Mniejszość polska na Ukrainie w walce o demokratyczną, wolną i jednolitą ojczyznę

Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” Oddział Rzeszowski,  Uniwersytet Rzeszowski i Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zapraszają na wystawę „Mniejszość polska na Ukrainie w walce o demokratyczną, wolną i jednolitą ojczyznę”.

Mniejszość polska na Ukrainie w walce o demokratyczną, wolną i jednolitą ojczyznę to nazwa projektu, którego celem było przybliżenie działalności mniejszości polskiej w Ukrainie na rzecz jej ojczyzny. Chodziło w nim o przełamywanie istniejących stereotypów, o danie możliwości prezentowania potwierdzonych historycznie faktów udziału społeczności polskiej w tych działaniach, a z drugiej strony o stymulowanie środowiska polskiego do działań.

Rezultatem jego realizacji stała się wystawa przedstawiająca różne aspekty działalności środowiska, zaczynając od jej wkładu w demokratyzowanie życia państwowego, na budowaniu społeczeństwa obywatelskiego nad Dnieprem. Wystawa promuje działalność osób i organizacji, które były przykładem sprawnego funkcjonowania w warunkach skomplikowanych relacji polsko - ukraińskich.

Tym samym zagadnieniom poświęcona została dwujęzyczna, polsko - ukraińska książka autorstwa Andrzeja Bonusiaka, która szerzej omawiała właśnie poszczególne obszary działalności diaspory polskiej nad Dnieprem na rzecz swojego państwa.

Wernisaż wystawy oraz spotkanie autorskie z Andrzejem Bonusiakiem i prezentacja książki pt. Mniejszość polska na Ukrainie w walce o demokratyczną, wolną i jednolitą ojczyznę” odbędzie się 2 lutego , o godz. 17:00

Miejsce ekspozycji: Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie (parter, lewe skrzydło)

Termin ekspozycji: 1.02.2023 – 11.03.2023

Wernisaż: 2.02. 2023, godz. 17:00

Zamknij

W tym serwisie internetowym używane są pliki cookies w celu ułatwienia korzystania z serwisu, do celów statystycznych i/lub reklamowych. Poprzez odpowiednie ustawienie przeglądarki przy pomocy której korzystasz z tego serwisu internetowego możesz blokować lub zezwalać na zapisanie plików cookies w urządzeniu w którym przeglądasz serwis internetowy.