Jacek Jasiniak "Jestem gotów"

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza na wystawę prac Jacka Jasiniaka pt. „Jestem gotów” .

Jacek Jasiniak - maluje i rysuje od kiedy pamięta, czyli od wczesnego dzieciństwa. Sztuka towarzyszyła mu zawsze. Był samoukiem, uczył się poprzez podpatrywanie i analizę prac innych. Droga jego kariery zawodowej może wydawać się nieco zaskakująca, gdyż pracuje jako chirurg stomatolog. Dopiero po 20 latach powrócił do swej prawdziwej pasji jaką jest malarstwo i w roku 2017 ukończył podyplomowe studia artystyczne w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, na wydziale malarstwa, pod kierunkiem Prof. dr hab. Andrzeja Bednarczyka.

Jak mówi o sobie: „Sztuka, to rzecz, która mnie porusza, nadaje sens życiu, wyzwala z rutyny i zabiegania, pozwala żyć w pełni, cieszyć się pracą.

Tworzenie dla mnie jest jednocześnie pracą i zabawą, odkrywaniem i eksperymentowaniem, zapuszczaniem się w magiczny świat, fascynującą przygodą. Wynika ono z mojej wewnętrznej, pierwotnej potrzeby uwalniania uczuć i emocji, których nie potrafię w inny sposób wyrazić. Uprawianie sztuki jest dla mnie drogą do wolności. Moim marzeniem jest by twórczość stała się moim głównym zajęciem w życiu.

W sztuce szukam powiązania pomiędzy światem wyobraźni a światem realnym.

Jest dla mnie sposobem odkrywania prawdy o sobie i świecie, poszukiwaniem własnej tożsamości, drogą komunikacji z otoczeniem. Liczy się w niej bezpośredniość i autentyczność. Bardzo ważna jest dla mnie rola intuicji, jako swoistego wewnętrznego kompasu i drogowskazu w podejmowaniu decyzji artystycznych. Duże znaczenie ma dla mnie także element zaskoczenia, absurdu i nonsensu. W moim malarstwie koncentruję się głównie na własnym, subiektywnym przeżywaniu świata. Obraz staje się zapisem moich wrażeń, myśli, stanów emocjonalnych i duchowych. Sam proces malowania jest ważny, zmienia się w czasie i sama akcja, samo uderzenie pędzla jest nośnikiem treści, gdzie przypadkowość rządzi procesem twórczym, gdzie określona barwa ma przekazać odpowiednie emocje. To sztuka akcji, opowiadająca o ruchu, będąca jego bezpośrednim, spontanicznym i odruchowym zapisem. Obraz staje się płaszczyzną rejestracji tej akcji. To malarstwo idei, uczuć i myśli, których nie można w żaden sposób „sfiguratyzować”, by nie popełnić uproszczenia, zafałszowania czy skrzywienia. Uwielbiam eksperymentować z tworzywem malarskim, dążąc do osiągnięcia efektu, który wciągnąłby i porwał widza.  Łączę różne techniki i materiały, wychodzę poza płaszczyznę obrazu, by w jak najbardziej bezpośredni i szczery sposób przekazać, często wieloznaczną, treść”

Dorobek artystyczny:

2017 - Wystawa zbiorowa „Młoda Sztuka w Starym Mieście Vol. III” - Galeria New Era Art.

2017 - Wystawa zbiorowa „Poza granicami realności” - Galeria „Kotłownia” Politechniki Krakowskiej.

2017 - Wystawa indywidualna „Poszukiwania intuicyjne...” - Galeria Centrum Kultury i Promocji Gminy Michałowice.

2018 - Wystawa indywidualna: „Idee (nie)abstrakcyjne” - Galeria „Batko” w Ochojnie

2018 - Wystawa indywidualna: „To co ukryte...” - Galeria „2 Światy” w Krakowie

2018 - Wystawa indywidualna: „Rzeczywistość szyfrowana” - Galeria „Zajazd” Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki” w Krakowie.

2019 - Wystawa indywidualna: "Przekraczanie kształtu" - Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie

2019 - Wystawa zbiorowa: "Wiosenny Salon Sztuki" - BWA w Tarnowie

2019 - Wystawa zbiorowa: "W rzeczywistość nieznaną" - Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie w ramach „Cracow Art Week”

2019 - Wystawa indywidualna: "To co ważne" - Galeria sztuki "Raven" w Krakowie

2020 - Wystawa indywidualna: "Totem". Galeria Sztuki "Popart" w Poznaniu

2020 - Wystawa indywidualna: "Mikrokosmos" - Galeria sztuki "Bema20" w Tarnowie

2021 - Wystawa indywidualna: "Proste rzeczy" - Galeria sztuki "Biała" w Bochni

2022 - Wystawa indywidualna: „Ślady” - Galeria sztuki „Batko” w Ochojnie

2022 - Wystawa indywidualna: „Powrót do domu” - Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie

2022 - Wystawa zbiorowa: „To lubię”. Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie z okazji 200-lecia wydania tomiku „Ballad i romansów” A. Mickiewicza.

2023 – Wystawa zbiorowa: „IX Salon Sztuki” - BWA w Tarnowie

 

Miejsce ekspozycji: I piętro, prawe skrzydło

Wernisaż:  2.06.2023, godz. 17:00

Termin ekspozycji:24.05.2023 – 17.07.2023

Zamknij

W tym serwisie internetowym używane są pliki cookies w celu ułatwienia korzystania z serwisu, do celów statystycznych i/lub reklamowych. Poprzez odpowiednie ustawienie przeglądarki przy pomocy której korzystasz z tego serwisu internetowego możesz blokować lub zezwalać na zapisanie plików cookies w urządzeniu w którym przeglądasz serwis internetowy.