Ryszard Ruzik "Mój Chopin"

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza na wystawę prac Ryszarda Ruzika pt. „Mój Chopin”.

Ryszard Ruzik – urodził się w Wałbrzychu, mieszka i tworzy w Poniatowej (województwo lubelskie). Jest samoukiem i już od najmłodszych lat tworzył prace w technice rysunku (ołówkiem kredką, piórkiem, tuszem). W latach 80-tych uzyskał z Ministerstwa Kultury i Sztuki uprawnienia zawodowe. Jego twórczość plastyczna, cechuje ogromna wyobraźnia,  wrażliwość na skomplikowane przeżycia człowieka, ból istnienia, rozdarcie wewnętrzne i niezgoda na wszechobecne zło.  Autor zwraca się ku duchowości i wartościom transcendentnym, walki dobra ze złem, sięga do przeżyć mistycznych, a dzięki perfekcyjnie opanowanemu rysunkowi, ogromnej ekspresji, jego prace są niezwykle przejmujące i skłaniają widza do refleksji.

Wystawa „Mój Chopin” to seria prac inspirowanych muzyką i hołdem dla wielkich kompozytorów jak: Chopin, Bach, Haydn czy Liszt. Nie brak tu symboli i odniesień do duchowości. Autor w ciekawy sposób przedstawia osobiste doznania związane z konkretnym utworem muzycznym lub tematem muzycznym. Wykorzystując różne zabiegi i środki wyrazu ukazuje osobiste wewnętrzne przeżycia. Dominuje tu ogromna wrażliwość i dbałość o szczegółowe oddanie tematu, a przede wszystkim ogromna wyobraźnia.  Stosuje różne techniki twórcze, kolaż, rysunek ołówkiem i piórkiem oraz techniki mieszane.

Prace Ryszarda Ruzika eksponowane były na ponad 50 wystawach indywidualnych (w Lublinie, Puławach, Warszawie, Krakowie, a także za granicą: w Anglii, Austrii, Ameryce (Nowy York).

Miejsce ekspozycji: II piętro (prawe skrzydło)

Termin ekspozycji: 3.04.2024-28.05.2024

Zamknij

W tym serwisie internetowym używane są pliki cookies w celu ułatwienia korzystania z serwisu, do celów statystycznych i/lub reklamowych. Poprzez odpowiednie ustawienie przeglądarki przy pomocy której korzystasz z tego serwisu internetowego możesz blokować lub zezwalać na zapisanie plików cookies w urządzeniu w którym przeglądasz serwis internetowy.