Kazem Yousefi – Afganistan w moich oczach

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza na wystawę fotografii „Kazem Yousefi – Afganistan w moich oczach”.

Kazem Yousefi – niezależny afgański fotograf i filmowiec, urodził się w 1987 roku, w dystrykcie Bandar w prowincji Daikundi. Jako dziecko wyemigrował z rodziną do Iranu. Tam kontynuował naukę aż do ukończenia studiów.

Jego głęboka pasja do sztuki rozpoczęła się, kiedy miał kilkanaście lat. Rozpoczął swoje artystyczne poszukiwania od darmowego kursu fotografii i reżyserii. Sztuka i fotografia łączą się dla niego z miłością, wolnością, kreatywnością, ekspresją emocjonalną, filozofią i pięknem. Jego warsztat fotograficzny obejmuje różnorodne gatunki, w tym portret, dzieła sztuki, dokument, konceptualizm i fotoreportaż.

Uczestniczył w wystawach indywidualnych i zbiorowych w Afganistanie i poza nim, m.in. wystawie fotografii afgańskiej w Idea Gallery, Teheran (2013);  w prestiżowych festiwalach takich jak HIPA Photo Festival, Karun Photo, festiwalach fotograficznych UNESCO i UNICEF, Lenscuture. Jest laureatem stypendium artystycznego Inicjatywy Kulturalnej Jedwabnego Szlaku (SRCI) od Aga Khan Trust for Cultural (AKTC) w 2019 г. Prowadzi też warsztaty fotograficzne oraz zajmuje się produkcją filmów krótkometrażowych. Współpracuje przy  projektach filmowych, jest  laureatem trzeciego miejsca w kategorii filmu krótkometrażowego na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Arbaeen (2020).

Kazem Yousefi był także asystentem Dyrektora Teatru przy spektaklu „Nieodebrane połączenie" (2021),  współpracował z organizacjami krajowymi i międzynarodowymi, w tym z organizacją psychospołeczną (IPSO) i Fundacją Dziecięcą (2023-2021), brał udział w udanej aukcji dzieł sztuki w Venoart, USA (2022).

Artystyczne dokonania Kazema Yousefiego przekraczają granice, tworząc bogaty gobelin wizualnego opowiadania historii i zaangażowania kulturalnego.

Podczas wernisażu wystawy będzie można porozmawiać o kulturze i historii Afganistanu.

Miejsce ekspozycji: parter (prawe skrzydło)

Termin ekspozycji: 3.06.2024 - 30.07.2024

Wernisaż / spotkanie: 12.06.2024, godz. 17:30, sala 53

Zamknij

W tym serwisie internetowym używane są pliki cookies w celu ułatwienia korzystania z serwisu, do celów statystycznych i/lub reklamowych. Poprzez odpowiednie ustawienie przeglądarki przy pomocy której korzystasz z tego serwisu internetowego możesz blokować lub zezwalać na zapisanie plików cookies w urządzeniu w którym przeglądasz serwis internetowy.