Poznaj naszą ofertę zajęć i warsztatów

Przedszkola i szkoły podstawowe

KUFEREK PEŁEN LEGEND zajęcia stacjonarne ROZWIŃ

Podczas zajęć dzieci poznają rolę i znaczenie legend. W czasie warsztatów odbywa się min. głośne czytanie legendy o Stópce Królowej Jadwigi i praca nad tekstem. Na zakończenie dzieci udają się do sąsiadującego z biblioteką Kościoła Ojców Karmelitów na Piasku zobaczyć cios kamienny z odciśniętym wizerunkiem stopy - tzw. stopka królowej Jadwigi.

Dla kogo: dla grup przedszkolnych oraz uczniów dla klas I-III SP

Rezerwacje: 12 375 22 56

Miejsce: Wypożyczalnia i Pracownia dla Dzieci

ZWIŃ

TAKIM, JAKIM JESTEŚ zajęcia stacjonarne ROZWIŃ

Warsztaty zostały przygotowane  z myślą o najmłodszych użytkownikach naszej biblioteki. Mają one na celu rozbudzenie zainteresowania różnorodnością kulturową świata, przełamanie stereotypów i poszerzenie wiedzy na temat życia ich rówieśników w innych krajach. W trakcie zajęć dzieci zostaną oprowadzone po Wypożyczalni i Czytelni Zbiorów Obcojęzycznych oraz poznają zbiory tej agendy. Będą bawić się, tworzyć i dyskutować o tym, co pięknie różni ludzi.

Dla kogo: dla uczniów dla klas I-III SP

Rezerwacje: 12 375 22 82, obcojezyczna@rajska.info

Miejsce: Wypożyczalnia i Czytelnia Obcojęzyczna

ZWIŃ

Z WIZYTĄ W DOLINIE MUMINKÓW zajęcia stacjonarne ROZWIŃ

Podczas zajęć dzieci przeniosą się do Doliny Muminków. Wysłuchają fragmentu książki, zaprzyjaźnią się z Muminkiem i innymi mieszkańcami Doliny. Wspólnie zastanowimy się, jak radziliby sobie w czasie pandemii. Każdy wykona małą pracę plastyczną.

Dla kogo: dla uczniów klas I-III SP

Rezerwacje: 12 375 22 56

Miejsce: Wypożyczalnia i Pracownia dla Dzieci

ZWIŃ

W OGRODZIE WYOBRAŹNI zajęcia stacjonarne ROZWIŃ

Uczestnicy warsztatów zapoznają się z różnymi typami ilustracji książkowej, zobaczą że w pracy ilustratora najistotniejsza jest wizja własna – każdy może być ilustratorem!

Głównym tematem warsztatów jest ogród w ilustracji przyrodniczej. Podczas zajęć przeczytamy kilka tekstów o pięknie przyrody, ogrodu, natury i jej wpływu na każdego z nas. Wykorzystując dostępne materiały pochodzące w znacznej części z recyklingu stworzymy elementy ogrodu.

Dla kogo: dla grup przedszkolnych oraz uczniów klas I–IV SP

Potrzeby: dużo pozytywnej energii

Rezerwacje: Dział Organizacji i Promocji Wydarzeń Kulturalnych, 12 375 22 37

 

ZWIŃ

KONSULTACJE JĘZYKOWE / POMOC W LEKCJACH – PRIMARY SCHOOL HELPDESK zajęcia stacjonarne ROZWIŃ

Indywidualna pomoc w nauce języka angielskiego dla dzieci uczęszczających do szkoły podstawowej.

Rezerwacje: Wypożyczalnia i Czytelnia Obcojęzyczna, 12 375 22 82, obcojezyczna@rajska.info

ZWIŃ

DŹWIĘK W FILMIE zajęcia stacjonarne ROZWIŃ

Dźwięk, obok światła, należy do najważniejszych narzędzi artystycznych stosowanych w filmie. Na warsztatach zwrócimy uwagę na sposób, w jaki twórcy filmowi tworzą dźwięk i jak wykorzystują go w swoich dziełach. Podczas zajęć uczestnicy i uczestniczki poznają podstawowe elementy składające się na ścieżkę dźwiękową, odkryją założenia dotyczące dźwięku filmowego oraz możliwości budowania nastroju w filmie poprzez umiejętne wykorzystanie dźwięku. Podczas warsztatów wspólnie stworzymy ścieżkę dźwiękową do wybranego filmu niemego.

Dla kogo: dla uczniów klas I-III SP

Rezerwacje: Arteteka, 12 375 21 40, 12 375 21 41, 12 375 21 42, 12 375 21 43

ZWIŃ

MUZYKOFI(G)LE zajęcia stacjonarne ROZWIŃ

Muzykofi(g)le” to spotkanie, na którym odkryjemy najśmieszniejsze, najdziwniejsze i najmniej oczywiste muzyczne fakty. Spotkanie będzie wymagało sporej dawki poczucia humoru, abstrakcyjnego myślenia i zamiłowania do wygłupiania się! Wydaje Ci się, że muzykę tworzą i słuchają tylko ludzie? Że nie da się jej narysować, powąchać, ani poczuć na własnej skórze? Już na pewno nie może mieć ona dziur, ani nie można się jej bać?! Dołącz do naszego spotkania i daj się zaskoczyć muzyce!

