Literackie spacery po Krakowie

W ramach projektu Biblioteka dla każdego. Łódź, Gdynia, Kraków, Bergen - różne miasta, wspólna idea. Zwiększenie dostępu do kultury - modelowe rozwiązania polskie i norweskie, w październiku zorganizowane zostały 2 spacery literackie po Krakowie. W listopadzie, ze względu na nasilające się zachorowania, spacer odbył się w wersji online.

Kraków od lat był kolebką sztuki, również literackiej. Spotkania, salony literackie i okazje. Wiele okazji do poznania innych literatów i do zaczerpnięcia natchnienia. Pozostały też miejsca, gdzie tworzyli lub uciekali przed zgiełkiem codzienności, by oddać się swojej twórczości. 

Podczas spaceru literackiego odwiedzamy miejsca twórczości najwybitniejszego polskiego autora XX wieku Czesława Miłosza. Na Krupniczej, w "Domu Literatów" sprawdzimy jak swe poglądy wymieniali Gałczyński, Pieper, Mrożek czy Różewicz.  Podczas spaceru nie można było ominąć miejsca najsłynniejszego wesela w Polsce! Mowa oczywiście o Rydlówce, w której do dziś słyszy się o Chochole! 

Spacery prowadzone były w języku ukraińskim.

Spacery organizowane były w ramach projektu Biblioteka dla każdego.  Łódź, Gdynia, Kraków, Bergen - różne miasta, wspólna idea. Zwiększenie dostępu do kultury - modelowe rozwiązania polskie i norweskie, który Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie realizuje wspólnie z Biblioteką Gdynia, Bergen Offentlige Bibliotek oraz Miejską Biblioteką Publiczna w Łodzi - Liderem projektu. Kwota dofinansowania tego przedsięwzięcia to prawie 275 tysięcy euro w ramach Działania 2 Programu Kultura finansowanego z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz budżetu państwa.

Patronat honorowy nad projektem objęli:

Marszałek Województwa Małopolskiego – Witold Kozłowski

Prezydent Miasta Łodzi – Hanna Zdanowska

Prezydent Miasta Gdyni- Wojciech Szczurek

 

 

 

Zamknij

W tym serwisie internetowym używane są pliki cookies w celu ułatwienia korzystania z serwisu, do celów statystycznych i/lub reklamowych. Poprzez odpowiednie ustawienie przeglądarki przy pomocy której korzystasz z tego serwisu internetowego możesz blokować lub zezwalać na zapisanie plików cookies w urządzeniu w którym przeglądasz serwis internetowy.