Timișoara seniorów / Laboratorium pamięci

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie oraz Towarzystwo Polsko-Rumuńskie w Krakowie zapraszają na wyjątkową wystawę łączącą sztukę, badania dokumentalne i ekspresję audiowizualną, na której poznamy miasto Timișoara i historie życia jego seniorów.

Wystawa „Timișoara seniorów / Laboratorium pamięci" zostanie otwarta w piątek, 24 listopada 2023 r. o godz. 17:00 w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie, II piętro, sala 247.

Zapraszamy na wernisaż, podczas którego będą mogli Państwo poznać rumuńską artystkę Renée Renard oraz jej prace inspirowane pamięcią i historią rodzin seniorów z Timișoary, a także obejrzeć galerię zdjęć i film dokumentalny „Timișoara Seniorów”.

Projekt „Timișoara seniorów" został zrealizowany w tym roku przez Stowarzyszenie Pietatea Bănățeană w Timișoarze i był wynikiem dokumentacji 10 wycieczek oprowadzanych przez seniorów z Timișoary po miejscach o znaczeniu emocjonalnym, w ramach badań antropologicznych koordynowanych przez Stowarzyszenie Iscoada, we współpracy z Wydziałem Socjologii i Psychologii Uniwersytetu Zachodniego w Timișoarze. Polska wersja filmu dokumentalnego powstała przy wsparciu Koła Naukowego Rumunistów Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

„Laboratorium pamięci" obejmuje prace rumuńskiej artystki Renée Renard, która w swojej twórczości artystycznej zajmuje się zagadnieniami związanymi z konwergencją nauki, sztuki i badań dokumentalnych, łącząc przeszłość i teraźniejszość seniorów Stowarzyszenia Pietatea Bănățeană w Timișoarze. Renée Renard od ponad 10 lat zajmuje się tematami związanymi z pamięcią i historią rodziny. Zainicjowała koncepcję Warsztatów Pamięci i koordynowała warsztaty z dziećmi i młodzieżą na temat drzewa genealogicznego i historii rodziny. Autorem grafik jest Ciprian Chirileanu.

Wystawa „Timișoara Seniorów / Laboratorium Pamięci" jest częścią narodowego programu kulturalnego „Timișoara - Europejska Stolica Kultury w 2023 roku" i jest finansowana z programu Grow Timișoara 2023, prowadzonego przez Centrum Projektów Miasta Timișoara, ze środków przyznanych z budżetu państwa za pośrednictwem budżetu Ministerstwa Kultury.

Lokalizacja: Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie, ul. Rajska 1, II piętro

Wernisaż: Piątek, 24 listopada 2023 r., godz. 17:00, sala 247

Termin wystawy: 24 listopada - 31 grudnia 2023 r.

Organizatorzy: Towarzystwo Polsko-Rumuńskie w Krakowie, Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie, Stowarzyszenie Pietatea Bănățeană w Timișoarze

Partnerzy: Wydział Opieki Społecznej w Timisoarze, Koło Naukowe Rumunistów Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, TVR Timișoara, Konsulat Honorowy Rumunii w Krakowie

Zamknij

W tym serwisie internetowym używane są pliki cookies w celu ułatwienia korzystania z serwisu, do celów statystycznych i/lub reklamowych. Poprzez odpowiednie ustawienie przeglądarki przy pomocy której korzystasz z tego serwisu internetowego możesz blokować lub zezwalać na zapisanie plików cookies w urządzeniu w którym przeglądasz serwis internetowy.