Ferie na Rajskiej

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie serdecznie zaprasza do skorzystania z możliwości nabycia nowej wiedzy o książkach, poprzez lekcje i warsztaty biblioteczne, skierowane do grup zorganizowanych.

ZIMA NA ULICY RAJSKIEJ

Co ciekawego przynosi zima? Warsztaty literacko - plastyczne połączone z zabawami o tematyce zimowej. Podczas zajęć odwiedzimy min. Krainę Narni, Dolinę Muminków, spotkamy się z Królową Śniegu oraz przeżyjemy wielką śnieżycę w Bullerbyn zakończoną bitwą na śnieżki.

Dla kogo: dla przedszkolaków oraz uczniów klas I-III SP

Terminy: do uzgodnienia od 12.02.2024 do 23.02.2024

Wielkość grupy : do 25 osób

Rezerwacje: Wypożyczalnia i Pracownia dla Dzieci, tel. 12 37 52 256

BRAK WOLNYCH MIEJSC

 

FERIE Z MAGICZNYMI KAMIENIAMI

Warsztaty przyrodnicze, podczas których dzieci poznają tajemnice skał i minerałów, ich cechy charakterystyczne, właściwości oraz ciekawostki związane z różnorodnością ich wykorzystania. Pozwolą one zwrócić uwagę uczestników na otaczający ich świat oraz zainteresować pięknem i pomysłowością natury. Podczas trwania zajęć dzieci wykonają swoje własne magiczne kamienie.

Dla kogo: dla uczniów  klas I-III SP

Terminy: 14.02.2024 i 21.02.2024

Wielkość grupy : do 25 osób

Rezerwacje: Wypożyczalnia i Pracownia dla Dzieci WBP w Krakowie, tel. 12 37 52 256

BRAK WOLNYCH MIEJSC

 

DZIECIĘCE  HITY  Z  CZARNEJ  PŁYTY

Na warsztatach dzieci zapoznają się z historią powstania płyt winylowych. Podczas prezentacji mają okazję obejrzeć płyty winylowe współczesne, a także te dużo starsze, tzw. płyty szelakowe. Wysłuchają  nagrań z płyt winylowych z utworami muzycznymi i literackimi dedykowanymi dzieciom, w wykonaniu wybitnych polskich artystów  :  muzyków i aktorów.

Ponadto, uczestnicy będą mogli sprawdzić swoją wiedzę muzyczną, rozwiązując zagadki o tematyce muzycznej, w formie czytanego tekstu oraz odtwarzanej muzyki, oczywiście z płyt winylowych.

Dla kogo: dla uczniów klas I–IV SP

Terminy: do uzgodnienia

Wielkość grupy: do 25 osób

Rezerwacje:  Wypożyczalnia  i  Pracownia  Muzyczna, tel. 12 37 52 257

 

GRA TERENOWA Z.I.M.A - ZABAWNE. INSPIRUJĄCE. MULTITEMATYCZNE. W ARTETECE

Podczas tegorocznych zimowych ferii w Artetece połączymy tradycję z nowoczesnością. Wcielimy się w bibliotecznych badaczy, którzy zmierzą się z odkrywaniem artetecznczych tajemnic, które kryją się między półkami.

Dla kogo: dla uczniów klas III-VIII SP

Terminy:

12.02. 2024, godz. 9:00-10:30

19.02.2024, godz. 9:00-10:30

Wielkość grupy: do 30 osób

Rezerwacje: Arteteka w Krakowie 12 37 52 140, 141, 142, 143

BRAK WOLNYCH MIEJSC

 

W OGRODZIE WYOBRAŹNI

Uczestnicy warsztatów zapoznają się z różnymi typami ilustracji książkowej, zobaczą że w pracy ilustratora najistotniejsza jest wizja własna – każdy może być ilustratorem!

Głównym tematem warsztatów jest ogród w ilustracji przyrodniczej. Podczas zajęć przeczytamy kilka tekstów o pięknie przyrody, ogrodu, natury i jej wpływu na każdego z nas. Wykorzystując dostępne materiały pochodzące w znacznej części z recyklingu stworzymy elementy ogrodu.

