Modny Fredro - o strojach w życiu codziennym i literaturze w dobie romantyzmu

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza uczniów klas VII-VIII oraz szkół średnich na wykład pt. "Modny Fredro - o strojach w życiu codziennym i literaturze w dobie romantyzmu", który odbędzie się 27 listopada 2023 r. o godz.11.00 w Wypożyczalni i Pracowni dla Młodzieży, pok.51.

Wykład wygłosi dr Maria Molenda.

Spotkanie będzie połączone z pokazem kilku strojów z epoki.

W ramach wykładu odbędziemy podróż przez historię mody od końca XVIII do połowy XIX wieku. Był to okres kiedy moda damska podlega częstym przemianom, podczas gdy stroje panów uległy znacznej uniformizacji. Moda w tej epoce łączyła się ze ścisłymi regułami życia społecznego, a także z bardziej ogólnymi prądami zainteresowań na polu kultury i sztuki. Wywierały na nią wpływ także różnorodne przemiany technologiczne świata, choć nadal była ona wyraźnym znakiem przynależności do danej klasy społecznej. Piękne grafiki z żurnali modowych uwodzą urokliwymi przedstawieniami kobiet, mężczyzn i dzieci i zachęcają do odkrywania wieloaspektowego świata dziewiętnastowiecznej mody.

 dr Maria Molenda - studia magisterskie realizowała w Instytucie Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Obecnie prowadzi wykłady i warsztaty z zakresu kostiumologii dla muzeów i placówek oświatowych. Zajmuje się historią ubioru i tkaniny, ze szczególnym uwzględnieniem średniowiecza i renesansu. Kieruje również pracownią rekonstrukcji ubiorów historycznych i kostiumów w ramach fundacji Nomina Rosae. W roku 2019 otrzymała nagrodę Benefactor Musaei Scepusiensis w kategorii „Wybitna współpraca w dziedzinie działalności kulturalnej”.

Zgłoszenia: Wypożyczalnia i Pracownia dla Młodzieży tel. 12 375 22 75.

Osoba do kontaktu: Monika Krawczyk, adres email: monika.krawczyk@rajska.info

Warsztaty będą realizowane w ramach zadania pn. Potyczki Fredrowskie na Rajskiej.

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego”.

Zamknij

W tym serwisie internetowym używane są pliki cookies w celu ułatwienia korzystania z serwisu, do celów statystycznych i/lub reklamowych. Poprzez odpowiednie ustawienie przeglądarki przy pomocy której korzystasz z tego serwisu internetowego możesz blokować lub zezwalać na zapisanie plików cookies w urządzeniu w którym przeglądasz serwis internetowy.