Wakacje na Rajskiej

TAKIM, JAKIM JESTEŚ

Warsztaty zostały przygotowane  z myślą o najmłodszych użytkownikach naszej biblioteki. Mają one na celu rozbudzenie zainteresowania różnorodnością kulturową świata, przełamanie stereotypów i poszerzenie wiedzy na temat życia ich rówieśników w innych krajach. W trakcie zajęć dzieci zostaną oprowadzone po Wypożyczalni i Pracowni Zbiorów Obcojęzycznych oraz poznają zbiory tej agendy. Będą bawić się, tworzyć i dyskutować o tym, co pięknie różni ludzi.

Terminy: do uzgodnienia

Dla kogo: dla uczniów klas I-III SP

Wielkość grupy: od 10 do 25 osób

Rezerwacje: Wypożyczalnia i Pracownia Zbiorów Obcojęzycznych, tel. (12) 375 22 82 , e-mail: obcojezyczna@rajska.info

 

ZAGRAJMY W POZYTYWNE MYŚLENIE. TWORZENIE KART AFIRMACJI

Pozytywne warsztaty - to rodzinne warsztaty z optymizmem w roli głównej. Spróbujemy - urządzimy sobie wyzwanie na łapanie pozytywnych chwil i myśli. Warsztaty będą realizowane w formie 1,5 godzinnych spotkań z zagadkami logicznymi, scenkami sytuacyjnymi, pracą manualną łączonymi z opowieściami ze świata kultury, sztuki, antropologii i psychologii. Zajrzymy do mitów, Internetów, obrazów i kabaretów.

Prowadzenie: Dominika Krzyżanowska Gorzkiewicz - animatorka i menadżerka kultury, producentka, aktorka, kulturoznawczyni.

UWAGA!

Na warsztaty prosimy o założenie wygodnego stroju i wygodnego obuwia na zmianę

Dla kogo: dla dzieci w wieku 4-6 lat i 7-10 lat, wraz z opiekunami

Terminy: 6 lipca, godz. 17.00 dla rodziców z dziećmi w wieku 4-6 lat,

7 lipca, godz. 9.00 i 11.00 dla dzieci w wieku 7-10 lat

Wielkość grupy: młodszej do 20 osób, starszej do 30 osób

Rezerwacje: Wypożyczalnia i Pracownia dla Dzieci, tel. (12) 375-22-56

 

WIELKI WYBUCH – BIBLIOTECZNA GRA O LITERATURZE.

Czy wiesz, co to jest system UKD? Czujesz się w bibliotece, jak ryba w wodzie? A może po prostu chcesz się dowiedzieć, jak znaleźć interesujące książki? Zajęcia wprowadzają informacje o literaturze popularnonaukowej, a następnie wciągają w grę o tajnikach pracy bibliotekarza.

Dla kogo: dla dzieci z klas I-III

Terminy: do uzgodnienia

Wielkość grupy: do 25 osób

Rezerwacje: Wypożyczalnia i Pracownia dla Dzieci, tel. (12) 375-22-56

 

DZIECIĘCE HITY Z CZARNEJ PŁYTY

Podczas warsztatów dzieci zapoznają się z historią powstania i wieloma ciekawostkami  dotyczącymi płyt winylowych. Będą miały możliwość sprawdzenia swojej wiedzy muzycznej, odpowiadając na pytania i rozwiązując muzyczne zagadki. Wysłuchają ciekawych nagrań z płyt winylowych, dedykowanych ich grupie wiekowej, w wykonaniu polskich aktorów i artystów śpiewaków.

Terminy: : 5.07.2023 godz. 9:00 (rezerwacje do 3.07.2023)

12.07.2023 godz. 9:00 (rezerwacje do 10.07.2023)

Dla kogo: dla uczniów klas I-III SP

Wielkość grupy: Do 25 osób

Rezerwacje: Wypożyczalnia i Pracownia Muzyczna, tel. (12) 375 22 57

 

W OGRODZIE WYOBRAŹNI

Uczestnicy warsztatów zapoznają się z różnymi typami ilustracji książkowej, zobaczą że w pracy ilustratora najistotniejsza jest wizja własna – każdy może być ilustratorem!

