Nowa Huta - miasto walki i pracy

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie oraz Instytut Pamięci Narodowej. Oddział w Krakowie zapraszają do obejrzenia wystawy plenerowej „Nowa Huta – miasto walki i pracy”, autorstwa dr Teodora Gąsiorowskiego.

Nowa Huta w komunistycznym planie miała być miastem nowoczesnym, pięknym i wygodnym, przyćmiewającym starą królewską stolicę. Budowa miasta i kombinatu była także wielką akcją propagandową, przedstawiającą ogromne, komunistyczne przedsięwzięcie jako sukces gospodarki planowej i rezultat niewzruszonej przyjaźni ze Związkiem Sowieckim. Utopijne plany wkrótce zderzyły się z komunistyczną rzeczywistością. System nie podołał wyzwaniu „szklanych domów", zamiast których powstały szare blokowiska, spełniające wyłącznie rolę sypialni dla robotników.

Ekspozycja  przedstawia społeczeństwo Nowej Huty i najważniejsze wydarzenia okresu PRL w Nowej Hucie. Zawiera ona unikatowe zdjęcia – najstarsze dotyczące Nowej Huty, jakim dysponuje IPN pochodzi z 25 czerwca 1949 r. przedstawia początek prac ziemnych przy niwelacji terenu. Załączono również fotografie upamiętniające budowę kombinatu i życie społeczeństwa w Nowej Hucie, włącznie z przedstawieniem związku Karola Wojtyły z tworzącą się tam społecznością katolicką i ważne, wpisane w historię wydarzenia – walkę o krzyż w 1960 r., budowę kościoła Arki Pana, Nową Hutę w 1968 r. oraz w latach 70., wizyty komunistycznych władz w Nowej Hucie i kombinacie, jak również odsłonięcie pomnika W. Lenina. Nie zabrakło także zdjęć ukazujących walkę Nowej Huty z systemem i komunistyczną władzą w Polsce w latach 80. Poszczególne części wystawy opatrzone są zwięzłym komentarzem.

Miejsce ekspozycji: ogrodzenie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie

Termin ekspozycji: 19.05.2021 – 30.07.2021

Zamknij

W tym serwisie internetowym używane są pliki cookies w celu ułatwienia korzystania z serwisu, do celów statystycznych i/lub reklamowych. Poprzez odpowiednie ustawienie przeglądarki przy pomocy której korzystasz z tego serwisu internetowego możesz blokować lub zezwalać na zapisanie plików cookies w urządzeniu w którym przeglądasz serwis internetowy.