzystuje w codziennej pracy. Tablety, smartfony i komputery to dla niego ważne narzędzia będące ogromną pomocą w codziennej pracy.

Organizator, twórca gier miejskich (edukacyjnych, historycznych, literackich). Współorganizator Odjazdowego Bibliotekarza w Krakowie od 2011 roku.

Aktywnie działa w Stowarzyszeniu LABiB, które jest platformą zrzeszającą nie tylko bibliotekarzy, ale także animatorów kultury i działaczy. LABiB pozwala na szeroko zakrojoną współpracą pomiędzy bibliotekarzami. Wymianę pomysłów i dzielenie się dobrymi praktykami.

 Od kilku lat prowadzi swojego bloga pod adresem www.charliethelibrarian.com, na którym głównie porusza tematy związane z literaturą, biblioteką oraz przytacza ciekawostki znalezione w bibliotekach cyfrowych.

W październiku i listopadzie 2016 łącznie ponad miesiąc przebywał w Etiopii, gdzie w ramach międzynarodowej pomocy rozwojowej szkolił etiopskich nauczycieli, dyrektorów oraz rodziców z podstaw zarządzania, organizacji i prowadzenia bibliotek szkolnych.

W 2019 roku był stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W swoim projekcie odwiedził wszystkie wojewódzkie biblioteki publiczne w Polsce z darmowym szkoleniem „Wirtualna i rozszerzona rzeczywistość w instytucjach kultury”.

W swojej pracy stawia na kreatywność, nowatorskie podejście do czytelnika. Nowoczesne technologie, które w połączeniu z doświadczeniem owocują nieszablonowymi rozwiązaniami edukacyjnymi.

W 2020 roku został wybrany Bibliotekarzem Roku 2019 w ogólnopolskim konkursie zorganizowanym przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich.

Formularz zapisu

Kiedy: 1 marca, godz. 10.30

Gdzie: Kraków, ul. Galicyjska 9, sala Budapeszt A

Uwaga: W celu wejścia na teren Festiwalu i Targów Gier Planszowych BookGame w Krakowie należy pobrać bezpłatny bilet branżowy TUTAJ

Więcej informacji: (12) 37-52-237

Zamknij

W tym serwisie internetowym używane są pliki cookies w celu ułatwienia korzystania z serwisu, do celów statystycznych i/lub reklamowych. Poprzez odpowiednie ustawienie przeglądarki przy pomocy której korzystasz z tego serwisu internetowego możesz blokować lub zezwalać na zapisanie plików cookies w urządzeniu w którym przeglądasz serwis internetowy.