Twarze literatury - portrety Ewy Mańkowskiej

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza na wystawę pt. „Twarze literatury – portrety Ewy Mańkowskiej”.

 Ewa Mańkowska - malarka, właścicielka wydawnictwa EMG. Inspiratorka i redaktorka prowadząca serii wydawniczych „Architektura jest najważniejsza” oraz „Żydowscy obywatele Krakowa”.

W latach 1984–1989 studiowała na Wydziale Malarstwa w pracowni profesora Juliusza Joniaka na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, a następnie (1990/1991) odbyła studia podyplomowe na Wydziale Malarstwa na Uniwersytecie Tsukuba w Japonii.

Swoje prace pokazała na licznych wystawach indywidualnych, m.in. w: Galérii Mesta Levoča w Lewoczy na Słowacji (2018), Galerii MOK w Nowej Rudzie podczas Festiwalu Góry Literatury (2017), księgarni Lokator w Krakowie (2015), Ośrodku „Brama Grodzka – Teatr NN” w Lublinie (2013), Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach (2010), Instytucie Mikołowskim w Mikołowie (2008). Były one także częścią wystaw zbiorowych, m.in. w: Ueno Metropolitan Museum w Tokio, Tsukuba Museum of Art w Tsukubie, Pałacu Sztuki w Krakowie.

Specjalizuje się w portrecie ludzi w technice olejnej na płótnie. W ten sposób powstała seria portretów znanych osób, m.in. Marcina Świelickiego, Olgi Tokarczuk, Zbigniewa Mikołejki. Jej ulubionym tematem są ponadto portrety kotów i psów oraz pejzaże wykonane kredką lub pastelami na papierze.

„Twarze literatury” to cykl portretów osób związanych z literaturą: znajomych pisarzy i pisarek, poetów i poetek, redaktorów, krytyków, tłumaczy i tłumaczek, krakowskich księgarek oraz kreatorów i kreatorek kultury.

Przez lata powstało kilkadziesiąt portretów ludzi literatury, które teraz znajdą swoje najwłaściwsze przeznaczenie: zaistnieją wśród czytelników i bibliotekarzy. Na płótnach będzie można spotkać między innymi Olgę Tokarczuk i Grzegorza Zygadło, Ryszarda Krynickiego, Wojciecha Bonowicza, Marcina Świetlickiego, Grzegorza Gaudena, Roberta Piaskowskiego i Joannę Kornaś-Warwas.

Termin ekspozycji: 10.01 – 26.02.2022 r.

Miejsce ekspozycji: parter (lewe skrzydło) oraz Wypożyczalnia Główna 

Zamknij

W tym serwisie internetowym używane są pliki cookies w celu ułatwienia korzystania z serwisu, do celów statystycznych i/lub reklamowych. Poprzez odpowiednie ustawienie przeglądarki przy pomocy której korzystasz z tego serwisu internetowego możesz blokować lub zezwalać na zapisanie plików cookies w urządzeniu w którym przeglądasz serwis internetowy.