Nowe przestrzenie już otwarte

Od 30 sierpnia czytelnicy Biblioteki mogą korzystać z nowego Punktu Informacyjnego, gdzie można zapisać się do Biblioteki, a także zapoznać się z jej bogatą ofertą. Gółwnym celem jego budowy było zwiększenie dostępności do informacji w Bibliotece oraz ograniczenie zjawiska tzw. lęku przed biblioteką charakterystycznego dla dużych bibliotek o zróżnicowanych zbiorach i rozbudowanej strukturze organizacyjnej. Punkt będzie w pełni dostępny dla osób ze szczególnymi potrzebami, w tym z niepełnosprawnością. Znajduje się tutaj pętla indukcyjna, usługa tłumacza Polskiego Języka Migowego online oraz ścieżka naprowadzająca dla osób niewidomych.

Uroczystego otwarcia inwestycji dokonała Pani Marszałek Iwona Gibas wraz z Dyrektorem Biblioteki Jerzym Woźniakiewiczem, Sekretarzem Województwa Małopolskiego Wojciechem Piechem, Zastępcą Dyrektora Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Dariuszem Gawędą oraz przedstawicielem wykonawcy Pawłem Dowgierem.

Pięknym uzupełnieniem nowych przestrzeni jest okalająca je Zielona Czytelna –  bezpieczne, ogólnodostępne miejsce spotkań, kontaktu z literaturą, historią, miejsce pracy i odpoczynku, w którym można przebywać nawet cały dzień, a połączenie jej z sąsiadującym Parkiem im. Wisławy Szymborskiej tworzy oryginalną, przyjazną, spokojną oazę w centrum miasta

Przypomnijmy, że teren inwestycji znajduje się na zapleczu budynku Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie przy ul. Rajskiej, wzdłuż jego północnej i zachodniej elewacji. Budynek (wraz z otoczeniem) po dawnych koszarach wojskowych im. Franciszka Józefa I jest obiektem zabytkowym wpisanym do rejestru zabytków województwa małopolskiego. Otoczenie budynku nigdy, od czasów przejęcia obiektu od wojska w latach '90 nie przeszło kompleksowej modernizacji i nie zostało docelowo zagospodarowane, w kolejnych latach ulegając postępującej degradacji. Dzięki realizacji projektu została ona zatrzymana, a zabytkowy teren zyskał nową odsłonę nawiązującą do historii tego miejsca.

Tym samym Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie, zakończyła realizację projektu Zagospodarowanie terenu na zapleczu budynku WBP w Krakowie.

Zakres rzeczowy projektu:

  • budowa Informatorium – na osi holu głównego Biblioteki, obiekt o powierzchni zabudowy 107,73 m2 i kubaturze 655,27 m3;
  • utworzenie ogólnodostępnej Zielonej Czytelni z alejkami, rzeźbą historycznego premiera Węgier Pàla Telekiego i małą architekturą;
  • zagospodarowanie strefy zaplecza logistycznego od ryzalitu zachodniego do wjazdu na teren Biblioteki;

Powierzchnia inwestycji: 3281 m², w tym tereny zieleni komponowanej: 1966,93 m²

Elementy Zielonej Czytelni

  • Roślinność:

22 graby

ok 120 krzewów liściastych (różne odmiany hortensji, tawuły, larurowiśnie, różaneczniki)

ok. 850 cisów z których wykonany jest żywopłot wzdłuż ogrodzenia oraz 2 labirynty i kule posadowione w trawniku

ok 2750 roślin okrywowych (barwinek pospolity, runianka japońska, funkie (hosty)

ok 850 bylin i traw (turzyca olbrzymia, turzyca palmowa, turzyca wiosenna, trzcinnik ostrokwiatowy, kosmatka olbrzymia, tawułki chińskie)

ok 50 pnączy (bluszcz pospolity, przywarka japońska, winobluszcz, hortensja pnąca, róże)

7 roślin w donicach (oleandry i oliwki)

330 m2 trawnika - darń czyli z rolki

600 m2 trawnika z siewu (trawnik w kostce ażurowej)

  • Mała architektura:

Ławki – 16 szt. (w tym 7 wyposażonych ogólnodostępne gniazda elektryczne)

Leżaki ogrodowe - 12 szt.

Kosze – 16 szt.

Zabawki ogrodowe dla dzieci – 2 szt.

Wartość całkowita inwestycji podjętej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 oraz budżetu Województwa Małopolskiego: 6 milionów złotych.

Zamknij

W tym serwisie internetowym używane są pliki cookies w celu ułatwienia korzystania z serwisu, do celów statystycznych i/lub reklamowych. Poprzez odpowiednie ustawienie przeglądarki przy pomocy której korzystasz z tego serwisu internetowego możesz blokować lub zezwalać na zapisanie plików cookies w urządzeniu w którym przeglądasz serwis internetowy.