Wakacje na Rajskiej

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie serdecznie zaprasza do skorzystania z możliwości nabycia nowej wiedzy o książkach, poprzez lekcje i warsztaty.

POZNAJ DUCHA ARTETEKI. GRA TERENOWA DLA DZIECI

Wakacje trwają w najlepsze. Na zasłużony odpoczynek chciałyby się wybrać także Bibliusz Arte. Niestety, tuż przed wakacjami został porwany przez mole książkowe. Na każdym piętrze znajdziesz ukryte wskazówki, które doprowadzą Cię do rozwiązania zagadki. Tylko Ty możesz uratować dobrego ducha Arteteki.

Po każdej grze możliwość zagrania na PlayStation oraz VR

Zapisy: arteteka@rajska.info

Terminy: 4.07, 6.07, 12.07

Czas trwania: 12.00-13.30

 

CHIŃSKA DARUMKA, KOT NA POWITANIE I RÓŻOWE OKULARY – O MAGICZNEJ MOCY PRZEDMIOTÓW – HISTORIE SZCZĘŚLIWE.

Zapraszamy Dzieci na teatralizowane warsztaty, które poprowadzi znana w całym wszechświecie kolekcjonerka ciekawości i ciekawostek Zbierella Szukajdzińska. Ta magiczna postać odkryje przed gośćmi swój wędrowny Gabinet małych osobliwości a w nim  mnóstwo historii poświęconych wyjątkowym lub zupełnie zwyczajnym przedmiotom.

Każdy warsztat jest połączeniem ciekawego wykładu, pełnego zagadek, zaczepek językowych, osobliwych historii z kreatywną zabawą i praktyką. Twórcze wykopki, w których spotkanie z małym przedmiotem pozwala odkryć wielki świat kultury, obyczajowości, tradycji i samego siebie.

Zbierella Szukajdzińska - kolekcjonerka osobliwych przedmiotów i skarpetek nie do pary, kustoszka Mikromuzeum Dzieciństwa w Lublinie, potrafi rozmawiać z zabawkami, podróżniczka w czasie, nie wiadomo, ile ma lat.

Prowadzenie: Dominika Krzyżanowska

Warsztaty „Gabinet małych osobliwości” autorstwa Dominiki Krzyżanowskiej powstały w Mikromuzeum Dzieciństwa utworzonym w Centrum Kultury w Lublinie według koncepcji Lizy Szczęśliwej.

Terminy: 30.06.2022 w  godz. 9.00-10.30 i 11.00-12.30 oraz 01.07.2022 w godz. 9.00-10.30 i 11.00-12.30

Wielkość grupy : do 25 osób

Rezerwacje: tel. (12) 375-22-56

 

WAKACJE Z KONIBERKAMI

Zapraszamy na spotkanie z Panią Weroniką Szelęgiewicz - autorką książek o Koniberkach. W programie min. czytanie wybranej opowieści, rozmowa o bohaterach i ich decyzjach.  Na koniec warsztaty z robienia koniberków. Można je wykorzystać jako ozdobę, zakładkę, kukiełkę w teatrzyku lub po prostu zabawkę.

Zajęcia dla przedszkolaków i uczniów z klas I-III

Terminy: 4,5,6,7 lipca w godz. 10.00-11.30

Wielkość grupy : do 25 osób

Rezerwacje: tel. (12) 375-22-56

 

JAKIE TAJEMNICE KRYJE ORMIAŃSKI ALFABET?

W programie prezentacja alfabetu ormiańskiego, warsztaty kaligrafii,  pisanie swoich imion ormiańskimi literami. Te warsztaty to dobra okazja, by poznać  zupełnie inny alfabet i kulturę, a przy okazji wykonać ciekawą, niestandardową pracę plastyczną.

