Wakacje na Rajskiej

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie serdecznie zaprasza do skorzystania z możliwości nabycia nowej wiedzy o książkach, poprzez lekcje i warsztaty.
POZNAJ DUCHA ARTETEKI. GRA TERENOWA DLA DZIECI
Wakacje trwają w najlepsze. Na zasłużony odpoczynek chciałyby się wybrać także Bibliusz Arte. Niestety, tuż przed wakacjami został porwany przez mole książkowe. Na każdym piętrze znajdziesz ukryte wskazówki, które doprowadzą Cię do rozwiązania zagadki. Tylko Ty możesz uratować dobrego ducha Arteteki.
Po każdej grze możliwość zagrania na PlayStation oraz VR
Zapisy: arteteka@rajska.info
Terminy: 4.07, 6.07, 12.07
Czas trwania: 12.00-13.30
CHIŃSKA DARUMKA, KOT NA POWITANIE I RÓŻOWE OKULARY – O MAGICZNEJ MOCY PRZEDMIOTÓW – HISTORIE SZCZĘŚLIWE.
Zapraszamy Dzieci na teatralizowane warsztaty, które poprowadzi znana w całym wszechświecie kolekcjonerka ciekawości i ciekawostek Zbierella Szukajdzińska. Ta magiczna postać odkryje przed gośćmi swój wędrowny Gabinet małych osobliwości a w nim mnóstwo historii poświęconych wyjątkowym lub zupełnie zwyczajnym przedmiotom.
Każdy warsztat jest połączeniem ciekawego wykładu, pełnego zagadek, zaczepek językowych, osobliwych historii z kreatywną zabawą i praktyką. Twórcze wykopki, w których spotkanie z małym przedmiotem pozwala odkryć wielki świat kultury, obyczajowości, tradycji i samego siebie.
Zbierella Szukajdzińska - kolekcjonerka osobliwych przedmiotów i skarpetek nie do pary, kustoszka Mikromuzeum Dzieciństwa w Lublinie, potrafi rozmawiać z zabawkami, podróżniczka w czasie, nie wiadomo, ile ma lat.
Prowadzenie: Dominika Krzyżanowska
Warsztaty „Gabinet małych osobliwości” autorstwa Dominiki Krzyżanowskiej powstały w Mikromuzeum Dzieciństwa utworzonym w Centrum Kultury w Lublinie według koncepcji Lizy Szczęśliwej.
Terminy: 30.06.2022 w godz. 9.00-10.30 i 11.00-12.30 oraz 01.07.2022 w godz. 9.00-10.30 i 11.00-12.30
Wielkość grupy : do 25 osób
Rezerwacje: tel. (12) 375-22-56
WAKACJE Z KONIBERKAMI
Zapraszamy na spotkanie z Panią Weroniką Szelęgiewicz - autorką książek o Koniberkach. W programie min. czytanie wybranej opowieści, rozmowa o bohaterach i ich decyzjach. Na koniec warsztaty z robienia koniberków. Można je wykorzystać jako ozdobę, zakładkę, kukiełkę w teatrzyku lub po prostu zabawkę.
Zajęcia dla przedszkolaków i uczniów z klas I-III
Terminy: 4,5,6,7 lipca w godz. 10.00-11.30
Wielkość grupy : do 25 osób
Rezerwacje: tel. (12) 375-22-56
JAKIE TAJEMNICE KRYJE ORMIAŃSKI ALFABET?
W programie prezentacja alfabetu ormiańskiego, warsztaty kaligrafii, pisanie swoich imion ormiańskimi literami. Te warsztaty to dobra okazja, by poznać zupełnie inny alfabet i kulturę, a przy okazji wykonać ciekawą, niestandardową pracę plastyczną.
