Małopolska Biblioteka Cyfrowa w horyzoncie 21. wieku

Projekt „Małopolska Biblioteka Cyfrowa w horyzoncie 21. wieku - stworzenie innowacyjnej platformy udostępniania regionalnych zasobów cyfrowych w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie” zapewniający szybki, efektywny i intuicyjny  dostęp do unikalnych cyfrowych zasobów dotyczących regionu wchodzi w ostatnią fazę realizacji.

Pracownia digitalizacyjna Małopolskiej Biblioteki Cyfrowej została zmodernizowana, jej wyposażenie uzupełnione o  najnowocześniejsze oprogramowanie i sprzęt.

Współpracujące instytucje mają możliwość digitalizacji swoich zasobów na miejscu, z wykorzystaniem tworzonej pracowni mobilnej. Archiwum MBC jest modernizowane i kompletowane, by spełniać wymogi archiwizacji długoterminowej.

Powstaje nowoczesna, przyjazna użytkownikowi platforma udostępniająca zasoby cyfrowe, te dotychczas zamieszczone w Małopolskiej Bibliotece Cyfrowej oraz zdigitalizowane w ramach projektu, także we współpracy z innymi bibliotekami i instytucjami Małopolski.

Czytelnicy uzyskają dostęp do zdigitalizowanych w ramach projektu archiwalnych zasobów Gazety Krakowskiej, Echa Krakowa  i innych regionalnych materiałów (ponad 30 000 publikacji, ok. 230 000 skanów), które wraz z wcześniej udostępnianymi w Małopolskiej Bibliotece Cyfrowej stanowić będą bogate kalendarium regionu, w zasobach dostępnych on-line pojawią się też  miedzy innymi księgi metrykalne z XVIII i XIX w., które być może pozwolą na odnalezienie dotąd nieznanych historii na temat swoich przodków.

Partnerami w projekcie są: Miejska Biblioteka Publiczna w  Tarnowie, Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Olkuszu, Miejska Biblioteka Publiczna w Gorlicach, Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie, Podhalańska Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Targu, Babiogórski Park Narodowy Zawoja.

Przypomnijmy, Małopolska Biblioteka Cyfrowa powstała w 2007 roku, dzięki współpracy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego i Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie oraz dzięki dużemu zaangażowaniu szeregu innych podmiotów: bibliotek, instytucji kultury, organizacji pozarządowych, podmiotów komercyjnych, wydawców i samych twórców. Zajmuje się gromadzeniem i udostępnianiem w postaci cyfrowej dorobku piśmiennictwa Małopolski, działa w ramach Federacji Bibliotek Cyfrowych, a jej zbiory udostępniane są także za pośrednictwem takich portali jak Europeana oraz Katalog WorldCat.

Kolekcja Małopolskiej Biblioteki Cyfrowej to z założenia kolekcja regionalna. Umożliwia dostęp online do cyfrowych wersji publikacji, szczególnie tych związanych z naszym regionem. Ma tworzyć swoiste archiwum, kalendarium Małopolski i upubliczniać publikacje znaczące dla dziedzictwa kulturowego regionu, dokumenty istotne z punktu widzenia społeczności lokalnej (książki, czasopisma, mapy, pocztówki, fotografie),  a ze względu na zakres kolekcji stanowi również kompendium informacji na temat kultury regionu i kraju, w tym także kultury niematerialnej, nieocenione dla jej miłośników i badaczy. Zawiera przecież między innymi takie czasopisma i publikacje jak: Czas; Przekrój; Ilustrowany Kuryer Codzienny; Wiadomości Literackie; Dziennik Polski; Tygodnik Powszechny; Życie Literackie ; Kalendarz Krakowski Józefa Czecha; Pamiętnik Literacki; Diabeł; Wierchy; Rocznik Krakowski, a także Rocznik Małopolska i wiele czasopism lokalnych.

Zamknij

W tym serwisie internetowym używane są pliki cookies w celu ułatwienia korzystania z serwisu, do celów statystycznych i/lub reklamowych. Poprzez odpowiednie ustawienie przeglądarki przy pomocy której korzystasz z tego serwisu internetowego możesz blokować lub zezwalać na zapisanie plików cookies w urządzeniu w którym przeglądasz serwis internetowy.