Dla kogo: dla uczniów klas I-III SP

Ilośc uczestników: 8 osób

Rezerwacje: Wypożyczalnia i Pracownia Muzyczna, muzyczna@rajska.info

ZWIŃ

SŁUCHAJĄC BAJEK, CZYLI O MUZYCE FILMÓW ANIMOWANYCH zajęcia on-line oraz stacjonarne ROZWIŃ

Muzyka to rodzaj sztuki, który organizuje i łączy w całość pojedyncze struktury dźwiękowe. Stymulują one wyobraźnię i wywołują określone emocje u odbiorcy, który jej doświadcza. Ma to szczególne znaczenie w przypadku kiedy muzyka łączy się z innym rodzajem sztuki, filmem. Muzyka filmowa jest nieodłącznym dopełnieniem obrazu, wpływając na widza wywołuje w nim odczucia wynikające z przebiegu fabuły. Jaką rolę pełni w budowaniu obrazu w dziedzinie animacji filmowej? W czasie warsztatów poznamy historię muzyki filmowej i animacji, czym one są i jakie znaczenie ma muzyka w filmie animowanym. Dowiemy się o słynnych melodiach, piosenkach i ich kompozytorach. Uczestnicy będą mieli okazję wykonać ćwiczenia, rozwijające ich kreatywność i słuch muzyczny./Wspólnie postaramy się skomponować prostą melodie obrazującą określony nastrój.

Dla kogo: dla uczniów klas I-IV SP

Potrzeby: zainstalowany Zoom

Rezerwacje: Arteteka, 12 375 21 40, 12 375 21 41, 12 375 21 42, 12 375 21 43

ZWIŃ

ZRÓBMY SOBIE ARCYDZIEŁO, ZABAWY ZE SZTUKĄ zajęcia on-line oraz stacjonarne ROZWIŃ

Podczas zajęć dowiemy się czym jest sztuka i kto może ją tworzyć. Będziemy rozwijać swoją kreatywność i wrażliwość plastyczną oraz przyswoić podstawowe pojęcia z zakresu z historii sztuki.  Na koniec zajęć stworzymy arcydzieło inspirowane zbiorami Arteteki.

Dla kogo: dla grup przedszkolnych oraz uczniów klas I-III SP

Potrzeby: zainstalowany Zoom

Rezerwacje: Arteteka, 12 375 21 40, 12 375 21 41, 12 375 21 42, 12 375 21 43

ZWIŃ

POCZTÓWKA NIE TYLKO Z WAKACJI, CZYLI O SZTUCE KOLAŻU INACZEJ zajęcia on-line oraz stacjonarne ROZWIŃ

Podczas zajęć przeniesiemy się w czasie, gdy po Krakowie jeździł wóz pocztowy,
a Król nie wysyłał smsów. Poznamy historię pocztówek oraz zasady korespondencji. A także dowiemy się czym jest kolaż i co ma wspólnego z pocztówką. W trakcie warsztatów uczestnicy stworzą swoją unikatową pocztówkę.

Dla kogo: dla uczniów klas I-VI SP

Potrzeby: zainstalowany Zoom

Rezerwacje: Arteteka, 12 375 21 40, 12 375 21 41, 12 375 21 42, 12 375 21 43

ZWIŃ

W BIBLIOTECE NA RAJSKIEJ zajęcia stacjonarne ROZWIŃ

Prezentacja biblioteki i jej zbiorów oraz zapoznanie z podstawowymi zadaniami biblioteki. Na zajęciach dzieci poznają min. różne formy książki, od najstarszych po współczesne.

Na zakończenie zajęć projektują i wykonują zakładki do książek. W czasie pierwszej wizyty istnieje możliwość zwiedzenia pracowni introligatorskiej w naszej Bibliotece oraz wybranych agend.

Dla kogo: dla przedszkolaków i uczniów klas I-V SP

Rezerwacje: Wypożyczalnia i Pracownia dla Dzieci, tel. 12 375 22 56

ZWIŃ

LIBERATURA – FORMA RÓWNIE WAŻNA CO TREŚĆ zajęcia stacjonarne ROZWIŃ

Liberatura to pojęcie, które od niedawna gości w naszych słownikach i niewielu miało okazję się z nim zetknąć. W liberaturze poza treścią książki, na pierwszy plan przesuwa się jej forma. Wiersz w butelce, powieść w kształcie pudełka od pizzy, komiks, którego luźne strony można układać w dowolnej kolejności. Możliwości są nieograniczone, a czytelnicy wciąż są zaskakiwani przez kreatywność autorów. Na zajęciach zostanie przedstawiona historia liberatury oraz jej podstawowe założenia. W jaki sposób i kiedy powstała? Jakie są najciekawsze propozycje formy? Kim są najważniejsi autorzy liberatury? Na te i wiele więcej pytań postaramy się odpowiedzieć podczas zajęć, a podczas ich trwania uczestnicy będą mieli okazję stworzyć swoją własną pozycję ze świata liberatury.

