Pasteliści na bis

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie i Stowarzyszenie Pastelistów Polskich zapraszają na wystawę pt. „Pasteliści na bis”

 Artysta czuły

Delikatnością, opuszkami palców

Artysta czuły rozświetla mgławice

Drogę Mleczną, księżyce.

Słońcem, niezliczoną ilością plam barwnych.

W ustach ma smak roztartej pasteli.

Nakłada na papier kreski, linie abstrakcyjne

Ostre, miękkie odnajdując nowe formy

W źrenicach świat szalony

Na papierze prowadzi podróże w nieznane obszary

Szuka ścieżek, patrzy, błądzi

Buduje z pastelowego pyłu nowe wartości.

Artysta czuły nosi w kieszeni

Połamane , pastelowe kredki,

błękit nieba, zieleń sadów rozległych

i czerwień głęboką jak jego wrażliwe serce

Czułe i drapieżne

                                 Art.plastyk Czesław Gałużny

 

Wystawa „Pasteliści na bis” to druga w przestrzeni Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie prezentacja twórczość siedemdziesięciu artystów zrzeszonych w Stowarzyszeniu Pastelistów Polskich, stowarzyszeniu działającego w Polsce od 27 lat. W ubiegłym roku zorganizowaliśmy trzy wystawy- w Galerii w Pałacu Vauxhall w Krzeszowicach, Galerii w Starej Prochowni w Warszawie oraz w gościnnych murach WBP w Krakowie.

Rok 2022 zaczęliśmy wystawą w Galerii Związku Polskich Artystów Plastyków w Warszawie w kwietniu, w upalnym lipcu zawitaliśmy do Puław do galerii Domu Chemika. W sierpniu wystawa Pastelisci na bis gościła w Szymbarku, wspaniała przyroda Beskidu Niskiego, renesansowy Dwór Gładyszów to oprócz naszej wystawy były atrakcje godne odwiedzenia. Jesień nasze pastele spędzą w Krakowie na ul. Rajskiej w przestrzeni Biblioteki.

Wystawa na charakter przeglądu aktualnych kierunków i przemian zachodzących w współczesnej sztuce polskiej. Prezentowane prace są wykonane tylko w technice pastelu, można zobaczyć możliwości techniczne kredki, stąd obrazy wykonane pastelem suchym, olejnym oraz techniką mieszaną.

Prezentujemy 119 obraów, które wybrali artyści, prace wyróżniające i charakterystyczne dla ich twórczości, pochodzące z różnych okresów, o różnej tematyce. Możemy zobaczyć pejzaże, portrety, architekturę, prace abstrakcyjne, konceptualne wykonane różnymi technikami pastelowymi.  

Podziwiajmy zatem kunszt i talent artystów, którzy szczególnie upodobali sobie tę technikę .

Bernadetta Stępień

Prezes SPP

 

Miejsce ekspozycji: parter (prawe i lewe skrzydło oraz Wypożyczalnia Główna)

Termin ekspozycji: 2.09.2022 – 7.11.2022

Wernisaż: 16.09, godz. 17.30

Zamknij

W tym serwisie internetowym używane są pliki cookies w celu ułatwienia korzystania z serwisu, do celów statystycznych i/lub reklamowych. Poprzez odpowiednie ustawienie przeglądarki przy pomocy której korzystasz z tego serwisu internetowego możesz blokować lub zezwalać na zapisanie plików cookies w urządzeniu w którym przeglądasz serwis internetowy.