Wystawa finalistów i laureatów VII edycji Konkursu Fotografii Teatralnej

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego zapraszają na wystawę finalistów i laureatów VII edycji Konkursu Fotografii Teatralnej.

Wystawa prezentuje prace finalistów i laureatów VII edycji Konkursu Fotografii Teatralnej organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Na ekspozycję składają się fotografie zgłoszone w dwóch kategoriach: teatralne zdjęcie sezonu oraz zestaw dokumentacyjny z przedstawienia, którego premiera odbyła się w sezonie 2020/2021.

W wystawie biorą udział prace:

Jeremiego Astaszowa, Bartłomieja Barczyka, Agnieszki Cytackiej, Natalii Giedryś, Sebastiana Góry, Przemysława Jendroski, Marianny Kuleszy, Marcina Mazieja, Klaudyny Schubert, Maurycego Stankiewicza, Dawida Stube, Wojtka Szabelskiego, Waldemara Szymczaka, Anety Wawrzoły, Ireny Wypych, Marka Zakrzewskiego, Marka Zawadki.

Laureatów i finalistów wybrało Jury w składzie:

Katarzyna Fazan, Łukasz Gaweł, Jadwiga Majewska, Iga Niewiadomska i Tobiasz Papuczys.

"Fotografia teatralna to niezwykła machina metafor, pamięci i obecności. Wybierając spośród setek zdjęć komisja VII edycji Konkursu Fotografii Teatralnej mogła przekonać się jak odkrywcze i twórcze jest współdziałanie artysty fotografii ze sztuką teatru. Mieliśmy zdjęcia procesów kreacyjnych, przypadkowych zakulisowych zdarzeń, narracje sytuacji scenicznych i pozascenicznych oraz zastygłe kadry widzenia, które odsłaniają teatralne olśnienia i przyłapują gest sceniczny na gorącym uczynku. Zdjęcia bywały wyraziste i czytelne bądź przeciwnie: stawały się nieoczywistym szyfrem, zadaniem do rozwiązania. Niektóre z nich wydawały się gotowym do powieszenia dziełem-obrazem, inne szkicem domagającym się domysłów. W światło fotografii wychodziły z cienia dramaty zdarzeń, przedmioty, barwy, odcienie, linie, zwierzęta, twarze. Wszystko na równych prawach. W tym sensie fotografia teatralna bywa demokratyczna.

Wśród nadesłanych w tym roku kadrów fotograficznych widać ogromną ochotę powrotu do żywego teatru, ale też ujęcia sugerujące związek aktu artystycznego z jego przetworzeniami i nośnikami cyfrowymi, filmowymi, tak jakbyśmy zostali na trwałe zawieszeni między byciem w autentycznej, wspólnej przestrzeni i technologicznym uwikłaniem. To niewątpliwie efekt pandemii a zarazem zapis trudu uprawiania sztuki autentycznego spotkania. Przeważały jednak w ujęciach pilne obserwacje osób. Obrazy wyjątkowości konkretnych ciał w relacjach z przestrzenią, z czasem i ze sobą. To wielki triumf fotografii teatralnej jako głębokiej introspekcji, tzn. śladowego zapisu nie tylko sztuki, ale i pulsu życia.”

Katarzyna Fazan / Jury VII edycji KFT

Konkurs Fotografii Teatralnej, organizowany od 2015, co roku przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, jest pierwszym i jedynym jak dotąd projektem propagującym na taką skalę sztukę fotografowania teatru. Ma na celu jej rozwój oraz prezentację fotografii teatralnej, nie tylko jako formy dokumentowania i promowania procesu pracy teatralnej, ale także jako narzędzia współtworzenia znaczeń i sposobów odbioru dzieła oraz działalności twórczej.

Każdej edycji KFT towarzyszą liczne wystawy, warsztaty i publikacje albumów fotograficznych (w 2021 roku ukazała się książka fotograficzna „Bartek Warzecha / Przedstawienia”). Wystawy pokonkursowe KFT (wewnętrzna i plenerowa) co roku podróżują po kraju i prezentują prace finalistów i laureatów Konkursu tak na imprezach fotograficznych, jak na przeglądach i festiwalach teatralnych.

 

ORGANIZATOR

Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego

Regulamin, zgłoszenia i oświadczenia

 

Miejsce ekspozycji: ogrodzenie WBP w Krakowie

Termin ekspozycji: 24.05.2022 – 12.09.2022

 

Zamknij

W tym serwisie internetowym używane są pliki cookies w celu ułatwienia korzystania z serwisu, do celów statystycznych i/lub reklamowych. Poprzez odpowiednie ustawienie przeglądarki przy pomocy której korzystasz z tego serwisu internetowego możesz blokować lub zezwalać na zapisanie plików cookies w urządzeniu w którym przeglądasz serwis internetowy.