Warsztaty zorganizowane we współpracy z Armenian Foundation
Prowadzenie Gohar Khachatryan
Zajęcia dla uczniów z klas I –III
Terminy: do uzgodnienia
Wielkość grupy : do 25 osób
Rezerwacje: tel. (12) 375-22-56
MUZYKOFI(G)LE
Zapraszamy na spotkanie, na którym odkryjemy najśmieszniejsze, najdziwniejsze i najmniej oczywiste muzyczne fakty. Spotkanie będzie wymagało sporej dawki poczucia humoru, abstrakcyjnego myślenia i zamiłowania do wygłupiania się! Wydaje Ci się, że muzykę tworzą i słuchają tylko ludzie? Że nie da się jej narysować, powąchać, ani poczuć na własnej skórze? Już na pewno nie może mieć ona dziur, ani nie można się jej bać?! Dołącz do naszego spotkania i daj się zaskoczyć muzyce!
Zajęcia dla uczniów z klas I – III
Terminy: do uzgodnienia
Wielkość grupy : do 25 osób
Rezerwacje: tel. (12) 375-22-56
LEW W PARYŻU– WARSZTATY KAMISHIBAI
Warsztaty na których dzieci poznają starą japońską technikę opowiadania i głośnego czytania, tzw. teatr obrazkowy. "Lew w Paryżu" to teatrzyk Kamishibai, który opowiada o podróżowaniu, poznawaniu zupełnie obcych miejsc. Opowieść jest pretekstem do rozmów o Francji, podróżach i byciu nowym. Uczestnicy poznają też różne rodzaje map, a na koniec zajęć robią własną wyjątkową mapę - mapę swojego serca.
Zajęcia dla uczniów z klas I-III SP
Terminy: do uzgodnienia
Wielkość grupy : do 25 osób
Rezerwacje: tel. (12) 375-22-56
W OGRODZIE WYOBRAŹNI
Uczestnicy warsztatów zapoznają się z różnymi typami ilustracji książkowej, zobaczą że w pracy ilustratora najistotniejsza jest wizja własna – każdy może być ilustratorem!
Głównym tematem warsztatów jest ogród w ilustracji przyrodniczej. Podczas zajęć przeczytamy kilka tekstów o pięknie przyrody, ogrodu, natury i jej wpływu na każdego z nas. Wykorzystując dostępne materiały pochodzące w znacznej części z recyklingu stworzymy elementy ogrodu.
Zajęcia dla przedszkolaków i uczniów klas I-IV SP
Potrzeby: dużo pozytywnej energii J
Terminy: do uzgodnienia
Rezerwacje: (12) 375 22 37
RAJSKA NA ZIELONO – WARSZTATY EKOLOGICZNE
Dobro naszej planety to wspólny cel nas wszystkich. Podczas spotkania w duchu less waste w ciekawy i przystępny sposób porozmawiamy o ekologii, zajrzymy do bajkowego eko-świata, przećwiczymy segregację odpadów i wspólnie spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, jak ograniczyć ich ilość. Na zakończenie sprawdzimy, jak praktycznie i twórczo wykorzystać resztki kartonu, tkaniny zarówno do świetnej zabawy, jak i praktycznych rozwiązań.
Zajęcia dla starszych grup przedszkolnych oraz I-III SP
Potrzeby: dużo pozytywnej energii :)
Rezerwacje: (12) 375 22 37
REJS Z CONRADEM
Gra terenowa przybliżająca w atrakcyjny sposób życie i twórczość Josepha Conrada-Korzeniowskiego. Pokonując kolejne etapy żeglarskiej przygody młodzi gracze przyswoją sobie wiedzę o autorze „Jądra ciemności”, odkryją jego związki z Krakowem oraz obecność w kulturze światowej.
Dodatkowym atutem gry jest poznanie biblioteki i zasad jej działania. Uczestnicy odwiedzą wypożyczalnie i czytelnie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie, nauczą się samodzielnie odnajdywać książki oraz sprawdzą swoje umiejętności w zakresie wyszukiwania informacji i pracy z tekstem.
