Odsłonięcie tablicy pamięci żołnierzy Armii Ochotniczej gen. Józefa Hallera

W setną rocznicę zwycięstwa nad bolszewikami w 1920 r. na budynku naszej Biblioteki zawisła tablica  upamietniająca miejsce, w których sto lat temu mieściły się komisje werbunkowe.Tablice z inicjatywy Instytutu Pamięci Narodowej zawisną w kilkunastu miejscach na terenie całego kraju.

To był przełomowy moment. Sto lat temu ciężko wywalczona niepodległość Polski została zagrożona. Świeżo powołany rząd premiera Władysława Grabskiego złożył wniosek o utworzeniu Rady Obrony Państwa z Józefem Piłsudskim na czele. Ta z kolei wnioskowała o powołaniu Armii Ochotniczej. Na jej czele stanął gen. Józef Haller, a w szeregi formacji mogły się zgłaszać osoby w wieku 17-50 lat. Nierzadko na front trafiali 15-letni chłopcy. To właśnie młodzież, w tym harcerska, stanowiła trzon tworzonych formacji ochotniczych.

Akcja werbunkowa spotkała się z dużym odzewem społeczeństwa. Na podpisany przez Piłsudskiego apel Rady Obrony Państwa odpowiadały wszystkie środowiska i stany. Tworzyły się punkty werbunkowe, mnożyły przykłady ofiarności. W ciągu kilku dni Polska stała się innym krajem. Ucichły partyjne kłótnie i spory, ustały strajki. W szeregi Armii Ochotniczej wstąpiło ponad 100 tys. osób.

 

Zamknij

W tym serwisie internetowym używane są pliki cookies w celu ułatwienia korzystania z serwisu, do celów statystycznych i/lub reklamowych. Poprzez odpowiednie ustawienie przeglądarki przy pomocy której korzystasz z tego serwisu internetowego możesz blokować lub zezwalać na zapisanie plików cookies w urządzeniu w którym przeglądasz serwis internetowy.