Dla kogo: dla uczniów klas I–IV SP

Terminy: do uzgodnienia

Wielkość grupy: do 25 osób

Rezerwacje: Dział Organizacji i Promocji Wydarzeń Kulturalnych 12 37 52 237

BRAK WOLNYCH MIEJSC

 

DRZEWO ŻYCIA

Uczestnicy warsztatów zapoznają się z tekstem książki „Ostatnie drzewo" Stepana Zavrela (wydawnictwo Tatarak) , po wysłuchaniu której chwilę rozmawiamy o znaczeniu drzew w życiu człowieka i zwierząt.  Mówimy tez o pracy ilustratora i jego własnej wizji plastycznej interpretacji dzieła pisanego – każdy może być ilustratorem!
Głównym tematem warsztatów jest stworzenie wspólnego drzewa oraz wszystkich istotnych elementów w jego otoczeniu. Wykorzystując dostępne materiały pochodzące w znacznej części z recyklingu stworzymy zwierzęta, rośliny , drzewo i całe otoczenie .
Dla kogo: dla uczniów klas I-IV SP

Terminy: do uzgodnienia

Wielkość grupy: do 25 osób

Rezerwacje: Dział Organizacji i Promocji Wydarzeń Kulturalnych 12 37 52 237

BRAK WOLNYCH MIEJSC

 

BIZNES Z MAŁOPOLSKĄ W TLE

Warsztaty przedsiębiorczości połączone z rozgrywką „Chłopskiej Szkoły Biznesu”, gry symulacyjnej osadzonej w czasach rozwoju ośrodka rzemieślniczego w Andrychowie. Uczestnicy wcielą się w role średniowiecznych wytwórców (kowala, piekarza lub tkacza), którzy będą produkować i sprzedawać towary na rynku, negocjować i wyruszać na wyprawy handlowe, aby zarabiać i rozwijać swój biznes.

Dla kogo: dla uczniów klas IV-VIII SP oraz uczniów szkół średnich

Terminy:  czwartki, od godziny 8.30, czas trwania (około 2h)

Wielkość grupy:  12-30 osób

Rezerwacje: Czytelnia Informacji Biznesowej i Europejskiej, tel. 12 37 52 226, biznes@rajska.info

 
BIBLIOWYPRAWA TRURLA I KLAPAUCJUSZA
Uczestnicy bibliowyprawy podzieleni na grupy powędrują z bohaterami “Bajek robotów” i “Cyberiady” Trurlem i Klapaucjuszem po nieznanym świecie Biblioteki. Odwiedzając kolejne wypożyczalnie i czytelnie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie, jak na kosmicznych odkrywców przystało, będą musieli wykonać przeróżne zadania ułatwiające podróż (wyliczą części potrzebne do uruchomienia bibliostatku, zatkają dziury w pojeździe kosmicznym lemołatami, zbudują wieżę Lema, stworzą mini robosłownik).

Dla kogo: dla uczniów klas VI-VIII SP

Terminy: do uzgodnienia

Wielkość grupy: min. 10 osób

Rezerwacje: Wypożyczalnia i Pracownia dla Młodzieży, tel. 12 37 52 275

 

REJS Z CONRADEM

Gra terenowa przybliżająca w atrakcyjny sposób życie i twórczość Josepha Conrada-Korzeniowskiego. Pokonując kolejne etapy żeglarskiej przygody młodzi gracze przyswoją sobie wiedzę o autorze „Jądra ciemności”, odkryją jego związki z Krakowem oraz obecność w kulturze światowej.

Dodatkowym atutem gry jest poznanie biblioteki i zasad jej działania. Uczestnicy odwiedzą wypożyczalnie i czytelnie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie, nauczą się samodzielnie odnajdywać książki oraz sprawdzą swoje umiejętności w zakresie wyszukiwania informacji i pracy z tekstem.

Dla kogo: dla uczniów klas VI-VIII SP

Terminy: do uzgodnienia

Wielkość grupy: min. 10 osób

Rezerwacje: Wypożyczalnia i Pracownia dla Młodzieży, tel. 12 37 52 275

 

OBLICZA WYSPIAŃSKIEGO

Zajęcia w formie gry terenowej, której uczestnicy będą mieli możliwość odkrycia znanego i nieznanego oblicza Stanisława Wyspiańskiego. Uczniowie podążając tropem tego nierozerwalnie związanego z Krakowem wszechstronnego twórcy, spróbują rozwiązać kolejne zagadki związane z Jego życiem i dorobkiem artystycznym.

Dla kogo: dla uczniów klas VI-VIII SP

Terminy: do uzgodnienia

Wielkość grupy: min. 10 osób

Rezerwacje: Wypożyczalnia i Pracownia dla Młodzieży, tel. 12 37 52 275

 

JEŻY–GRA LUBIĘ TO!

