Nowohucki alfabet - opowieści o Nowej Hucie

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie ma zaszczyt być Partnerem projektu „Nowohucki alfabet – perspektywy”, którego organizatorem jest Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta.

Celem działań jest stworzenie LEKSYKONU charakterystycznych określeń, za pomocą których Nową Hutę i nowohucian definiowali na przestrzeni dekad mieszkańcy innych części Krakowa oraz podkrakowskich miejscowości.

Leksykon to nie jedyny efekt projektu. Zewnętrzny obraz złożony z opracowanych na podstawie wywiadów i wspomnień haseł posłuży badaczom do zderzenia dwóch perspektyw patrzenia na Hutę i utworzenie mapy Huty z hasłami z dwóch lat, a także jesienny spacer ich szlakiem z elementami gry terenowej.

Do udziału w projekcie zapraszamy wszystkich, którzy mają do powiedzenia coś o Nowej Hucie! Mogą to być wspomnienia, zasłyszane opinie, anegdoty – wszystko, co może posłużyć poszerzeniu perspektywy patrzenia na nowohuckie dzielnice i ich mieszkańców. Zachęcamy Was i Wasze rodziny, znajomych, przyjaciół. W projekcie mogą wziąć udział osoby powyżej 13 lat. Aby zapisać się do projektu wystarczy wypełnić krótką ankietę dostępną on-line: https://forms.gle/C5dfVThsC7p1wM3z6

To już druga edycja „Nowohuckiego alfabetu”. W ubiegłym roku zrealizowane zostały „Pokolenia języka” -  młodzieżowy nowohucki leksykon oraz spektakl na podstawie haseł. Z przebiegiem i efektami ubiegłorocznej edycji można zapoznać się  na specjalnie stworzonej na potrzeby projektu stronie.  https://nowohuckialfabet.pl/ 

Projektowi partnerują także: Centrum Kultury Podgórza, Krakowskie Forum Kultury,: Fundacja Grupa MIGAWKI i Stowarzyszenie Przyjaciół Nowej Huty.

Zamknij

W tym serwisie internetowym używane są pliki cookies w celu ułatwienia korzystania z serwisu, do celów statystycznych i/lub reklamowych. Poprzez odpowiednie ustawienie przeglądarki przy pomocy której korzystasz z tego serwisu internetowego możesz blokować lub zezwalać na zapisanie plików cookies w urządzeniu w którym przeglądasz serwis internetowy.