Wakacje na Rajskiej
TAKIM, JAKIM JESTEŚ
Warsztaty zostały przygotowane z myślą o najmłodszych użytkownikach naszej biblioteki. Mają one na celu rozbudzenie zainteresowania różnorodnością kulturową świata, przełamanie stereotypów i poszerzenie wiedzy na temat życia ich rówieśników w innych krajach. W trakcie zajęć dzieci zostaną oprowadzone po Wypożyczalni i Pracowni Zbiorów Obcojęzycznych oraz poznają zbiory tej agendy. Będą bawić się, tworzyć i dyskutować o tym, co pięknie różni ludzi.
Terminy: do uzgodnienia
Dla kogo: dla uczniów klas I-III SP
Wielkość grupy: od 10 do 25 osób
Rezerwacje: Wypożyczalnia i Pracownia Zbiorów Obcojęzycznych, tel. (12) 375 22 82 , e-mail: obcojezyczna@rajska.info
ZAGRAJMY W POZYTYWNE MYŚLENIE. TWORZENIE KART AFIRMACJI
Pozytywne warsztaty - to rodzinne warsztaty z optymizmem w roli głównej. Spróbujemy - urządzimy sobie wyzwanie na łapanie pozytywnych chwil i myśli. Warsztaty będą realizowane w formie 1,5 godzinnych spotkań z zagadkami logicznymi, scenkami sytuacyjnymi, pracą manualną łączonymi z opowieściami ze świata kultury, sztuki, antropologii i psychologii. Zajrzymy do mitów, Internetów, obrazów i kabaretów.
Prowadzenie: Dominika Krzyżanowska Gorzkiewicz - animatorka i menadżerka kultury, producentka, aktorka, kulturoznawczyni.
UWAGA!
Na warsztaty prosimy o założenie wygodnego stroju i wygodnego obuwia na zmianę
Dla kogo: dla dzieci w wieku 4-6 lat i 7-10 lat, wraz z opiekunami
Terminy: 6 lipca, godz. 17.00 dla rodziców z dziećmi w wieku 4-6 lat,
7 lipca, godz. 9.00 i 11.00 dla dzieci w wieku 7-10 lat
Wielkość grupy: młodszej do 20 osób, starszej do 30 osób
Rezerwacje: Wypożyczalnia i Pracownia dla Dzieci, tel. (12) 375-22-56
WIELKI WYBUCH – BIBLIOTECZNA GRA O LITERATURZE.
Czy wiesz, co to jest system UKD? Czujesz się w bibliotece, jak ryba w wodzie? A może po prostu chcesz się dowiedzieć, jak znaleźć interesujące książki? Zajęcia wprowadzają informacje o literaturze popularnonaukowej, a następnie wciągają w grę o tajnikach pracy bibliotekarza.
Dla kogo: dla dzieci z klas I-III
Terminy: do uzgodnienia
Wielkość grupy: do 25 osób
Rezerwacje: Wypożyczalnia i Pracownia dla Dzieci, tel. (12) 375-22-56
DZIECIĘCE HITY Z CZARNEJ PŁYTY
Podczas warsztatów dzieci zapoznają się z historią powstania i wieloma ciekawostkami dotyczącymi płyt winylowych. Będą miały możliwość sprawdzenia swojej wiedzy muzycznej, odpowiadając na pytania i rozwiązując muzyczne zagadki. Wysłuchają ciekawych nagrań z płyt winylowych, dedykowanych ich grupie wiekowej, w wykonaniu polskich aktorów i artystów śpiewaków.
Terminy: : 5.07.2023 godz. 9:00 (rezerwacje do 3.07.2023)
12.07.2023 godz. 9:00 (rezerwacje do 10.07.2023)
Dla kogo: dla uczniów klas I-III SP
Wielkość grupy: Do 25 osób
Rezerwacje: Wypożyczalnia i Pracownia Muzyczna, tel. (12) 375 22 57
W OGRODZIE WYOBRAŹNI
Uczestnicy warsztatów zapoznają się z różnymi typami ilustracji książkowej, zobaczą że w pracy ilustratora najistotniejsza jest wizja własna – każdy może być ilustratorem!
Głównym tematem warsztatów jest ogród w ilustracji przyrodniczej. Podczas zajęć przeczytamy kilka tekstów o pięknie przyrody, ogrodu, natury i jej wpływu na każdego z nas. Wykorzystując dostępne materiały pochodzące w znacznej części z recyklingu stworzymy elementy ogrodu.
Dla kogo: dla starszych grup przedszkolnych oraz dla uczniów klas I–IV SP
Terminy: 26, 27, 28, 29, 30 czerwca
Wielkość grupy: do 25 osób
Rezerwacje: Dział Organizacji i Promocji Wydarzeń Kulturalnych (12) 375-22-37
GRA O BIBLIOTECZNY TRON: GDZIE JEST KRÓL ARTETEKI?
Zapraszamy serdecznie na wakacyjną grę, w której stawką będzie zdobycie bibliotecznego tronu! Czy jesteście gotowi na wyzwanie, które przetestuje Waszą zręczność, inteligencję i kreatywność? Jeśli tak, to mamy dla Was propozycję nie do odrzucenia!
W Królestwie Arteteki dzieje się coś niezwykłego Nasz ukochany król zaginął, a my potrzebujemy Waszej pomocy, aby go odnaleźć.
Gra o biblioteczny tron to pełne emocji wyzwanie, które połączy w sobie elementy quizów, zagadek i zadań terenowych. Waszym zadaniem będzie rozwikłanie tajemnicy zaginionego króla, korzystając z wiedzy na temat komiksów, filmów i gier planszowych, nowych technologii i nie tylko. Gracze będą rozwiązywać liczne zagadki, muszą wykazać się wiedzą w quizach i sprostać wyzwaniom, które czekają na nich na terenie całej biblioteki.