Dla kogo: dla uczniów klas I-VI SP

Rezerwacje: Arteteka, 12 375 21 40, 12 375 21 41, 12 375 21 42, 12 375 21 43

ZWIŃ

AKCJA ANIMACJA zajęcia on-line oraz stacjonarne ROZWIŃ

Podczas warsztatów uczniowie poznają historię animacji, zobaczą, jak wyglądały pierwsze zabawki optyczne, dowiedzą się, czym właściwie jest film animowany i jakie są najbardziej znane studia animacji. Na koniec zajęć uczestnicy wykonają prostą animację, wykorzystując darmowe oprogramowanie online.

Dla kogo: dla uczniów klas I-VIII SP

Potrzeby: zainstalowany Zoom

Rezerwacje: Arteteka, 12 375 21 40, 12 375 21 41, 12 375 21 42, 12 375 21 43

ZWIŃ

ŚWIAT KOMIKSU W ARTETECE zajęcia on-line oraz stacjonarne ROZWIŃ

Opowieść graficzna to medium głęboko zakorzenione we współczesnej kulturze, jest różnorodna oraz uniwersalna ze względu na swoją stosunkowo prostą formę. W trakcie warsztatów uczestnicy poznają historię komiksu a także jego język oraz najważniejsze cechy charakterystyczne. Ponadto uczestnicy wspólnie będą wykonywać różnorodne ćwiczenia, rozwijające ich kreatywność.

Dla kogo: dla uczniów klas I-VIII SP

Potrzeby: zainstalowany Zoom

Rezerwacje: Arteteka, 12 375 21 40, 12 375 21 41, 12 375 21 42, 12 375 21 43

ZWIŃ

GRAĆ, CZY NIE GRAĆ? OTO JEST PYTANIE zajęcia on-line oraz stacjonarne ROZWIŃ

Na zajęciach uczniowie zapoznają się z historią gier planszowych i dowiedzą się, dlaczego zabawa jest istotna w życiu każdego człowieka. Po części teoretycznej wykorzystają swoją wiedzę w praktyce, grając w ciekawe i różnorodne gry planszowe dostępne w Artetece. do każdej grupy wiekowej zostanie dobrany odpowiedni zestaw gier.

Dla kogo: dla uczniów klas I–VIII SP

Potrzeby: zainstalowany Zoom

Rezerwacje: Arteteka, 12 375 21 40, 12 375 21 41, 12 375 21 42, 12 375 21 43

ZWIŃ

LEW W PARYŻU– WARSZTATY KAMISHIBAI zajęcia on-line ROZWIŃ

Warsztaty na których dzieci poznają starą japońską technikę opowiadania i głośnego czytania, tzw. teatr obrazkowy. "Lew w Paryżu" to teatrzyk Kamishibai, który opowiada o podróżowaniu, poznawaniu zupełnie obcych miejsc. Opowieść jest pretekstem do rozmów o Francji, podróżach i byciu nowym. Uczestnicy poznają też różne rodzaje map, a na koniec zajęć robią własną wyjątkową mapę - mapę swojego serca.

Dla kogo: dla uczniów klas II-III SP

Rezerwacje: Wypożyczalnia i Pracownia dla Dzieci, 12 375 22 56

ZWIŃ

MOGĘ STAĆ SIĘ ANDERSENEM – OD POMYSŁU DO KSIĄŻKI zajęcia on-line oraz stacjonarne ROZWIŃ

Podczas zajęć dowiemy się, jak można opowiedzieć historię obrazem, a także czy książce potrzebne są słowa? Poznamy historię książki oraz prześledzimy jej przemianę na przestrzeni wieków. Wykorzystamy wyobraźnię i kreatywność uczestników do stworzenia własnego opowiadania przy użyciu aplikacji i  programów komputerowych

Dla kogo: dla uczniów klas III–VII SP

Potrzeby: zainstalowany Zoom

Rezerwacje: Arteteka, 12 375 21 40, 12 375 21 41, 12 375 21 42, 12 375 21 43

ZWIŃ

SELFIE Z MONA LISĄ – ZABAWY ZE SZTUKĄ zajęcia on-line oraz stacjonarne ROZWIŃ

Podczas warsztatów zgłębimy tajniki historii sztuki, dowiemy czym ona jest i kto może ją tworzyć. Za pomocą aplikacji mobilnych zwiedzimy Luwr, poznamy dzieła znanych malarzy oraz sprawdzimy jakim obrazem jesteśmy . 

