Fake news – jak świadomie korzystać z informacji?

Fake news, czyli nieprawdziwe informacje były z nami od zawsze, rozpowszechniane – często świadomie – w rozmowach prywatnych czy mediach tradycyjnych. Głośno stało się jednak o nich dopiero w ostatnich latach. Powodem tego jest przede wszystkim rozwój mediów społecznościowych i obywatelskich oraz większa interaktywność mediów tradycyjnych, które zapraszają słuchaczy i widzów do współtworzenia swoich treści.
Wszechobecność fake newsów nie oznacza jednak, że wszystko, co czytamy, słyszymy czy widzimy, jest nieprawdziwe. Aby umiejętnie poruszać się wśród informacji warto skorzystać z podpowiedzi czym są fake newsy i inne nieprawdziwe informacje oraz jak je rozpoznawać. Polecamy w tym celu stronę zrozum.org, która powstała w ramach projektu „Kliknij. Sprawdź. Zrozum” organizowanego przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i Goethe-Institut Krakau. Na stronie znajdziesz pakiet narzędzi do samodzielnej oceny wiarygodności informacji oraz porcję wiedzy na temat krytycznego myślenia i świadomego korzystania z przekazów medialnych.
Poniżej zamieszczamy również wskazówki jak świadomie korzystać z informacji.

Zamknij

W tym serwisie internetowym używane są pliki cookies w celu ułatwienia korzystania z serwisu, do celów statystycznych i/lub reklamowych. Poprzez odpowiednie ustawienie przeglądarki przy pomocy której korzystasz z tego serwisu internetowego możesz blokować lub zezwalać na zapisanie plików cookies w urządzeniu w którym przeglądasz serwis internetowy.