Uczestnicy gry będą mieli okazję zapoznać się z rodziną Borejków i stworzyć jej drzewo genealogiczne, odkryć topografię Poznania i miejsc, w których przebywali bohaterowie, a także odczytać wybrane fragmenty Jeżycjady. Zapraszamy do udziału miłośników głośnego czytania oraz młodych adeptów literatury, dla których literacki świat jest kopalnią wiedzy o ludzkich charakterach i emocjach.

Dla kogo: dla uczniów klas VI-VIII SP

Terminy: do uzgodnienia

Wielkość grupy: min.10 osób

Rezerwacje: Wypożyczalnia i Pracownia dla Młodzieży, tel. 12 37 52 275

 

POTYCZKI FREDROWSKIE

Gra biblioteczna przybliżająca w atrakcyjny sposób twórczość i postać Aleksandra Fredry. Uczestnicy podzieleni na grupy rozwiązują kolejne zadania gry literackiej: piszą list do Wacława, rozwiązują matematyczne łamigłówki fredrowskie, rozpoznają ordery, które otrzymał komediopisarz, czytają jego Bajki itp.

Dodatkowym atutem gry jest poznanie biblioteki i zasad jej działania. Uczniowie zwiedzają wypożyczalnie i czytelnie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie, uczą się samodzielnie odnajdywać książki oraz sprawdzają swoje umiejętności w zakresie wyszukiwania informacji oraz pracy z tekstem.

Dla kogo: dla uczniów klas VI-VIII SP

Terminy: do uzgodnienia

Wielkość grupy: min.10 osób

Rezerwacje: Wypożyczalnia i Pracownia dla Młodzieży, tel. 12 37 52 275

 

 LEKCJA PRZEDSIĘBIORCZOŚCI Z GRĄ OIL CITY

Warsztaty przedsiębiorczości połączone z rozgrywką „Oil City”, gry symulacyjnej osadzonej w czasach początków przemysłu naftowego w Galicji. Uczestnicy poznają fascynującą historię wydobycia ropy naftowej, dowiedzą się jaki wkład w rozwój przemysłu naftowego mieli Polacy, a następnie wcielą się w najpotężniejszych inwestorów epoki i spróbują swoich sił w wyścigu o miano najbogatszego Nafciarza Galicji.

Dla kogo: dla uczniów klas VII-VIII SP oraz uczniów szkół średnich

Terminy:  czwartki, od godziny 8.30, czas trwania (około 3h)

Wielkość grupy:  9-30 osób

Rezerwacje: Czytelnia Informacji Biznesowej i Europejskiej,  tel. 12 37 52 226, biznes@rajska.info

 

CIEKAWOŚĆ, INFORMACJA, WIEDZA. O NIESTANDARDOWYCH METODACH UCZENIA SIĘ

Po pierwsze ciekawość. Po drugie efektywność, która zachęca do dalszej nauki. To dwa główne czynniki, które sprawiają, że zdobywanie wiedzy z konieczności zamienia się w przyjemność.

Na zajęciach, w oparciu o informacje o tym, jak działa ludzki mózg oraz o przykłady ze świata sztuki, przedstawione zostaną różnorodne techniki prezentacji danych i robienia notatek oraz metody zapamiętywania, które uczestnicy mogą modyfikować według własnych potrzeb. Zastanowimy się między innymi nad tym, jaką rolę w procesach uczenia się odgrywa spersonalizowane katalogowanie, a jaką zwykły przypadek i zanurzanie się w tematykę niekoniecznie związaną bezpośrednio z dziedziną, którą się zajmujemy. Dowiemy się w czym może pomóc pisanie po książkach, a w czym leniuchowanie i jak wykorzystać tak zwane ślady pamięciowe oraz fazę chaosu, gdy dopiero zbieramy potrzebne nam informacje. Wychodząc od praktyk badań opartych na sztuce, czyli swego rodzaju zestawu narzędzi wykorzystywanych przez naukowców różnych dyscyplin, podczas generowania danych, ich analizy, interpretacji i prezentacji, spróbujemy odpowiedź na pytanie czy sztuka i nauka są nierozłącznie uzupełniającymi się elementami w próbie zrozumienia świata. Dodatkowo sporo ciekawostek, m.in. co mają wspólnego ptaki z nowoczesną koleją, a inkubatory dla noworodków ze spacerem do ZOO i co może się okazać, gdy historię ludzkości spróbujemy odtworzyć z pamięci.