Dla kogo: dla uczniów klas III-VI SP

Potrzeby: zainstalowany Zoom

Rezerwacje: Arteteka, 12 375 21 40, 12 375 21 41, 12 375 21 42, 12 375 21 43

ZWIŃ

PLAKAT – TWOJE FILMOWE WSPOMNIENIE zajęcia on-line oraz stacjonarne ROZWIŃ

Interesujecie się filmem? Zwracacie uwagę na plakaty filmowe lub macie ulubioną bajkę czy film? Jak wyglądałby plakat stworzony przez Was? Przekonajcie się sami. Podczas warsztatów wspólnie z uczestnikami nie tylko omówimy najpopularniejsze plakaty, ale także wejdziemy w rolę ich twórcy.

Dla kogo: dla uczniów klas IV–VIII SP

Potrzeby: zainstalowany Zoom

Rezerwacje: Arteteka, 12 375 21 40, 12 375 21 41, 12 375 21 42, 12 375 21 43

ZWIŃ

ZAKAZANE KSIĄŻKI – DLACZEGO NIEKTÓRYCH KSIĄŻEK NIE WOLNO CZYTAĆ? zajęcia on-line oraz stacjonarne ROZWIŃ

Co mają wspólnego ze sobą Czerwony Kapturek i Shrek? Przez stulecia powstało wiele książek, które zostały uznane za niezdatne do czytania. Dlaczego ludzie piszą książki, a inni ich zakazują? Jaka jest najstarsza zakazana książka? I czy w Polsce można ją przeczytać? Uczestnicy dowiedzą się, jak działa cenzura, co to był „Indeks ksiąg zakazanych” i dlaczego w USA bibliotekarze obchodzą Tydzień Książek Zakazanych.

dla kogo: dla uczniów klas IV-VIII SP

Potrzeby: zainstalowany Zoom

Rezerwacje: Arteteka, 12 375 21 40, 12 375 21 41, 12 375 21 42, 12 375 21 43

ZWIŃ

PAMIĘĆ LUBI OBRAZY zajęcia on-line ROZWIŃ

Jak w wizualny sposób przedstawić treść? Czy tekst da się zamienić na obraz? Jak selekcjonować informacje? Podczas zajęć  dowiemy się czym są infografiki, a także wejdziemy w rolę ich twórcy.

Dla kogo: dla uczniów klas VI-VIII SP

Potrzeby: zainstalowany Zoom

Rezerwacje: Arteteka,  12 375 21 40, 12 375 21 41, 12 375 21 42, 12 375 21 43

ZWIŃ

NA SZLAKU KSIĄŻKI – OD KSIĘGARZA DO CZYTELNIKA zajęcia on-line i stacjonarne ROZWIŃ

Zajęcia połączone z prezentacją multimedialną przedstawiającą kolejne etapy drogi jaką pokonuje książka zanim trafi do rąk czytelnika. W trakcie zajęć uczestnicy dowiadują się jak wygląda praca bibliotekarza „od kuchni”. Wykonują ćwiczenia polegające na wpisywaniu wybranych książek do inwentarza zarówno tradycyjnego jak i elektronicznego. Dowiadują się czym jest i do czego służy Uniwersalna Klasyfikacja Dziesiętna.

Dla kogo: dla uczniów klas VI-VIII SP

Potrzeby: zainstalowany Zoom

Rezerwacje: Wypożyczalnia i Pracownia dla Młodzieży, 12 375 22 75

ZWIŃ

REJS Z CONRADEM zajęcia stacjonarne ROZWIŃ

Gra terenowa przybliżająca w atrakcyjny sposób życie i twórczość Josepha Conrada-Korzeniowskiego. Pokonując kolejne etapy żeglarskiej przygody młodzi gracze przyswoją sobie wiedzę o autorze „Jądra ciemności”, odkryją jego związki z Krakowem oraz obecność w kulturze światowej.

Dodatkowym atutem gry jest poznanie biblioteki i zasad jej działania. Uczestnicy odwiedzą wypożyczalnie i czytelnie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie, nauczą się samodzielnie odnajdywać książki oraz sprawdzą swoje umiejętności w zakresie wyszukiwania informacji i pracy z tekstem.

Dla kogo: dla uczniów klas VI-VIII SP

Rezerwacje: Wypożyczalnia i Pracownia dla Młodzieży, 12 375 22 75

ZWIŃ

PODRÓŻ Z ADAMEM BAHDAJEM zajęcia stacjonarne ROZWIŃ

Gra literacka, w czasie której uczniowie wykonają szereg ciekawych i często zabawnych zadań: poznają biografię pisarza, ułożą hasło kreatywnego autostopowicza, odnajdą na mapie Polski miasta, które zwiedzili bohaterowie powieści, wyruszą na wielkie grzybobranie oraz zostawią wiadomość w butelce dla przyszłych uczestników.

