15.09.2021 godz. 10:00

Statystyka – czyli jak nie dać się nabrać/seria wykładów online

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie w ramach programu Szkoła @ktywnego Seniora zaprasza do udziału w wykładach online: Statystyka – czyli nie dać się nabrać.

Zajęcia mają na celu pokazanie, że te same dane przedstawione w różny sposób mogą dać zupełnie inne wrażenie. Wyjaśnione zostanie, jakie wykresy prowadzą do wyciągania błędnych wniosków, dlaczego kolor odgrywa znaczącą rolę w wizualizacji danych, kiedy nadmiar kreatywności uniemożliwia poprawny odbiór treści, a także dlaczego średnia nie zawsze jest wiarygodnym źródłem informacji. Podczas zajęć użyte będą wykresy oraz dane pochodzące z rzeczywistych źródeł.
W ramach wykładów przeprowadzone zostaną 2 zdalne spotkania po półtorej godziny każde, raz w tygodniu. Zajęcia odbędą się online z wykorzystaniem programu Zoom.

Osoby biorące udział w wykładzie powinny posiadać:

  • Dostęp i podstawową znajomość obsługi komputera i internetu,
  • Kamerę internetową, mikrofon oraz słuchawki, mogą być wbudowane w laptopa,
  • Umiejętność samodzielnej obsługi programu Zoom,

Terminy (środy):
8 i 15 września 2021 r.
Godzina: 10.00-11.30
Zapisy: Formularz zgłoszeniowy

Prowadząca: Klaudia Pajor (praktykantka WBP w Krakowie). Jest studentką Informatyki i Ekonometrii na Akademii Górniczo-Hutniczej. Prócz zainteresowania statystyką i programowaniem, uwielbia spędzać czas na poznawaniu kultury Korei, języka koreańskiego oraz zdobywaniu przeróżnych nowych umiejętności.
Uwaga! Osoby zainteresowane uczestnictwem prosimy o rejestrację. Liczba miejsc ograniczona. Zgłoszenia przyjmujemy na bieżąco. Po zakończeniu rekrutacji na podany w formularzu rejestracyjnym adres e-mail zostanie wysłana informacja o przyjęciu zgłoszenia lub braku wolnych miejsc. Uczestnictwo w zajęciach oznacza akceptację Regulaminu Imprez w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie.

Przewidywany program zajęć: 

1. Wizualizacja danych
Rodzaje wykresów a rodzaje danych
Na co uważać podczas czytania wykresów
Wykresy 3D i kolorystyka
Średnia i inne statystyki opisowe

2.            Kiedy wykres kłamie

Błędnie skonstruowane wykresy
Szkodliwość nadmiernej kreatywności
Zależności pozorne
Fakty a prognoza
 

Zamknij

W tym serwisie internetowym używane są pliki cookies w celu ułatwienia korzystania z serwisu, do celów statystycznych i/lub reklamowych. Poprzez odpowiednie ustawienie przeglądarki przy pomocy której korzystasz z tego serwisu internetowego możesz blokować lub zezwalać na zapisanie plików cookies w urządzeniu w którym przeglądasz serwis internetowy.