Szlak Świętych Cyryla i Metodego i ich uczniów

Bułgarski Instytut Kultury w Warszawie, Honorowy Konsulat Bułgarii w Krakowie, krakowska filia Szkoły Bułgarskiej im. Dory Gabe, Zakład Filologii Bułgarskiej i Macedońskiej w IFS UJ oraz Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie, zapraszają na wystawę pt. „Szlak Świętych Cyryla i Metodego i ich uczniów”.

Bracia Sołuńscy to tysiącletni symbol duchowości, a ich kult przybierał w kolejnych epokach  rozmaite formy – liczne narody odwoływały się do niego na swej drodze do niepodległości. Wystawa przedstawia wybrane momenty dzieła Nauczycieli Słowian i ich uczniów oraz miejsca istotne dla ich pamięci – w postaci znanej z poświęconych im źródeł historycznych oraz z bogacącej się z biegiem czasu tradycji cyrylometodejskiej. Pokazano tu znakomite zabytki piśmiennictwa słowiańskiego, ośrodki religijne, dzieła sztuki. Wszystkie stanowią ogromny potencjał dla zrozumienia cyrylometodejskiego dziedzictwa kulturowego jako fenomenu o znaczeniu europejskim, propagującego tolerancję religijną, równouprawnienie intelektualne i rozumienie europejskiej historii oraz tożsamości kulturowej.

Miejsce ekspozycji: I piętro (lewe skrzydło)Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie

Termin ekspozycji: 23.11.2021 – 4.01.2022

Zamknij

W tym serwisie internetowym używane są pliki cookies w celu ułatwienia korzystania z serwisu, do celów statystycznych i/lub reklamowych. Poprzez odpowiednie ustawienie przeglądarki przy pomocy której korzystasz z tego serwisu internetowego możesz blokować lub zezwalać na zapisanie plików cookies w urządzeniu w którym przeglądasz serwis internetowy.