Dla kogo: dla uczniów klas VI-VIII SP

Rezerwacje: Wypożyczalnia i Pracownia dla Młodzieży, 12 375 22 75

ZWIŃ

OBLICZA WYSPIAŃSKIEGO zajęcia stacjonarne ROZWIŃ

Zajęcia w formie gry terenowej,  której uczestnicy będą mieli  możliwość odkrycia znanego i nieznanego oblicza Stanisława Wyspiańskiego. Uczniowie podążając tropem tego nierozerwalnie związanego z Krakowem wszechstronnego twórcy, spróbują rozwiązać kolejne zagadki związane z Jego życiem i dorobkiem artystycznym.

Dla kogo: dla uczniów klas VI-VIII SP

Rezerwacje: Wypożyczalnia i Pracownia dla Młodzieży, 12 375 22 75

ZWIŃ

JEŻY–GRA LUBIĘ TO! zajęcia stacjonarne ROZWIŃ

Uczestnicy gry będą mieli okazję zapoznać się z rodziną Borejków i stworzyć jej drzewo genealogiczne, odkryć topografię Poznania i miejsc, w których przebywali bohaterowie, a także odczytać wybrane fragmenty Jeżycjady. Zapraszamy do udziału miłośników głośnego czytania oraz młodych adeptów literatury, dla których literacki świat jest kopalnią wiedzy o ludzkich charakterach i emocjach.

Dla kogo: dla uczniów klas VI-VIII SP

Rezerwacje: Wypożyczalnia i Pracownia dla Młodzieży, 12 375 22 75

ZWIŃ

POTYCZKI FREDROWSKIE zajęcia stacjonarne ROZWIŃ

Gra biblioteczna przybliżająca w atrakcyjny sposób twórczość i postać Aleksandra Fredry. Uczestnicy podzieleni na grupy rozwiązują kolejne zadania gry literackiej: piszą list do Wacława, rozwiązują matematyczne łamigłówki fredrowskie, rozpoznają ordery, które otrzymał komediopisarz, czytają jego Bajki itp.

Dodatkowym atutem gry jest poznanie biblioteki i zasad jej działania. Uczniowie zwiedzają wypożyczalnie i czytelnie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie, uczą się samodzielnie odnajdywać książki oraz sprawdzają swoje umiejętności w zakresie wyszukiwania informacji oraz pracy z tekstem.

Dla kogo: dla uczniów klas VI-VIII SP

Rezerwacje: Wypożyczalnia i Pracownia dla Młodzieży, 12 375 22 75

ZWIŃ

MIEJSCA SIENKIEWICZA zajęcia on-line i stacjonarne ROZWIŃ

Zajęcia łączące prezentację zawierającą anegdoty i ciekawostki z życia pisarza z praktycznymi ćwiczeniami dotyczącymi wyszukiwania książek na tematy związane z Sienkiewiczem. Uczniowie poznają polskiego noblistę poprzez miejsca, które odwiedził, dowiedzą się, w jaki sposób pracował i jak wyglądał jego świat. Po quizie sprawdzającym znajomość życia i twórczości pisarza uczestnicy zajęć nauczą się odszukiwać pozycje biblioteczne z zakresu historii literatury, historii i geografii Polski oraz świata.

Dla kogo: dla uczniów klas VI-VIII SP

Potrzeby: zainstalowany Zoom

Rezerwacje: Wypożyczalnia i Pracownia dla Młodzieży, 12 375 22 75

ZWIŃ

MULTIWYSZUKIWANIE zajęcia on-line i stacjonarne ROZWIŃ

Podczas zajęć omówiony zostanie katalog elektroniczny, przeprowadzone zostaną ćwiczenia doskonalące umiejętność korzystania z katalogów elektronicznych krakowskich bibliotek naukowych i publicznych.

Dla kogo: dla uczniów klas VI-VIII SP

Potrzeby: zainstalowany Zoom

Rezerwacje: Wypożyczalnia i Pracownia dla Młodzieży, 12 375 22 75

ZWIŃ

KSIĄŻKI I BIBLIOTEKI - WCZORAJ I DZIŚ zajęcia on-line ROZWIŃ

Warsztaty tematyczne online mające zapoznać uczniów z ciekawą historią książki oraz narodzin bibliotek. Na zajęciach uczniowie poznają rodzaje dokumentów bibliotecznych, a także ważniejsze biblioteki w Polsce – powstałe wcześniej i istniejące aktualnie.

Dla kogo: dla uczniów klas VI-VIII SP

Potrzeby: zainstalowany Zoom

Rezerwacje: Wypożyczalnia i Pracownia dla Młodzieży, 12 375 22 75

ZWIŃ

KREATOR KOMIKSOWY zajęcia on-line ROZWIŃ

W trakcie warsztatów uczestnicy poznają techniki powstawania komiksu oraz ich najważniejsze cechy charakterystyczne. Ponadto uczestnicy wspólnie będą wykonywać ćwiczenia plastyczne, rozwijające ich kreatywność. Na warsztatach zaprezentowane zostaną etapy powstawania komiksów, a także możliwości tworzenia opowieści graficznych za pomocą darmowych programów graficznych (GIMP, Fire Alpaca i in.) i profesjonalnych tabletów graficznych Wacom Intuos 5.

