Słowo, Obraz, Korytarze

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie oraz Katedra Sztuk Wizualnych Wydziału Form Przemysłowych ASP w Krakowie zapraszają na wystawę pt. „Słowo, Obraz, Korytarze”.

Ekspozycja powstała w ramach OPEN EYES ART FESTIVAL, który stanowi cykl wydarzeń artystycznych trwających od 8 października do 19 listopada. Partnerami Festiwalu są krakowskie instytucje kultury, biznesu i dyplomacji.

Podczas OEAF prezentowane są unikatowe koncerty, ciekawe wystawy, nietuzinkowe spektakle i merytoryczne spotkania z udziałem krakowskich artystów.

Projektowanie określane jest czasem jako sztuka kompromisów. Konieczność pogodzenia rozmaitych aspektów w jednym dziele przywołuje na myśl budowanie postów, łączników, czasem wytyczanie ścieżek  w nieznanych obszarach, lecz znacznie częściej korytarzy w istniejącym już gmachu kultury: między treścią a formą, słowem a obrazem, sztuką a technologią, indywidualną ekspresją a celowością, działaniem i jego funkcją... Wystawa prac studentów Wydziału Form Przemysłowych może być traktowana jako  pytanie o balans między poszczególnymi aspektami kultury, jednak nie w intencji wyszukiwania różnic i sprzeczności bo w ręku projektanta stanowią jedną materię.

Lejek-czapka — tkwiący na głowie, pestka, klepsydra czy czaszka. Średniowieczny odbiorca nigdy nie wpadłby na to by zobaczyć w namalowanym na obrazie jajku — jajko na twardo. Dziś patrzymy przez skorupkę i po swojemu domniemujemy co jest w środku. Klucze do zrozumienia obrazu mają pościerane pióra, a pole do interpretacji jest bezkresne. Odkryć możesz tyle na ile pozwala Twoje własne doświadczenie. Utartych symboli się unika, bo są łopatologiczne. By obraz był zrozumiały, tłumaczymy się z niego. Podpisujemy elementy, dopełniamy literą, tytułujemy, dookreślamy innym medium z innej dziedziny twórczości.

Na wystawie zobaczyć można będzie obrazy zawierające treść gotową do pozn ania. Tak jest i już, sprawa jest czysta jak w atlasie.

Kolejna grupa prac to te, w których autor odpowiada na temat, sytuację, skupia się na wieloznaczności słowa. Wybiera sobie, wyraża się, tak czuje. Możesz spróbować empatyzować. Czy zrozumiesz? A gdy rozmawiasz z kimś... to zawsze dobrze rozumiesz? 

Ostatni rozdział to obrazy, które starają się ukryć to, co za nimi stoi. Wyjęte, wyabstrachowane, rozmyte, starające się zgubić obserwatora.

Dasz się zgubić?

Na wystawie prezentowany jest wybór prac studentów, powstałych w latach 2011-2021, w Katedrze Sztuk Wizualnych WFP ASP w Krakowie. 

Wykładowcy prowadzący Pracownie: dr hab. Gabriela Buzek-Garzyńska prof. ASP, dr hab. Wojciech Kopczyński prof. ASP, dr hab. Miłosz Pobiedziński prof. ASP, st. wykł. mgr Łukasz Kieferling, as. mgr Kaja Kordas.

Kuratorzy wystawy: dr hab. Gabriela Buzek-Garzyńska prof. ASP, dr hab. Miłosz Pobiedziński prof. ASP, st. wykł. mgr Łukasz Kieferling, as. mgr Kaja Kordas.

Miejsce ekspozycji: parter (lewe i prawe skrzydło), Galeria na Poddaszu (III piętro)  oraz Wypożyczalnia Główna (od 3.11.2021) Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie

Termin ekspozycji: 28.10.2021 – 3.01.2022 r.

Zamknij

W tym serwisie internetowym używane są pliki cookies w celu ułatwienia korzystania z serwisu, do celów statystycznych i/lub reklamowych. Poprzez odpowiednie ustawienie przeglądarki przy pomocy której korzystasz z tego serwisu internetowego możesz blokować lub zezwalać na zapisanie plików cookies w urządzeniu w którym przeglądasz serwis internetowy.