To lubię - Narodowe Czytanie 2022

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza na wystawę prac pt. „To lubię”  inspirowanych „Balladami i romansami” Adama Mickiewicza.

Uczestnicy wystawy : MARIA BASTER-GRZĄŚLEWICZ, NATALIA BIESIADA-MYSZAK, KAROLINA BOCHENEK,GABRIELA BUZEK-GARZYŃSKA, JACEK JASINIAK, KATARZYNA JAZIENICKA, LUCJAN ORZECH, KINGA PIWOWARCZYK, SABINA SMOLEŃ, BARBARA ZGODA, MACIEK ZIELIŃSKI.

Artyści zaproszeni do udziału w wystawie podjęli wyzwanie i przedstawili utwory A. Mickiewicza we własnej odsłonie. Na wystawie  czytamy fragmenty "Ballad i romansów" i delektujemy się subiektywną ich ilustracją.  

Wystawa została zorganizowana w ramach tegorocznej Akcji Narodowe Czytanie "Ballad i romansów" Adama Mickiewicza.

Jak czytamy na  stronie Prezydenta RP : "Ballady i romanse zostały opublikowane w czerwcu 1822 roku w Wilnie jako główna część pierwszego tomu Poezyj Adama Mickiewicza. Pisany w latach 1819–1821 cykl wierszy wyznaczył początek dziejów poezji romantycznej w Polsce, stając się dla nowej epoki jednym z najważniejszych punktów odniesienia. To zbiór nowatorski i oryginalny, a jednocześnie ujmujący naturalnością stylu i prostotą języka. Wiersze ukazują szerokie możliwości pisarskie wybitnego autora, który na tle nastrojowej przyrody wykreował fascynujący i wyjątkowy świat pełen uczuciowości, fantazji i ludowej moralności. Zbiór Mickiewiczowskich poezji rychło stał się literackim wydarzeniem, wzbudzając wielki entuzjazm wśród miłośników literatury narodowej. Do dziś wiersze tego cyklu są niezwykle popularne, a ich współczesne znaczenie dla polskiej kultury potwierdza Rok Romantyzmu Polskiego, ogłoszony w 2022 roku z okazji dwóchsetlecia wydania zbioru."


Miejsce ekspozycji: Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie, ul. Rajska 1, I piętro, prawe skrzydło

Termin ekspozycji: 31.08.2022 – 24.10.2022

Wernisaż : 3.09.2022, godz. 14:00

 

Zamknij

W tym serwisie internetowym używane są pliki cookies w celu ułatwienia korzystania z serwisu, do celów statystycznych i/lub reklamowych. Poprzez odpowiednie ustawienie przeglądarki przy pomocy której korzystasz z tego serwisu internetowego możesz blokować lub zezwalać na zapisanie plików cookies w urządzeniu w którym przeglądasz serwis internetowy.