Dla kogo: dla klas IV-VIII SP, dla uczniów szkół średnich
Potrzeby: zainstalowany Zoom, materiały plastyczne, kartki papieru

Rezerwacje: Arteteka, 12 375 21 40, 12 375 21 41, 12 375 21 42, 12 375 21 43

ZWIŃ

KOLAŻ – ZREMIKSUJ KULTURĘ zajęcia on-line oraz stacjonarne ROZWIŃ

Co to jest kolaż i jakie są jego rodzaje? Na te pytania wspólnie poszukamy odpowiedzi. Poznamy bazy i narzędzia, które przydadzą się przy tworzeniu kolaży. Bogatsi o wiedzę i umiejętności wspólnie spróbujemy zremiksować kulturę.

Dla kogo: dla uczniów klas IV-VIII SP, uczniów szkół średnich

Potrzeby: zainstalowany Zoom

Rezerwacje: Arteteka, 12 375 21 40, 12 375 21 41, 12 375 21 42, 12 375 21 43

ZWIŃ

AKTYWNY TY, CZYLI IDZIEMY W TATRY zajęcia on-line oraz stacjonarne ROZWIŃ

Warsztaty przeznaczone są dla młodzieży i dorosłych zainteresowanych turystyką górską. W czasie cyklicznych spotkań uczestnikom zostanie zaprezentowane, jak przygotować się do wycieczki w góry, co zabrać,  jakie tatrzańskie dolinki, hale czy szlaki wybrać na pierwszy wypad w góry. Oczywiście, znajdą się też informacje i opisy szlaków dla bardziej wytrawnych turystów, chcących wybrać się na wymagające i trudne szczyty. Na koniec każdego spotkania uczestnicy będą mogli sprawdzić swoją wiedzę rozwiązując quiz przygotowany na  https://quizizz.com.

Dla kogo: dla uczniów klas VI-VIII SP, uczniów szkół średnich

Potrzeby: zainstalowany Zoom

Rezerwacje: Wypożyczalnia i Pracownia dla Młodzieży, 12 375 22 75

ZWIŃ

BEZPIECZEŃSTWO W SIECI zajęcia on-line oraz stacjonarne ROZWIŃ

W trakcie zajęć uczestnicy dowiedzą się co to jest cyberbezpieczeństwo. Poznają rodzaje zagrożeń związanych z Internetem, m.in. Uzależnienie od Internetu, cyberstalking, phishing itp. Oprócz tego podczas części praktycznej uczestnicy będę testować bezpieczeństwo adresów e-mailowych, uczyć się jak tworzyć bezpieczny profil na forach społecznościowych oraz w jaki sposób ustrzec się przed niepożądanym oprogramowaniem. Podczas zajęć uczniowie dowiedzą się o uregulowaniach prawnych w/w zagrożeń w cyberprzestrzeni

Zajęcia z użyciem komputerów

Dla kogo: dla uczniów klas VI–VIII SP, dla uczniów szkół średnich

Potrzeby: zainstalowany Zoom

Rezerwacje: 12 375 21 40, 12 375 21 41, 12 375 21 42, 12 375 21 43

ZWIŃ

LITERATURA EKSPERYMENTALNA: ZRÓB TO SAM! zajęcia on-line ROZWIŃ

Podczas zajęć zapoznamy się z najnowszymi zjawiskami literackiej awangardy, literaturą elektroniczną, pisaniem konceptualnym i flarfem. Porozmawiamy o dziwnych książkach i stworzymy własne utwory poetyckie. Uczestnikom warsztatów zostaną przedstawione zbiory Liberatury znajdujące się w kolekcji Arteteki.

Dla kogo: dla uczniów klas V-VIII SP, dla uczniów szkół średnich

Potrzeby: zainstalowany Zoom

Rezerwacje: Arteteka, 12 375 21 40, 12 375 21 41, 12 375 21 42, 12 375 21 43

 

ZWIŃ

E-CZYTANIE NA EKRANIE zajęcia stacjonarne ROZWIŃ

Warsztaty tematyczne e-czytanie na ekranie, mające zapoznać młodzież z możliwościami bibliotek internetowych. Na zajęciach uczniowie poznają i przećwiczą korzystanie z ogólnodostępnych portali Wolne Lektury oraz Polona.  Zaprezentowane zostaną też platformy z których mogą bezpłatnie korzystać czytelnicy Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie oraz innych małopolskich bibliotek publicznych.

Dla kogo: dla uczniów klas VI-VIII SP

Rezerwacje: Wypożyczalnia i Pracownia dla Młodzieży, 12 375 22 75

ZWIŃ

Szkoły średnie

KRÓTKA HISTORIA TEKSTU WIZUALNEGO, CZYLI JAK SŁOWO TEKSTEM SIĘ STAŁO zajęcia on-line ROZWIŃ

Podczas spotkania zapoznamy się z historią poezji wizualnej od czasów najdawniejszych po współczesność. Poznamy specyfikę graficznych tekstów rękopiśmiennych i drukowanych oraz zagłębimy się w literacką twórczość cyfrową. Zajęcia mają charakter wykładu, są adresowane do uczniów liceum i maturzystów, mogą być inspiracją do przygotowania prezentacji maturalnej.

