Rzeźba hrabiego Pala Telekiego stanęła w Zielonej Czytelni

W Zielonej Czytelni naszej Biblioteki stanęła rzeźba przedstawiająca hrabiego Pála Telekiego, dwukrotnego premiera Węgier (1920-1921 i 1939-1941), wielkiego przyjaciela Polski, który pomagał nam w czasie wojny polsko-bolszewickiej, a także w obliczu niemieckiej agresji w 1939 r.

W dniach 5-24 listopada w przestrzeni przed Biblioteką prezentowana będzie plenerowa wystawa „Pál Teleki i Polska”, przygotowana przez Węgierskie Archiwum Narodowe oraz Archiwum w Segedynie, udostępniona w Polsce przez krakowski IPN, prezentująca sylwetkę premiera oraz jego działalność.

Przy rzeźbie, 10 listopada br. przedstwiciele Instytutu Pamięci Narodowej, Poczty Polskiej, w towarzystwie Konsula Węgier oraz Dyrektora naszej Biblioteki zaprezentowali okolicznościową kartkę pocztową poświęconą właśnie Pálowi Telekiemu. Ze względów na sytuacje epidemiczną prezentacja odbyła sie bez udziału publiczności. (fot. Agnieszka Masłowska, Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN Kraków)

Oddział IPN w Krakowie przygotował  dokument poświęcony Pálowi Telekiemu. Obejrzyj film

Pálowi Telekiemu zawdzięczamy m.in. transporty z amunicją i wyposażeniem wojskowym, które Wojsko Polskie otrzymało od rządu węgierskiego w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Gdy po raz drugi sprawował urząd premiera, latem 1939 r. nie wahał się odmówić Hitlerowi udziału w zbrojnej agresji na Polskę. Po ataku Niemców i Sowietów, to za sprawą Telekiego, Węgry przyjmowały uciekających polskich żołnierzy i ludność cywilną. W 2001 r. hrabia Teleki został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.

Inicjatorem przedsięwzięcia  był Komitet Honorowy Budowy Pomnika Pála Telekiego w Krakowie wraz z  Komitetem Społecznym Budowy Pomnika Pála Telekiego w Krakowie. Dzieło wykonał prof. Stefan Dousa.

Realizacja projektu była możliwa dzięki współpracy Komitetów,  Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, Sejmiku Województwa Małopolskiego, Oddziału IPN w Krakowie oraz Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie.

Rzeźba została sfinansowana z dotacji celowej Województwa Małopolskiego.

Zamknij

W tym serwisie internetowym używane są pliki cookies w celu ułatwienia korzystania z serwisu, do celów statystycznych i/lub reklamowych. Poprzez odpowiednie ustawienie przeglądarki przy pomocy której korzystasz z tego serwisu internetowego możesz blokować lub zezwalać na zapisanie plików cookies w urządzeniu w którym przeglądasz serwis internetowy.