Planeta Mroku i inne historie fantastyczne

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza na wystawę malarstwa Simeona Genewa  „Planeta Mroku i inne historie fantastyczne”.

To interaktywna wystawa malarstwa, inspirowana twórczością Stanisława Lema, z okazji ustanowienia przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej roku 2021 Rokiem Lema. Projekt łączy malarstwo i literaturę w spójne doświadczenie audiowizualne. Ekspozycja składa się z 20 obrazów, zrealizowanych w technice akryl na płótnie. Każdy obraz opatrzony jest kodem QR, umieszczonym na tabliczce z tytułem. Po zeskanowaniu kodu na urządzeniu odbiorcy odtwarzany jest plik audio – krótka forma prozatorska (ang. drabble), tematycznie związana z obrazem. Materiał audio będzie dostępny do pobrania z serwera Wyższej Szkoły Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera w Krakowie bezterminowo.

Autorem obrazów i pomysłodawcą projektu jest Simeon Genew (www.genew.pl)

Autor tekstu: Rafał Cywicki [stoslowfantastyki.com]

Czyta: Jan Wawrzyniec Tuźnik

Muzyka: Daniel Birch (www.danielbirchmusic.com); Michael Brook; Solarflair i inni.

Mixing: Noemis

Kurator  wystawy: Artur Wabik

Nie zapomnijcie telefonów (lub innych urządzeń skanujących QR kody) i koniecznie SŁUCHAWEK!

 Artur Wabik, kurator wystawy: :

 „Planeta Mroku i inne historie fantastyczne” to niezwykła synteza materii malarskiej i literackiej. Synergiczny przekaz ikoniczno-werbalny, noszący wszelkie znamiona bliskiego Simeonowi Genewowi komiksu czy picturebooka, ale rozbity na kilkadziesiąt nośników i uwspółcześniony o nowe media. Kiedy artyście przestaje wystarczać kartka papieru, płótno, ekran monitora? Kiedy sięga po nowe obszary ekspresji? Kiedy zaprasza do współpracy twórców innych dziedzin? Zapewne wówczas, gdy zdaje sobie sprawę, że jedna osoba nie zdoła już objąć złożoności współczesnego świata i wyrażających go multimediów.

Przekonanie o konieczności włączenia do swojej narracji innych aktorów i mediów jest czymś, co było z gruntu obce patronowi tej wystawy, Stanisławowi Lemowi. Ten wielki pisarz nie przepadał za ekranizacjami czy słuchowiskami zrealizowanymi na podstawie swoich książek. Dzisiejsza rzeczywistość medialna przetwarza nasze wypowiedzi zanim jeszcze nadamy im ostateczny kształt. Uważny jej obserwator, jakim jest Simeon Genew, wie o tym i wyprzedza ją, proponując współpracę pisarzowi, aktorowi, muzykowi.

Oglądając i słuchając „Planety Mroku i innych historii fantastycznych” łatwo odnieść wrażenie, że opuściliśmy sferę sztuk pięknych. Obrazy i język, z których składa się ta opowieść, noszą wszelkie znamiona nauk ścisłych. Nie ma w tym żadnej pomyłki. Wszak wiele z obrazów Simeona Genewa powstało metodą szkicowania 3D, co oznacza, że w wielu przypadkach płótna te, z całym ich gestem, śladem narzędzia, grubością farby, poprzedza cyfrowy, sterylny ze swej natury projekt, wykonany w całości w środowisku cyfrowym.

W pracach Genewa pobrzmiewają echa prozy patrona wystawy, a w szczególności jego kluczowych książek: „Głosu Pana”, „Fiaska” czy „Solaris”. Nie brak tu także nawiązań do prozy Jacka Dukaja czy tropów wizualnych znanych z popkultury; kina („Matrix”) czy telewizji („The Expanse”). Wśród inspiracji nade wszystko wybija się jednak zamiłowanie autora do tzw. „złotej ery” science-fiction, czego koronnym dowodem jest sam tytuł ekspozycji, będący aluzją do filmografii tego gatunku z lat 50. XX wieku.

Miejsce ekspozycji: Arteteka WBP w Krakowie (ul. Rajska 12, wejście od ul. Szujskiego)

Termin ekspozycji: 25.10 – 31.12.2021 r.

Zamknij

W tym serwisie internetowym używane są pliki cookies w celu ułatwienia korzystania z serwisu, do celów statystycznych i/lub reklamowych. Poprzez odpowiednie ustawienie przeglądarki przy pomocy której korzystasz z tego serwisu internetowego możesz blokować lub zezwalać na zapisanie plików cookies w urządzeniu w którym przeglądasz serwis internetowy.