Dla kogo: dla uczniów szkół średnich

Potrzeby: zainstalowany Zoom

Rezerwacje: Arteteka, 12 375 21 40, 12 375 21 41, 12 375 21 42, 12 375 21 43

ZWIŃ

CZY HOMER NAPISAŁ ODYSEJĘ? O ORALNOŚCI I PIŚMIENNOŚCI zajęcia on-line ROZWIŃ

Zajęcia wprowadzają w podstawowe zagadnienia antropologii słowa: kwestie oralności i piśmienności. Pozwalają zrozumieć różnice pomiędzy dwiema formacjami organizującymi nie tylko twórczość ale całokształt doświadczenia kulturowego.

Dla kogo: dla uczniów szkół średnich

Potrzeby: zainstalowany Zoom

Rezerwacje: Arteteka, 12 375 21 40, 12 375 21 41, 12 375 21 42, 12 375 21 43

ZWIŃ

CONRAD, KOLONIALIZM I DZIKA PRZYRODA zajęcia on-line ROZWIŃ

Czy możliwy jest powrót do natury? Czy „dzika przyroda” w ogóle istnieje? Czy autor „Jądra Ciemności” był pisarzem kolonialnym? To tylko kilka pytań na które spróbujemy odpowiedzieć  przyglądając się razem twórczości Josepha Conrada.

Dla kogo: dla uczniów szkół średnich

Potrzeby: zainstalowany Zoom

Rezerwacje: Arteteka, 12 375 21 40, 12 375 21 41, 12 375 21 42, 12 375 21 43

ZWIŃ

LITERACKA FOTOGRAFIA zajęcia on-line oraz stacjonarne ROZWIŃ

Czytasz dużo książek, piszesz świetne recenzje, a twoim marzeniem jest dzielenie się swoimi przemyśleniami na własnym bookstagramie lub blogu? Na naszych warsztatach nauczymy się, jak robić atrakcyjne zdjęcia przeczytanych lektur przy użyciu telefonu oraz kilku domowych gadżetów, a także poznamy tajniki kompozycji oraz podstawowej obróbki cyfrowej fotografii.

Dla kogo: dla uczniów szkół średnich

Potrzeby: zainstalowany Zoom, smartfon

Rezerwacje: Dział Organizacji i Promocji Wydarzeń Kulturalnych, 12 37-52-237

ZWIŃ

NAPISZ TO PO JAPOŃSKU zajęcia on-line ROZWIŃ

Celem zajęć jest przybliżenie systemu pisma japońskiego poprzez prezentację i część warsztatową. W trakcie warsztatów uczestnicy nauczą się pociągnięć pędzla niezbędnych do poprawnego zapisu japońskich ideogramów. Pod koniec zajęć uczestnicy będą potrafili zapisać własne imię w dwóch alfabetach japońskich, i dodatkowo poprawnie wymówić japońskie pojęcia (takie jak sushi), a także tytuły i imiona postaci z popularnych mang i anime.

Dla kogo: dla uczniów szkół średnich

Potrzeby: zainstalowany Zoom, materiały plastyczne, kartki papieru

Rezerwacje: Arteteka, 12 375 21 40, 12 375 21 41, 12 375 21 42, 12 375 21 43

ZWIŃ

E-CZYTANIE NA EKRANIE zajęcia stacjonarne ROZWIŃ

Warsztaty tematyczne e-czytanie na ekranie, mające zapoznać młodzież z możliwościami bibliotek internetowych. Na zajęciach uczniowie poznają i przećwiczą korzystanie z ogólnodostępnych portali Wolne Lektury oraz Polona.  Zaprezentowane zostaną też platformy, z których mogą bezpłatnie korzystać czytelnicy Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie oraz innych małopolskich bibliotek publicznych.

Dla kogo: dla uczniów klas VI-VIII SP

Rezerwacje: 12 375 22 75

ZWIŃ

WYCIECZKA PO BIBLIOTECE wycieczka stacjonarna ROZWIŃ

Grupy, które chcą skorzystać z możliwości zwiedzenia Biblioteki zapraszamy na wycieczkę po naszej książnicy. Podczas zwiedzania można będzie zapoznać się z ofertą poszczególnych działów Biblioteki, w tym nowej agendy WBP w Krakowie – Arteteki, gdzie na trzech piętrach można korzystać z różnorodnych zbiorów poświęconych Muzyce, Obrazowi i Słowu. Zwiedzający zapoznają się z procedurą zapisu do Biblioteki, ze sposobem udostępniania zbiorów oraz dowiedzą się w jaki sposób można prolongować książki.

