Pál Teleki i Polska

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie wraz z Instytutem Pamięci Narodowej. Oddział w Krakowie zapraszają do obejrzenia plenerowej wystawy „Pál Teleki i Polska” przygotowanej  przez Węgierskie Archiwum Narodowe oraz Archiwum w Segedynie.

Ekspozycja prezentuje sylwetkę i działalność  hrabiego Pála Telekiego, dwukrotnego premiera Węgier (1920-1921 i 1939-1941), wielkiego przyjaciela Polski, który pomagał nam w czasie wojny polsko-bolszewickiej, a także w obliczu niemieckiej agresji w 1939 r. Pálowi Telekiemu zawdzięczamy m.in. transporty z amunicją i wyposażeniem wojskowym, które Wojsko Polskie otrzymało od rządu węgierskiego w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Gdy po raz drugi sprawował urząd premiera, latem 1939 r. nie wahał się odmówić Hitlerowi udziału w zbrojnej agresji na Polskę. Po ataku Niemców i Sowietów, to za sprawą Telekiego, Węgry przyjmowały uciekających polskich żołnierzy i ludność cywilną. W 2001 r. hrabia Teleki został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.

W Zielonej Czytelni naszej Biblioteki stanęła rzeźba przedstawiająca premiera Pála Telekiego. Inicjatorem przedsięwzięcia  był Komitet Honorowy Budowy Pomnika Pála Telekiego w Krakowie wraz z  Komitetem Społecznym Budowy Pomnika Pála Telekiego w Krakowie. Dzieło wykonał prof. Stefan Dousa.

Realizacja projektu była możliwa dzięki współpracy Komitetów,  Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, Sejmiku Województwa Małopolskiego, Oddziału IPN w Krakowie oraz Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie.

Rzeźba została sfinansowana z dotacji celowej Województwa Małopolskiego.

Termin ekspozycji: 5-24 listopada 2020 r.

Miejsce ekspozycji: przestrzeń przed Wojewódzką Biblioteką Publiczną w Krakowie

Zamknij

W tym serwisie internetowym używane są pliki cookies w celu ułatwienia korzystania z serwisu, do celów statystycznych i/lub reklamowych. Poprzez odpowiednie ustawienie przeglądarki przy pomocy której korzystasz z tego serwisu internetowego możesz blokować lub zezwalać na zapisanie plików cookies w urządzeniu w którym przeglądasz serwis internetowy.