Trwa budowa Zielonej czytelni z Informatorium

Na zapleczu naszej Biblioteki, wzdłuż jej północnej i zachodniej elewacji, trwa budowa nowego Informatorium, którego celem będzie zwiększenie zakresu działalności informacyjnej Biblioteki oraz dzięki swojej funkcjonalności ograniczenie zjawiska tzw. lęku przed biblioteką charakterystycznego dla dużych bibliotek o zróżnicowanej strukturze zbiorów i rozbudowanej strukturze organizacyjnej. Informatorium będzie w pełni dostępne dla osób z niepełnosprawnościami oraz ze szczególnymi potrzebami.

Warto zaznaczyć, że dzięki tej inwestycji Biblioteka, która już teraz może poszczycić się ogromnymi sukcesami w zapewnianiu dostępności stanie się jeszcze bardziej otwarta na użytkowników ze specjalnymi potrzebami. Nie trzeba będzie, jak w tej chwili, pokonywać schodów by dostać się tak do punktu informacyjnego, jak i do punktu rejestracji czytelników. W pomieszczeniu zainstalowana zostanie także pętla indukcyjna umożliwiająca komunikację z osobami słabosłyszącymi.

Wokół Informatorium powstaje Zielona Czytelnia - przestrzeń pozwalająca w ciepłe dni na spokojne wypoczywanie z książką na ławce, wśród zieleni. Doświadczenia wynikające z użytkowania mebli ogrodowych, które pozyskaliśmy dzięki Budżetowi Obywatelskiemu, czy pozytywne przyjęcie otwarcia ogródka z przodu Biblioteki pokazują jak bardzo taka przestrzeń oczekiwana jest przez użytkowników. W Zielonej Czytelni powstanie granitowa alejka wzdłuż całego budynku, z odchodzącymi dojściami do wyjść ewakuacyjnych, dużo zróżnicowanej zieleni, a także mała architektura - lampy, kosze na śmieci i oczywiście ławki, przy których zostanie umieszczone zasilanie dla urządzeń mobilnych. Powrócą meble ogrodowe.

Zielona Czytelnia z parkiem im. Szymborskiej połączona zostanie trzema bramkami, które pozostawać będą otwarte w godzinach pracy Biblioteki.

Zakres rzeczowy projektu obejmuje:

·         budowę Informatorium – na osi holu głównego Biblioteki, obiekt o powierzchni zabudowy 107,73 m2 i kubaturze 655,27 m3;

·         utworzenie Ogrodu książki - Zielona Czytelnia z alejkami, rzeźbą historycznego premiera Węgier Pàla Telekiego i małą architekturą, dostępnego dla użytkowników Biblioteki umiejscowionego pomiędzy dwoma ryzalitami wschodnim i zachodnim;

·         zagospodarowanie strefy zaplecza logistycznego od ryzalitu zachodniego do wjazdu na teren Biblioteki;

·         zagospodarowanie strefy od ryzalitu wschodniego do granicy działki przy ulicy Karmelickiej tworząc Ogród Sekretny z meblami miejskimi do leżenia, siedzenia i czytania (zakupionymi w ramach Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego).

Zadanie finansowane z budżetu Województwa Małopolskiego. Całkowity koszt budowy: 4 390 363,72 zł brutto. Powierzchnia inwestycji - 3.281 m2

Zamknij

W tym serwisie internetowym używane są pliki cookies w celu ułatwienia korzystania z serwisu, do celów statystycznych i/lub reklamowych. Poprzez odpowiednie ustawienie przeglądarki przy pomocy której korzystasz z tego serwisu internetowego możesz blokować lub zezwalać na zapisanie plików cookies w urządzeniu w którym przeglądasz serwis internetowy.