Głównym tematem warsztatów jest ogród w ilustracji przyrodniczej. Podczas zajęć przeczytamy kilka tekstów o pięknie przyrody, ogrodu, natury i jej wpływu na każdego z nas. Wykorzystując dostępne materiały pochodzące w znacznej części z recyklingu stworzymy elementy ogrodu.

Dla kogo: dla starszych grup przedszkolnych oraz dla uczniów klas I–IV SP

Terminy: 26, 27, 28, 29, 30 czerwca

Wielkość grupy: do 25 osób

Rezerwacje: Dział Organizacji i Promocji Wydarzeń Kulturalnych (12) 375-22-37

 

GRA O BIBLIOTECZNY TRON: GDZIE JEST KRÓL ARTETEKI?

Zapraszamy serdecznie na wakacyjną grę, w której stawką będzie zdobycie bibliotecznego tronu! Czy jesteście gotowi na wyzwanie, które przetestuje Waszą zręczność, inteligencję i kreatywność? Jeśli tak, to mamy dla Was propozycję nie do odrzucenia!

W Królestwie Arteteki dzieje się coś niezwykłego Nasz ukochany król zaginął, a my potrzebujemy Waszej pomocy, aby go odnaleźć.

 Gra o biblioteczny tron to pełne emocji wyzwanie, które połączy w sobie elementy quizów, zagadek i zadań terenowych. Waszym zadaniem będzie rozwikłanie tajemnicy zaginionego króla, korzystając z wiedzy na temat komiksów, filmów i gier planszowych, nowych technologii i nie tylko. Gracze będą rozwiązywać liczne zagadki, muszą wykazać się wiedzą w quizach i sprostać wyzwaniom, które czekają na nich na terenie całej biblioteki.

Dla kogo: 7+ lat

Terminy:  3 lipca, 5 lipca, 10 lipca, godz. 9.00-11.00

Wielkość grupy : do 25 osób

Rezerwacje: Arteteka, tel. (12) 375-21-40, (12) 375-21-41, (12) 375-21-42, (12) 375-21-43

 

REJS Z CONRADEM

Gra terenowa przybliżająca w atrakcyjny sposób życie i twórczość Josepha Conrada-Korzeniowskiego. Pokonując kolejne etapy żeglarskiej przygody młodzi gracze przyswoją sobie wiedzę o autorze „Jądra ciemności”, odkryją jego związki z Krakowem oraz obecność w kulturze światowej.

Dodatkowym atutem gry jest poznanie biblioteki i zasad jej działania. Uczestnicy odwiedzą wypożyczalnie i czytelnie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie, nauczą się samodzielnie odnajdywać książki oraz sprawdzą swoje umiejętności w zakresie wyszukiwania informacji i pracy z tekstem.

Dla kogo: dla uczniów klas VI-VIII SP

Terminy: do uzgodnienia

Wielkość grupy: min. 10 osób

Rezerwacje: Wypożyczalnia i Pracownia dla Młodzieży, tel. (12) 375-22-75

 

OBLICZA WYSPIAŃSKIEGO

Zajęcia w formie gry terenowej,  której uczestnicy będą mieli  możliwość odkrycia znanego i nieznanego oblicza Stanisława Wyspiańskiego. Uczniowie podążając tropem tego nierozerwalnie związanego z Krakowem wszechstronnego twórcy, spróbują rozwiązać kolejne zagadki związane z Jego życiem i dorobkiem artystycznym.

Dla kogo: dla uczniów klas VI-VIII SP

Terminy: do uzgodnienia

Wielkość grupy: min. 10 osób

Rezerwacje: Wypożyczalnia i Pracownia dla Młodzieży, tel. (12) 375-22-75

 

JEŻY–GRA LUBIĘ TO!