Dla kogo: szkoły średnie, studenci

Terminy: do uzgodnienia (czas trwania: około 2h)

Wielkość grupy : do 25 osób

Rezerwacje: Czytelnia Informacji Naukowej i Bibliograficznej, tel. 12 37 52 226, informacja@rajska.info

 
 LITERATURA ELEKTRONICZNA I FLARF: JAK ZOSTAĆ EKSPERYMENTUJĄCYM POETĄ. ZAJĘCIA  + WARSZTATY PISARSKIE

Historia literatury elektronicznej liczy sobie już bez mała 30 lat! Wbrew niektórym wyobrażeniom, nie są nią e-booki czy powieści w odcinkach pisane na blogach, a utwory które powstają i są przeznaczone do czytania w środowisku cyfrowym, wykorzystujące różne możliwości przynoszone przez „nowe” media. Dobrym przykładem może być powieść hipertekstowa, wykorzystująca strukturę dokumentu będącego siecią linków i odnośników, wiersze wizualne korzystające z możliwości animacji tekstu czy generatory poezji.

Z drugiej strony, nasze codzienne sposoby korzystania z sieci – to jak piszemy, czytamy, nawigujemy i wypowiadamy się w internecie i mediach społecznościowych (a także to w co gramy!) nie pozostaje niezauważone przez pisarzy. Powieść być może nie jest już „zwierciadłem poruszającym się po gościńcu”, ale coraz częściej przejmuje się do niej formy wypowiedzi, które z literaturą nam się w ogóle nie kojarzą… Jak memy czy pasty.

Na zajęciach poznamy kilka sztandarowych dzieł będących wynikiem spotkania literatury i nowych mediów, a także sami spróbujemy swoich sił w tworzeniu eksperymentalnej poezji. Po warsztatach każdy z uczestników będzie mógł się tytułować poetą. Nie ważne czy dobrym, bo i tak „we internecie żodyn niy wiy iże jeżech psym. Żodyn” (w internecie nikt nie wie, że jesteś psem).

Dla kogo: szkoły średnie, studenci

Terminy: do uzgodnienia (czas trwania: około 2h)

Wielkość grupy : do 25 osób

Rezerwacje: Czytelnia Informacji Naukowej i Bibliograficznej, tel.  12 37 52 226, informacja@rajska.info

 

KATALOGI, BIBLIOGRAFIE I BAZY DANYCH. WYSZUKIWANIE INFORMACJI W TEORII I PRAKTYCE

Gdzie w moim mieście znajdę książkę autora XYZ? Gdzie szukać materiałów które muszę przeczytać na zajęcia? Jakie publikacje powstały w danym temacie?

To pytania, które mogą pojawić się niespodziewanie. Nie zawsze musimy uciekać się do pomocy bibliotekarza. Celem zajęć jest zapoznanie uczestników z źródłami informacji obejmującymi najważniejsze katalogi centralne i rozproszone a także specjalistyczne bazy bibliograficzne i pełnotekstowe zasoby cyfrowe.

Dla kogo: studenci

Terminy: do uzgodnienia (czas trwania: około 2h)

Wielkość grupy : do 25 osób

Rezerwacje: Czytelnia Informacji Naukowej i Bibliograficznej, tel.  12 37 52 226, informacja@rajska.info

 

LITERACKIE FAWORYTKI

Zajęcia, na których prezentujemy znane i lubiane teksty literackie popularyzujące takie gatunki jak baśń, legenda, powieść dla dzieci i młodzieży. Uproszczony tekst kultury przedstawiony jest w programie Power point. Jego zrozumienie mają ułatwić pomoce multisensoryczne wykorzystujące zmysł dotyku i węchu, rysunki, zdjęcia, zagadki dźwiękowe oraz zabawy z elementami dramy. Kluczowym elementem zajęć jest sposób przedstawienia treści: krótkie, proste zdania  oraz umiejętne budowanie nastroju zapewniają dobrą zabawę i kontakt z literaturą. 

Proponowane tematy: Dziadek do orzechów, Kwiat paproci, Mały Książę, Opowieść wigilijna, Pies Baskervillów.

 Dla kogo: dla uczniów specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych od klasy V szkoły podstawowej, a także uczestników warsztatów terapii zajęciowej w Krakowie oraz spoza Krakowa.

Rezerwacje:  elzbieta.starowicz@rajska.info

 

Zamknij

W tym serwisie internetowym używane są pliki cookies w celu ułatwienia korzystania z serwisu, do celów statystycznych i/lub reklamowych. Poprzez odpowiednie ustawienie przeglądarki przy pomocy której korzystasz z tego serwisu internetowego możesz blokować lub zezwalać na zapisanie plików cookies w urządzeniu w którym przeglądasz serwis internetowy.