Gra terenowa dla uczniów klas VI-VIII szkoły podstawowej
Terminy: do uzgodnienia
Wielkość grupy: do 25 osób
Rezerwacje: tel. (12) 375-22-75
OBLICZA WYSPIAŃSKIEGO
Zajęcia w formie gry terenowej, której uczestnicy będą mieli możliwość odkrycia znanego i nieznanego oblicza Stanisława Wyspiańskiego. Uczniowie podążając tropem tego nierozerwalnie związanego z Krakowem wszechstronnego twórcy, spróbują rozwiązać kolejne zagadki związane z Jego życiem i dorobkiem artystycznym.
Gra terenowa dla uczniów klas VI-VIII szkoły podstawowej
Terminy: do uzgodnienia
Wielkość grupy: do 25 osób
Rezerwacje: tel. (12) 375-22-75
JEŻY–GRA LUBIĘ TO!
Uczestnicy gry będą mieli okazję zapoznać się z rodziną Borejków i stworzyć jej drzewo genealogiczne, odkryć topografię Poznania i miejsc, w których przebywali bohaterowie, a także odczytać wybrane fragmenty Jeżycjady. Zapraszamy do udziału miłośników głośnego czytania oraz młodych adeptów literatury, dla których literacki świat jest kopalnią wiedzy o ludzkich charakterach i emocjach.
Gra terenowa dla uczniów klas VI-VIII szkoły podstawowej
Terminy: do uzgodnienia
Wielkość grupy: do 30 osób
Rezerwacje: tel. (12) 375-22-75
POTYCZKI FREDROWSKIE
Gra biblioteczna przybliżająca w atrakcyjny sposób twórczość i postać Aleksandra Fredry. Uczestnicy podzieleni na grupy rozwiązują kolejne zadania gry literackiej: piszą list do Wacława, rozwiązują matematyczne łamigłówki fredrowskie, rozpoznają ordery, które otrzymał komediopisarz, czytają jego Bajki itp.
Dodatkowym atutem gry jest poznanie biblioteki i zasad jej działania. Uczniowie zwiedzają wypożyczalnie i czytelnie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie, uczą się samodzielnie odnajdywać książki oraz sprawdzają swoje umiejętności w zakresie wyszukiwania informacji oraz pracy z tekstem.
Gra terenowa dla uczniów klas VI-VIII szkoły podstawowej
Terminy: do uzgodnienia
Wielkość grupy: do 30 osób
Rezerwacje: tel. (12) 375-22-75
WYCIECZKA PO BIBLIOTECE
Grupy, które chcą skorzystać z możliwości zwiedzenia Biblioteki zapraszamy na wycieczkę po naszej książnicy. Podczas zwiedzania można będzie zapoznać się z ofertą poszczególnych działów Biblioteki, w tym nowej agendy WBP w Krakowie – Arteteki, gdzie na trzech piętrach można korzystać z różnorodnych zbiorów poświęconych Muzyce, Obrazowi i Słowu. Zwiedzający zapoznają się z procedurą zapisu do Biblioteki, ze sposobem udostępniania zbiorów oraz dowiedzą się w jaki sposób można prolongować książki.
Terminy: do uzgodnienia
Rezerwacje: tel. (12) 37-52-237
WYCIECZKA PO WYSTAWACH BIBLIOTEKI
Grupy, które dobrze znają już naszą Bibliotekę, a chciałyby poznać ją z innej strony, zapraszamy na wycieczkę po wystawach wyeksponowanych zarówno w budynku głównym, jak i w Artetece. Zwiedzający będą mogli zapoznać się z aktualną ofertą wystaw czasowych oraz dowiedzą się więcej o artystach i ich pracach.
W przestrzeniach Biblioteki wystawiają się zarówno uznani artyści z bogatym dorobkiem twórczości, jak też debiutanci, osoby indywidualne, pracownie artystyczne i organizacje. Tematy wystaw są zróżnicowane, a oferta wystawiennicza Biblioteki ciągle się zmienia, przez co w naszych murach zawsze można zobaczyć coś nowego.
Terminy: do uzgodnienia
Rezerwacje: tel. (12) 37-52-237