Dla kogo: 7+ lat
Terminy: 3 lipca, 5 lipca, 10 lipca, godz. 9.00-11.00
Wielkość grupy : do 25 osób
Rezerwacje: Arteteka, tel. (12) 375-21-40, (12) 375-21-41, (12) 375-21-42, (12) 375-21-43
REJS Z CONRADEM
Gra terenowa przybliżająca w atrakcyjny sposób życie i twórczość Josepha Conrada-Korzeniowskiego. Pokonując kolejne etapy żeglarskiej przygody młodzi gracze przyswoją sobie wiedzę o autorze „Jądra ciemności”, odkryją jego związki z Krakowem oraz obecność w kulturze światowej.
Dodatkowym atutem gry jest poznanie biblioteki i zasad jej działania. Uczestnicy odwiedzą wypożyczalnie i czytelnie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie, nauczą się samodzielnie odnajdywać książki oraz sprawdzą swoje umiejętności w zakresie wyszukiwania informacji i pracy z tekstem.
Dla kogo: dla uczniów klas VI-VIII SP
Terminy: do uzgodnienia
Wielkość grupy: min. 10 osób
Rezerwacje: Wypożyczalnia i Pracownia dla Młodzieży, tel. (12) 375-22-75
OBLICZA WYSPIAŃSKIEGO
Zajęcia w formie gry terenowej, której uczestnicy będą mieli możliwość odkrycia znanego i nieznanego oblicza Stanisława Wyspiańskiego. Uczniowie podążając tropem tego nierozerwalnie związanego z Krakowem wszechstronnego twórcy, spróbują rozwiązać kolejne zagadki związane z Jego życiem i dorobkiem artystycznym.
Dla kogo: dla uczniów klas VI-VIII SP
Terminy: do uzgodnienia
Wielkość grupy: min. 10 osób
Rezerwacje: Wypożyczalnia i Pracownia dla Młodzieży, tel. (12) 375-22-75
JEŻY–GRA LUBIĘ TO!
Uczestnicy gry będą mieli okazję zapoznać się z rodziną Borejków i stworzyć jej drzewo genealogiczne, odkryć topografię Poznania i miejsc, w których przebywali bohaterowie, a także odczytać wybrane fragmenty Jeżycjady. Zapraszamy do udziału miłośników głośnego czytania oraz młodych adeptów literatury, dla których literacki świat jest kopalnią wiedzy o ludzkich charakterach i emocjach.
Dla kogo: dla uczniów klas VI-VIII SP
Terminy: do uzgodnienia
Wielkość grupy: min. 10 osób
Rezerwacje: Wypożyczalnia i Pracownia dla Młodzieży, tel. (12) 375-22-75
POTYCZKI FREDROWSKIE
Gra biblioteczna przybliżająca w atrakcyjny sposób twórczość i postać Aleksandra Fredry. Uczestnicy podzieleni na grupy rozwiązują kolejne zadania gry literackiej: piszą list do Wacława, rozwiązują matematyczne łamigłówki fredrowskie, rozpoznają ordery, które otrzymał komediopisarz, czytają jego Bajki itp.
Dodatkowym atutem gry jest poznanie biblioteki i zasad jej działania. Uczniowie zwiedzają wypożyczalnie i czytelnie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie, uczą się samodzielnie odnajdywać książki oraz sprawdzają swoje umiejętności w zakresie wyszukiwania informacji oraz pracy z tekstem.
Dla kogo: dla uczniów klas VI-VIII SP
Terminy: do uzgodnienia
Wielkość grupy: min. 10 osób
Rezerwacje: Wypożyczalnia i Pracownia dla Młodzieży, tel. (12) 375-22-75
LITERATURA ELEKTRONICZNA I FLARF: JAK ZOSTAĆ EKSPERYMENTUJĄCYM POETĄ - ZAJĘCIA + WARSZTATY PISARSKIE
Historia literatury elektronicznej liczy sobie już bez mała 30 lat! Wbrew niektórym wyobrażeniom, nie są nią e-booki czy powieści w odcinkach pisane na blogach, a utwory które powstają i są przeznaczone do czytania w środowisku cyfrowym, wykorzystujące różne możliwości przynoszone przez „nowe” media. Dobrym przykładem może być powieść hipertekstowa, wykorzystująca strukturę dokumentu będącego siecią linków i odnośników, wiersze wizualne korzystające z możliwości animacji tekstu czy generatory poezji.
Z drugiej strony, nasze codzienne sposoby korzystania z sieci – to jak piszemy, czytamy, nawigujemy i wypowiadamy się w Internecie i mediach społecznościowych (a także to w co gramy!) nie pozostaje niezauważone przez pisarzy. Powieść być może nie jest już „zwierciadłem poruszającym się po gościńcu”, ale coraz częściej przejmuje się do niej formy wypowiedzi, które z literaturą nam się w ogóle nie kojarzą… Jak memy czy pasty.
Na zajęciach poznamy kilka sztandarowych dzieł będących wynikiem spotkania literatury i nowych mediów, a także sami spróbujemy swoich sił w tworzeniu eksperymentalnej poezji. Po warsztatach każdy z uczestników będzie mógł się tytułować poetą. Nie ważne czy dobrym, bo i tak „we internecie żodyn niy wiy iże jeżech psym. Żodyn” (w Internecie nikt nie wie, że jesteś psem).
Dla kogo: dla nastolatków, uczniów szkół średnich, studentów i dorosłych
Terminy: do uzgodnienia
Wielkość grupy : do 25 osób
Rezerwacje: Czytelnia Informacji Naukowej i Bibliograficznej, tel. (12) 37-52-252, mikolaj.spodaryk@rajska.info