Warsztaty zorganizowane we współpracy z Armenian Foundation

Prowadzenie Gohar Khachatryan

Zajęcia dla uczniów z klas I –III

Terminy: do uzgodnienia

Wielkość grupy : do 25 osób

Rezerwacje: tel. (12) 375-22-56

 

MUZYKOFI(G)LE

Zapraszamy na spotkanie, na którym odkryjemy najśmieszniejsze, najdziwniejsze i najmniej oczywiste muzyczne fakty. Spotkanie będzie wymagało sporej dawki poczucia humoru, abstrakcyjnego myślenia i zamiłowania do wygłupiania się! Wydaje Ci się, że muzykę tworzą i słuchają tylko ludzie? Że nie da się jej narysować, powąchać, ani poczuć na własnej skórze? Już na pewno nie może mieć ona dziur, ani nie można się jej bać?! Dołącz do naszego spotkania i daj się zaskoczyć muzyce!

Zajęcia dla uczniów z klas I – III

Terminy: do uzgodnienia

Wielkość grupy : do 25 osób

Rezerwacje: tel. (12) 375-22-56

 

LEW W PARYŻU– WARSZTATY KAMISHIBAI

Warsztaty na których dzieci poznają starą japońską technikę opowiadania i głośnego czytania, tzw. teatr obrazkowy. "Lew w Paryżu" to teatrzyk Kamishibai, który opowiada o podróżowaniu, poznawaniu zupełnie obcych miejsc. Opowieść jest pretekstem do rozmów o Francji, podróżach i byciu nowym. Uczestnicy poznają też różne rodzaje map, a na koniec zajęć robią własną wyjątkową mapę - mapę swojego serca.

Zajęcia dla uczniów z klas I-III SP

Terminy: do uzgodnienia

Wielkość grupy : do 25 osób

Rezerwacje: tel. (12) 375-22-56

 

W OGRODZIE WYOBRAŹNI

Uczestnicy warsztatów zapoznają się z różnymi typami ilustracji książkowej, zobaczą że w pracy ilustratora najistotniejsza jest wizja własna – każdy może być ilustratorem!

Głównym tematem warsztatów jest ogród w ilustracji przyrodniczej. Podczas zajęć przeczytamy kilka tekstów o pięknie przyrody, ogrodu, natury i jej wpływu na każdego z nas. Wykorzystując dostępne materiały pochodzące w znacznej części z recyklingu stworzymy elementy ogrodu.

Zajęcia dla przedszkolaków i uczniów klas I-IV SP

Potrzeby: dużo pozytywnej energii J

Terminy: do uzgodnienia

Rezerwacje: (12) 375 22 37

 

RAJSKA NA ZIELONO – WARSZTATY EKOLOGICZNE

Dobro naszej planety to wspólny cel nas wszystkich. Podczas spotkania w duchu less waste w ciekawy i przystępny sposób porozmawiamy o ekologii, zajrzymy do bajkowego eko-świata, przećwiczymy segregację odpadów i wspólnie spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, jak ograniczyć ich ilość. Na zakończenie sprawdzimy, jak praktycznie i twórczo wykorzystać resztki kartonu, tkaniny zarówno do świetnej zabawy, jak i praktycznych rozwiązań.

Zajęcia dla starszych grup przedszkolnych oraz I-III SP

Potrzeby: dużo pozytywnej energii :)

Rezerwacje: (12) 375 22 37

 

REJS Z CONRADEM

Gra terenowa przybliżająca w atrakcyjny sposób życie i twórczość Josepha Conrada-Korzeniowskiego. Pokonując kolejne etapy żeglarskiej przygody młodzi gracze przyswoją sobie wiedzę o autorze „Jądra ciemności”, odkryją jego związki z Krakowem oraz obecność w kulturze światowej.

Dodatkowym atutem gry jest poznanie biblioteki i zasad jej działania. Uczestnicy odwiedzą wypożyczalnie i czytelnie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie, nauczą się samodzielnie odnajdywać książki oraz sprawdzą swoje umiejętności w zakresie wyszukiwania informacji i pracy z tekstem.

Gra terenowa dla uczniów klas VI-VIII szkoły podstawowej

Terminy: do uzgodnienia

Wielkość grupy: do 25 osób

Rezerwacje: tel. (12) 375-22-75

 

OBLICZA WYSPIAŃSKIEGO  

Zajęcia w formie gry terenowej,  której uczestnicy będą mieli  możliwość odkrycia znanego i nieznanego oblicza Stanisława Wyspiańskiego. Uczniowie podążając tropem tego nierozerwalnie związanego z Krakowem wszechstronnego twórcy, spróbują rozwiązać kolejne zagadki związane z Jego życiem i dorobkiem artystycznym.

