Zagubiony ocean i inne drobiazgi

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie oraz Fundacja Ziemi Krakowskiej im. Jana Sroczyńskiego z Jerzmanowic zapraszają na wystawę pt „Zagubiony ocean i inne drobiazgi’ ilustracje Macieja Zielińskiego”.

Urodzony w roku 1977 w Legnicy. Dzieciństwo i lata szkolne spędził w Tarnowie. Po ukończeniu liceum ogólnokształcącego rozpoczął studia w Krakowie na Akademii Górniczo-Hutniczej na kierunku Telekomunikacja. Po dwóch latach porzucił studia techniczne i zmienił uczelnię na Akademię Sztuk Pięknych. Studiował projektowanie  graficzne na Wydziale Grafiki w pracowni prof. Wojciecha Regulskiego. Po ukończeniu studiów zajmował się grafiką projektową, pracował dla agencji reklamowych, interaktywnych oraz startupów. Tematy zlecone starał się przeplatać własnymi projektami - powstały wówczas dwie serie cyfrowych  grafik/kolaży z pogranicza surrealizmu i fantastyki.

Po ponad dekadzie pracy nad komercyjnymi, głównie cyfrowymi, projektami Maciek zdecydował się odsunąć na  bok komputer i powrócić do własnej twórczości. Swoją podróż artystyczną rozpoczął cyklem drobiazgowych rysunków, które  tworzą dziś serię „Maski”. Stopniowo przeszedł jednak do bardziej abstrakcyjnego, malarskiego stylu. Próbując rozmaitych technik znalazł swój ulubiony sposób pracy. Połączenie akryli i kolażu dało obrazom wrażenie spontaniczności, kontrolowanego przypadku i swobody. 

Wystawa „Zagubiony ocean i inne drobiazgi„ to cykl ilustracji poświęconych tematyce morskiej oraz kilka dodatkowych prac powstałych w tym samym okresie. Większość grafik została przygotowana z myślą o wystawie odbywającej się w czasie tradycyjnych regat Tygodnia Kilońskiego (Kieler Woche). IHK Kiel "Polnische Blicke aufs Meer", Kilonia 2007.

Przedstawione prace to cyfrowe kolaże zbudowane z dziesiątek zdjęć łączonych i mieszanych ze sobą do uzyskania spójnego wizualnie efektu. Mimo iż tworzenie ilustracji zaczyna się zwykle od prostego szkicu i wycinania podstawowych kształtów, to użycie nakładanego warstwami materiału fotograficznego powoduje, że powstają prace bogate w faktury i materie, a uzyskany efekt bliższy jest malarstwu niż komputerowej grafice. Kolażowe wykorzystanie fragmentów fotografii (często zwykłych codziennych przedmiotów, kawałków muru, roślin itd.) sprawia, że proces powstawania grafiki balansuje między celowym tworzeniem a przypadkowym, intuicyjnym odkrywaniem. Pełen jest momentów gdy autor nie tyle planuje gotowy obraz co wybiera kierunek poszukiwań łącząc ze sobą fragmenty różnych zdjęć i faktur. Sama ilustracja powstaje zaś jako efekt uboczny tego procesu.

Więcej informacji na temat twórczości Macieja Zielińskiego: www.maciekzielinski.com

Miejsce ekspozycji: I piętro (prawe skrzydło)

Termin ekspozycji: 1.12.2021 – 30.01.2022 r.

Zamknij

W tym serwisie internetowym używane są pliki cookies w celu ułatwienia korzystania z serwisu, do celów statystycznych i/lub reklamowych. Poprzez odpowiednie ustawienie przeglądarki przy pomocy której korzystasz z tego serwisu internetowego możesz blokować lub zezwalać na zapisanie plików cookies w urządzeniu w którym przeglądasz serwis internetowy.