Terminy: czwartki, godz. 8.00-10.00

Rezerwacje: Dział Organizacji i Promocji Wydarzeń Kulturalnych, 12 37-52-237

ZWIŃ

WYCIECZKA PO WYSTAWACH BIBLIOTEKI wycieczka stacjonarna ROZWIŃ

Grupy, które dobrze znają już naszą Bibliotekę, a chciałyby poznać ją z innej strony, zapraszamy na wycieczkę po wystawach wyeksponowanych zarówno w budynku głównym, jak i w Artetece. Zwiedzający będą mogli zapoznać się z aktualną ofertą wystaw czasowych oraz dowiedzą się więcej o artystach i ich pracach.

W przestrzeniach Biblioteki wystawiają się zarówno uznani artyści z bogatym dorobkiem twórczości, jak też debiutanci, osoby indywidualne, pracownie artystyczne i organizacje. Tematy wystaw są zróżnicowane, a oferta wystawiennicza Biblioteki ciągle się zmienia, przez co w naszych murach zawsze można zobaczyć coś nowego.

Terminy: czwartki, godz. 8.00-10.00

Rezerwacje: Dział Organizacji i Promocji Wydarzeń Kulturalnych, 12 37-52-237

ZWIŃ

MIEJSCA SIENKIEWICZA zajecia on-line i stacjonarne ROZWIŃ

Zajęcia łączące prezentację zawierającą anegdoty i ciekawostki z życia pisarza z praktycznymi ćwiczeniami dotyczącymi wyszukiwania książek na tematy związane z  Sienkiewiczem. Uczniowie poznają polskiego noblistę poprzez miejsca, które odwiedził, dowiedzą się, w jaki sposób pracował i jak wyglądał jego świat. Po quizie sprawdzającym znajomość życia i twórczości pisarza uczestnicy zajęć nauczą się odszukiwać pozycje biblioteczne z zakresu historii literatury, historii i geografii Polski oraz świata.

Dla kogo: dla uczniów klas VI-VIII SP

Potrzeby: zainstalowany Zoom

Rezerwacje: 12 375 22 75

ZWIŃ

MULTIWYSZUKIWANIE zajęcia on-line i stacjonarne ROZWIŃ

Podczas zajęć omówiony zostanie katalog elektroniczny, przeprowadzone zostaną ćwiczenia doskonalące umiejętność korzystania z katalogów elektronicznych krakowskich bibliotek naukowych i publicznych.

Dla kogo: dla uczniów klas VI-VIII SP

Potrzeby: zainstalowany Zoom

Rezerwacje: 12 375 22 75

ZWIŃ

REJS Z CONRADEM - zajęcia stacjonarne ROZWIŃ

Gra terenowa przybliżająca w atrakcyjny sposób życie i twórczość Josepha Conrada-Korzeniowskiego. Pokonując kolejne etapy żeglarskiej przygody młodzi gracze przyswoją sobie wiedzę o autorze „Jądra ciemności”, odkryją jego związki z Krakowem oraz obecność w kulturze światowej.

Dodatkowym atutem gry jest poznanie biblioteki i zasad jej działania. Uczestnicy odwiedzą wypożyczalnie i czytelnie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie, nauczą się samodzielnie odnajdywać książki oraz sprawdzą swoje umiejętności w zakresie wyszukiwania informacji i pracy z tekstem.

Dla kogo: dla uczniów klas VI-VIII SP

Rezerwacje: 12 375 22 75

ZWIŃ

BIBLIOWYPRAWA TRURLA I KLAPAUCJUSZA zajęcia stacjonarne ROZWIŃ

W związku z obchodzonym rokiem Stanisława Lema zapraszamy na nietypowe wycieczki po Bibliotece.

Uczestnicy bibliowyprawy podzieleni na grupy powędrują z bohaterami “Bajek robotów” i “Cyberiady” Trurlem i Klapaucjuszem po nieznanym świecie Biblioteki. Odwiedzając kolejne wypożyczalnie i czytelnie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie, jak na kosmicznych odkrywców przystało, będą musieli wykonać przeróżne zadania ułatwiające podróż (wyliczą części potrzebne do uruchomienia bibliostatku, zatkają dziury w pojeździe kosmicznym lemołatami, zbudują wieżę Lema, stworzą mini robosłownik).

Wspólna zabawa podczas rozwiązywania zadań w budynku Biblioteki może być świetną formą integracji młodzieży po okresie nauki zdalnej lub doskonałą okazją do poznania się i nawiązania przyjaznych relacji dla uczniów klas pierwszych.

 Dla kogo: uczniów klas VII-VIII SP, dla uczniów szkół średnich

 Rezerwacje: 12 375 22 75

ZWIŃ
Zamknij

W tym serwisie internetowym używane są pliki cookies w celu ułatwienia korzystania z serwisu, do celów statystycznych i/lub reklamowych. Poprzez odpowiednie ustawienie przeglądarki przy pomocy której korzystasz z tego serwisu internetowego możesz blokować lub zezwalać na zapisanie plików cookies w urządzeniu w którym przeglądasz serwis internetowy.