Gra terenowa dla uczniów klas VI-VIII szkoły podstawowej

Terminy: do uzgodnienia

Wielkość grupy: do 25 osób

Rezerwacje: tel. (12) 375-22-75

 

JEŻY–GRA LUBIĘ TO!

Uczestnicy gry będą mieli okazję zapoznać się z rodziną Borejków i stworzyć jej drzewo genealogiczne, odkryć topografię Poznania i miejsc, w których przebywali bohaterowie, a także odczytać wybrane fragmenty Jeżycjady. Zapraszamy do udziału miłośników głośnego czytania oraz młodych adeptów literatury, dla których literacki świat jest kopalnią wiedzy o ludzkich charakterach i emocjach.

Gra terenowa dla uczniów klas VI-VIII szkoły podstawowej

Terminy: do uzgodnienia

Wielkość grupy: do 30 osób

Rezerwacje: tel. (12) 375-22-75

 

 POTYCZKI FREDROWSKIE

Gra biblioteczna przybliżająca w atrakcyjny sposób twórczość i postać Aleksandra Fredry. Uczestnicy podzieleni na grupy rozwiązują kolejne zadania gry literackiej: piszą list do Wacława, rozwiązują matematyczne łamigłówki fredrowskie, rozpoznają ordery, które otrzymał komediopisarz, czytają jego Bajki itp.

Dodatkowym atutem gry jest poznanie biblioteki i zasad jej działania. Uczniowie zwiedzają wypożyczalnie i czytelnie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie, uczą się samodzielnie odnajdywać książki oraz sprawdzają swoje umiejętności w zakresie wyszukiwania informacji oraz pracy z tekstem.

Gra terenowa dla uczniów klas VI-VIII szkoły podstawowej

Terminy: do uzgodnienia

Wielkość grupy: do 30 osób

Rezerwacje: tel. (12) 375-22-75

 

WYCIECZKA PO BIBLIOTECE

Grupy, które chcą skorzystać z możliwości zwiedzenia Biblioteki zapraszamy na wycieczkę po naszej książnicy. Podczas zwiedzania można będzie zapoznać się z ofertą poszczególnych działów Biblioteki, w tym nowej agendy WBP w Krakowie – Arteteki, gdzie na trzech piętrach można korzystać z różnorodnych zbiorów poświęconych Muzyce, Obrazowi i Słowu. Zwiedzający zapoznają się z procedurą zapisu do Biblioteki, ze sposobem udostępniania zbiorów oraz dowiedzą się w jaki sposób można prolongować książki.

Terminy: do uzgodnienia

Rezerwacje: tel. (12) 37-52-237

 

WYCIECZKA PO WYSTAWACH BIBLIOTEKI

Grupy, które dobrze znają już naszą Bibliotekę, a chciałyby poznać ją z innej strony, zapraszamy na wycieczkę po wystawach wyeksponowanych zarówno w budynku głównym, jak i w Artetece. Zwiedzający będą mogli zapoznać się z aktualną ofertą wystaw czasowych oraz dowiedzą się więcej o artystach i ich pracach.

W przestrzeniach Biblioteki wystawiają się zarówno uznani artyści z bogatym dorobkiem twórczości, jak też debiutanci, osoby indywidualne, pracownie artystyczne i organizacje. Tematy wystaw są zróżnicowane, a oferta wystawiennicza Biblioteki ciągle się zmienia, przez co w naszych murach zawsze można zobaczyć coś nowego.

Terminy: do uzgodnienia

Rezerwacje: tel. (12) 37-52-237

Zamknij

W tym serwisie internetowym używane są pliki cookies w celu ułatwienia korzystania z serwisu, do celów statystycznych i/lub reklamowych. Poprzez odpowiednie ustawienie przeglądarki przy pomocy której korzystasz z tego serwisu internetowego możesz blokować lub zezwalać na zapisanie plików cookies w urządzeniu w którym przeglądasz serwis internetowy.