Militaria w POPkulturze - POPkultura w służbie wolności/Мілітарі в ПОПКультурі

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie już po raz piąty organizowała festiwal "Militaria w POPkulturze". Odbył się on  17 grudnia w Artetece, pod hasłem POPKultura w służbie wolności.

Patronat honorowy nad festiwalem objął Konsul Generalny Ukrainy w Krakowie Wiaczesław Wojnarowskyj oraz Marszałek Iwona Gibas, Członek Zarządu Województwa Małopolskiego. Partnerem Wydarzenia był Zakład Studiów Polsko-Ukraińskich UJ

Jak dobrze wiemy, Biblioteka to nie tylko książki. To także przestrzeń do dyskusji na tematy ważne społecznie, choć niekiedy bardzo trudne. Tematyka wojenna towarzyszy ludzkości od tysięcy lat i wpływa na nasze życie, czy tego chcemy, czy nie. Ostatnie miesiące pokazały, że nie jest to temat tak odległy jakby się nam wydawało. Wojna to jednak nie tylko działania zbrojne na frontach ale także zmiany i zniszczenia w obszarze literatury, kultury czy sztuki. Wojna wpływa zatem na kulturę, ale także kultura ma ogromne znaczenie na wojnie. O tym właśnie  rozmawialiśmy na naszym festiwalu.

Podczas tegorocznej edycji  wybrzmiała walka o niepodległość, tożsamość, wolność toczona przez ukraińskich artystów, ludzi kultury, sztuki. Pokazaliśmy działania jakimi wspierali oni na duchu tak walczących na froncie żołnierzy jak też zmuszone do wyjazdu za granice ukraińskie rodziny

O roli literatury w czasie wojny i wpływie wojny na literaturę z Milą Radczenko - ukraińską pisarką i wydawcą rozmawiał Jerzy Woźniakiewicz – dyrektor WBP w Krakowie, menadżer kultury, pasjonat militariów, literatury i fotografii.

 O tym jak symbolika wojny wchodzi w życie codzienne oraz jak moda staje się elementem komunikacji ze światem rozmawiali Anna Walicka - Absolwentka krakowskiej Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru, laureatka II edycji Fashion Culture w Londynie,  Anna Nieżeniec (Anna Niezheniets) Osobista stylistka, projektantka i założycielka marki odzieży TEL'NYASHKA, Rafał Stanowski - publicysta, ekspert do spraw mody i designu, Fundacja Liberty Art.

Media społecznościowe podczas kryzysu w swoich wystąpieniach omawiały: dr Malwina Wojtala - socjolog, specjalność: socjologia wojny oraz Kseniia Kalyna - Dyrektor Deparatmentu Komunikacji Instytutu Ukraińskiego.

Swoimi doświadczeniami z pobytu na Ukrainie tuż przed i na początku wojny podzielił sie z nami  dziennikarz Konrad Borusiewicz - reporterem ogólnopolskich stacji radiowych i telewizyjnych. Miłośnikiem gór i poezji. Rozmowę przeprowadził: Marcin Kwaśny - Reporter Tvn 24. Relacjonuje wydarzenia z Polski i Świata. Z wykształcenia politolog, absolwent programu IVLP Departamentu Stanu USA.

Gościem specjalnym festiwalu był Serhij Żadan - ukraiński prozaiki, poeta, eseista, dramaturg i tłumacz literatury pięknej, a od wybuchu wojny rosyjsko-ukraińskiej organizator transportów leków, żywności, środków higieny dla ludności cywilnej oraz samochodów dla szpitali walczącego Charkowa. Rozmowę prowadziła rozmawia Aniela Radecka – ukrainoznawczyni, doktorka nauk humanistycznych, propagatorka kultury i literatury ukraińskiej.

Festiwalowi towarzyszyły wystawy:

  • Twórczy opór - plakaty stworzone przez ukraińskich artystów w pierwszych tygodniach wojny. „Twórczy Opór” jest artystyczną inicjatywną studentów wydziałów graficznych dwóch kijowskich uczelni – Kijowskiego Narodowego Uniwersytetu Kultury i Sztuki oraz Kijowskiego Uniwersytetu Kultury. To właśnie wykładowcy i studenci wydziałów grafiki już drugiego dnia wojny uruchomili projekt wyrażający tragedię inwazji na Ukrainę.
  • Dzień wojny - metaforyczne prace  Krystyny Walko są również próbą zwrócenia uwagi na to, że nie godzimy się na to, by wojna zniszczyła naszą wewnętrzną siłę i ducha wolności!
  • Charków czasów wojny: luty-czerwiec 2022 - Wystawa prac fotograficznych Nikity Daleckiego
  • Wystawa naszywek wojennych z kolekcji dr. Mateusza Kamionki
  • Odbudowa Irpinia - Wystawa prac fotograficznych Mykyty Krawczenki

 

Zamknij

W tym serwisie internetowym używane są pliki cookies w celu ułatwienia korzystania z serwisu, do celów statystycznych i/lub reklamowych. Poprzez odpowiednie ustawienie przeglądarki przy pomocy której korzystasz z tego serwisu internetowego możesz blokować lub zezwalać na zapisanie plików cookies w urządzeniu w którym przeglądasz serwis internetowy.