Geometria światła

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza na wystawę twórczości Dariusza Milczarka pt. „Geometria światła”.

Dariusz Milczarek – urodzony w 1985 roku w Radomiu, w 2011 roku obronił pracę magisterską na Wydziale Malarstwa krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni prof. Adama Wsiołkowskiego, a w 2017 roku przygotował i obronił doktorat, również pod jego kierunkiem. Uczestniczył w wystawach zbiorowych w Polsce, Austrii, Wielkiej Brytanii, na Węgrzech i w Rumunii. Autor 10 wystaw indywidualnych w Krakowie, Warszawie i Bydgoszczy. Zajmuje się malarstwem, muralem, fotografią, organizacją wydarzeń kulturalnych. Jego obrazy znajdują się w kolekcjach Muzeum Narodowego w Gdańsku, Muzeum Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz w kolekcjach prywatnych w Polsce i za granicą.

Mocne kontrasty światłocieniowe, wyrazisty kolor, poszukiwanie granicy, pomiędzy tym co rozpoznawalne, realistyczne, a tym co nieoczywiste, stanowią podstawowe zagadnienia podejmowanych przez autora problemów malarskich. Podczas pracy nad obrazem stara się odnaleźć rodzaj „migotania” pomiędzy formą abstrakcyjną a realistyczną.  Prezentowane na wystawie  obrazy, składają  się na cykl zatytułowany „Geometria światła”. Punktem wyjścia do powstania tej serii prac były fragmenty zaobserwowanej rzeczywistości:  architektura poprzecinana światłem, cień ślizgający się po elewacji, wnętrze z zarysowaną sylwetką postaci. Szukając napięć kompozycyjnych, zestawień kolorystycznych, które najlepiej oddałyby zjawisko światła, autor dociera do graficznej, niemal abstrakcyjnej formy malarskiej, w której ślad obecności człowieka zaznaczony jest jedynie poprzez jego cień.  Dotychczasowy bohater obrazów schodzi na drugi plan na rzecz otaczającej go geometrycznej przestrzeni.

Autor zaprasza

Zamknij

W tym serwisie internetowym używane są pliki cookies w celu ułatwienia korzystania z serwisu, do celów statystycznych i/lub reklamowych. Poprzez odpowiednie ustawienie przeglądarki przy pomocy której korzystasz z tego serwisu internetowego możesz blokować lub zezwalać na zapisanie plików cookies w urządzeniu w którym przeglądasz serwis internetowy.