Uczestnicy gry będą mieli okazję zapoznać się z rodziną Borejków i stworzyć jej drzewo genealogiczne, odkryć topografię Poznania i miejsc, w których przebywali bohaterowie, a także odczytać wybrane fragmenty Jeżycjady. Zapraszamy do udziału miłośników głośnego czytania oraz młodych adeptów literatury, dla których literacki świat jest kopalnią wiedzy o ludzkich charakterach i emocjach.

Dla kogo: dla uczniów klas VI-VIII SP

Terminy: do uzgodnienia

Wielkość grupy: min. 10 osób

Rezerwacje: Wypożyczalnia i Pracownia dla Młodzieży, tel. (12) 375-22-75

 

POTYCZKI FREDROWSKIE

Gra biblioteczna przybliżająca w atrakcyjny sposób twórczość i postać Aleksandra Fredry. Uczestnicy podzieleni na grupy rozwiązują kolejne zadania gry literackiej: piszą list do Wacława, rozwiązują matematyczne łamigłówki fredrowskie, rozpoznają ordery, które otrzymał komediopisarz, czytają jego Bajki itp.

Dodatkowym atutem gry jest poznanie biblioteki i zasad jej działania. Uczniowie zwiedzają wypożyczalnie i czytelnie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie, uczą się samodzielnie odnajdywać książki oraz sprawdzają swoje umiejętności w zakresie wyszukiwania informacji oraz pracy z tekstem.

Dla kogo: dla uczniów klas VI-VIII SP

Terminy: do uzgodnienia

Wielkość grupy: min. 10 osób

Rezerwacje: Wypożyczalnia i Pracownia dla Młodzieży, tel. (12) 375-22-75

 

LITERATURA ELEKTRONICZNA I FLARF: JAK ZOSTAĆ EKSPERYMENTUJĄCYM POETĄ - ZAJĘCIA  + WARSZTATY PISARSKIE

Historia literatury elektronicznej liczy sobie już bez mała 30 lat! Wbrew niektórym wyobrażeniom, nie są nią e-booki czy powieści w odcinkach pisane na blogach, a utwory które powstają i są przeznaczone do czytania w środowisku cyfrowym, wykorzystujące różne możliwości przynoszone przez „nowe” media. Dobrym przykładem może być powieść hipertekstowa, wykorzystująca strukturę dokumentu będącego siecią linków i odnośników, wiersze wizualne korzystające z możliwości animacji tekstu czy generatory poezji.

Z drugiej strony, nasze codzienne sposoby korzystania z sieci – to jak piszemy, czytamy, nawigujemy i wypowiadamy się w Internecie i mediach społecznościowych (a także to w co gramy!) nie pozostaje niezauważone przez pisarzy. Powieść być może nie jest już „zwierciadłem poruszającym się po gościńcu”, ale coraz częściej przejmuje się do niej formy wypowiedzi, które z literaturą nam się w ogóle nie kojarzą… Jak memy czy pasty.

Na zajęciach poznamy kilka sztandarowych dzieł będących wynikiem spotkania literatury i nowych mediów, a także sami spróbujemy swoich sił w tworzeniu eksperymentalnej poezji. Po warsztatach każdy z uczestników będzie mógł się tytułować poetą. Nie ważne czy dobrym, bo i tak „we internecie żodyn niy wiy iże jeżech psym. Żodyn” (w Internecie nikt nie wie, że jesteś psem).

Dla kogo: dla nastolatków, uczniów szkół średnich, studentów i dorosłych

Terminy: do uzgodnienia

Wielkość grupy : do 25 osób

Rezerwacje: Czytelnia Informacji Naukowej i Bibliograficznej, tel. (12) 37-52-252, mikolaj.spodaryk@rajska.info

 

Zamknij

W tym serwisie internetowym używane są pliki cookies w celu ułatwienia korzystania z serwisu, do celów statystycznych i/lub reklamowych. Poprzez odpowiednie ustawienie przeglądarki przy pomocy której korzystasz z tego serwisu internetowego możesz blokować lub zezwalać na zapisanie plików cookies w urządzeniu w którym przeglądasz serwis internetowy.