Wystawa finalistów i laureatów VI edycji Konkursu Fotografii Teatralnej

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego zapraszają na wystawę finalistów i laureatów VI edycji Konkursu Fotografii Teatralnej. Wystawę można oglądać od 7 czerwca do 29 sierpnia na ogrodzeniu Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie, ul. Rajska 1.

Na ekspozycję składają się fotografie zgłoszone do VI edycji Konkursu w dwóch kategoriach: teatralne zdjęcie sezonu oraz zestaw dokumentacyjny z przedstawienia, którego premiera odbyła się w sezonie 2019/2020. Prezentujemy nie tylko zdjęcia nagrodzone, ale też prace wszystkich fotografów, którzy znaleźli się w finale. Laureatów i finalistów wybrało Jury w składzie: Jarosław Cymerman, Maciej Drygas, Łukasz Gaweł, Barbara Hanicka i Andrzej Świetlik.

Na tegorocznej wystawie prezentowane są prace Jeremiego Astaszowa, Iwony Bandzarewicz, Karola Budrewicza, Sylwii Jabłońskiej, Przemysława Jendroski, Przemysława Konefała, Grzegorza Krzysztofika, Marianny Kuleszy, Karoliny Nowaczyk, Grzegorza Nowaka, Anny Orzyłowskiej, Tobiasza Papuczysa, Maurycego Stankiewicza, Dawida Stube, Małgorzaty Wakuluk i Przemysława Wojtasia.

„[…] w przypadku tegorocznej edycji – zgłoszone do niej zdjęcia prezentują wielostronność spojrzenia na sztukę teatralną – od lakoniczności przekazu, po ekspresyjne i dynamiczne kadry. Dodatkowo w sezonie, gdy życie teatralne zostało dotknięte skutkami pandemii, gdy spektakle często oglądaliśmy na ekranach – to fotograficzne pośrednictwo okazało się szczególnie cenne. Pozwoliło w moim przekonaniu – jakkolwiek paradoksalnie to zabrzmi – na poszerzenie perspektywy spojrzenia, na wyjście poza to, co mieści się w ciasnym oku kamery rejestrującej przedstawienie.”

Jarosław Cymerman, członek jury VI edycji KFT

Do końca września Instytut Teatralny czeka na zgłoszenia do VII edycji Konkursu (fotografie wykonane między 1 września 2020 a 31 sierpnia 2021 roku). Do udziału zapraszamy nie tylko profesjonalnych fotografów, ale również osoby traktujące fotografię hobbystycznie.

Konkurs Fotografii Teatralnej, organizowany od 2015, co roku przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, jest pierwszym i jedynym jak dotąd projektem propagującym na taką skalę sztukę fotografowania teatru. Ma na celu jej rozwój oraz prezentację fotografii teatralnej, nie tylko jako formy dokumentowania i promowania procesu pracy teatralnej, ale także jako narzędzia współtworzenia znaczeń i sposobów odbioru dzieła oraz działalności twórczej.

Każdej edycji KFT towarzyszą liczne wystawy, warsztaty i publikacje albumów fotograficznych (w tym roku ukaże się książka fotograficzna „Bartek Warzecha / Przedstawienia”). Wystawy pokonkursowe KFT (wewnętrzna i plenerowa) co roku podróżują po kraju i prezentują prace finalistów i laureatów Konkursu tak na imprezach fotograficznych, jak na przeglądach i festiwalach teatralnych.

 Organizator wystawy: Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego

Sfinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Zamknij

W tym serwisie internetowym używane są pliki cookies w celu ułatwienia korzystania z serwisu, do celów statystycznych i/lub reklamowych. Poprzez odpowiednie ustawienie przeglądarki przy pomocy której korzystasz z tego serwisu internetowego możesz blokować lub zezwalać na zapisanie plików cookies w urządzeniu w którym przeglądasz serwis internetowy.