Uszy Szeroko Otwarte

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie jest partnerem projektu Fundacji Wyspart „Uszy Szeroko Otwarte” i gościć będzie w swoich przestrzeniach wystawę poprojektową.

Organizowany przez Fundację Wyspart projekt „Uszy Szeroko Otwarte” to zadanie mające na celu dostosowanie merytoryczne oferty kulturalnej, oraz oferty edukacji kulturalnej dla dzieci i młodzieży do osób ze szczególnymi potrzebami, w tym osób z niepełnosprawnościami.

Celem projektu jest udostępnienie narodowych wytworów kultury niematerialnej osobom niewidomym oraz niedowidzącym, tym samym wyrównanie szans w dostępie do kultury oraz pobudzenie do aktywności i kreatywności, wyrażania własnej ekspresji twórczej.

Podczas warsztatów plastycznych uczestnicy projektu wykreują swoje humorystyczne impresje na temat dzieł sztuki niematerialnej poznanych podczas koncertów i przedstawień. Efekty zmagań z materią plastyczną zaprezentowane zostaną na wystawie podsumowującej projekt.

Uczestnicy projektu zapoznają się z cyklem koncertów symfonicznych „Musica ars Amanda” przeznaczonych dla dzieci, młodzieży i dorosłych, będących mozaiką stylów i form muzycznych, wprowadzających młodą widownię w świat muzyki od klasyki do czasów współczesnych. Drugim miejscem, które odwiedzą uczestnicy będzie Opera Krakowska, która posiada szeroką ofertę dla dzieci i młodzieży. Poprzez kontakt z kulturą dzieci będą miały okazję poszerzyć swoją wiedzę o świecie, który je otacza, zrozumieć wagę poprawnych relacji międzyludzkich i poszanowania drugiego człowieka, a także poznać wartości ekologiczne.
Uczestnicy zgłębią podstawowe zagadnienia związane z plastycznymi środkami wyrazu, takie jak: faktura, bryła, kompozycja oraz perspektywa. Podczas warsztatów plastycznych prowadzonych przez artystów, uczestnicy wykorzystają zdobytą wiedzę do działań twórczych. Uczestnicy warsztatów staną się aktywnymi odbiorcami sztuki, doświadczając jej w nowy, alternatywny sposób, a wykorzystanie humoru do interpretacji dzieł sztuki pozwoli na "oswojenie" kultury wysokiej i zmniejszenie dystansu do instytucji kulturalnych.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

Partnerzy i patroni medialni projektu:
Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie
Zespół Szkół i Placówek pn. „Centrum dla Niewidomych i Słabowidzących” w Krakowie
Stowarzyszenie "Dobrze"
HELP miesięcznik tyflorehabilitacyjny
niepelnosprawni.pl
Fundacja Szansa dla Niewidomych

Zamknij

W tym serwisie internetowym używane są pliki cookies w celu ułatwienia korzystania z serwisu, do celów statystycznych i/lub reklamowych. Poprzez odpowiednie ustawienie przeglądarki przy pomocy której korzystasz z tego serwisu internetowego możesz blokować lub zezwalać na zapisanie plików cookies w urządzeniu w którym przeglądasz serwis internetowy.