Współpraca z Ambasadą Rumunii

Jest nam niezmiernie miło poinformować Państwa o rozwijającej się współpracy Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie z Ambasadą Rumunii w Polsce. Celem wspólnego działania tych dwóch instytucji jest wzajemne rozszerzanie świadomości kulturowej oraz literackiej Polski i Rumunii.

Podsumowanie dotychczasowej współpracy odbyło się 8 listopada podczas spotkania Ambasadora Rumunii Theodora Cosmina Onisii oraz Honorowego Konsula Rumunii w Krakowie Ignata Timara  z Dyrektorem Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie Jerzym Woźniakiewiczem. W czasie wizyty rozpoczęto planowanie nowych projektów, a goście odwiedzili Kącik Rumuński, znajdujący się w Wypożyczalni i Czytelni Zbiorów Obcojęzycznych.

Ponadto 17 i 18 listopada 2021 odbyły się spotkania wokół wystawy "Jeden naród o dwóch sztandarach", której organizatorem jest Towarzystwo Polsko-Rumuńskie. Wystawa została przygotowana z okazji 100. rocznicy podpisania konwencji o przymierzu odpornym oraz konwencji wojskowej między Rumunią a Polską w marcu 1921 r. Na wystawie prezentowane są historyczne fotografie i materiały dokumentujące tworzenie i funkcjonowanie przymierza w latach 1918–1926 oraz stulecia przyjaźń polsko-rumuńskiej. W spotkaniu wzięli udział członkowie Towarzystwa Polsko-Rumuńskiego oraz wykładowcy i studenci Wydziału Romanistyki UJ. Podczas spotkania wyświetlono film o sojuszu militarnym i politycznym między Polską i Rumunią., a na koniec uczestnicy obejrzeli zbiory rumuńskojęzyczne w Wypożyczalni i Czytelni Obcojęzycznej.

Zamknij

W tym serwisie internetowym używane są pliki cookies w celu ułatwienia korzystania z serwisu, do celów statystycznych i/lub reklamowych. Poprzez odpowiednie ustawienie przeglądarki przy pomocy której korzystasz z tego serwisu internetowego możesz blokować lub zezwalać na zapisanie plików cookies w urządzeniu w którym przeglądasz serwis internetowy.