Biblioteka dla każdego. Rajska w plenerze

Latem Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie nie próżnowała i  zapraszała wszystkich nie tylko do swojej siedziby przy ul. Rajskiej, ale i na swoje stoisko w plenerze, gdzie w sierpniowe soboty spotykaliśmy się z naszymi obecnymi i potencjalnymi czytelnikami.

 Pierwsze spotkanie to Świat w doniczce - każdy z przybyłych mógł oddać roślinę, która mu się znudziła albo która sprawia za dużo problemów pielęgnacyjnych. Wymiana kwiatów i ziół, była nie tylko doskonałą okazją do odświeżenia domowej dżungli ale też do ciekawych rozmów.

Obowiązywały bardzo proste zasady:

·         przynieś roślinę, którą chcesz oddać (pamiętaj, żeby była zdrowa),

·         wybierz z dostępnych na stole roślin coś dla siebie,

·         weź wymarzonego kwiatka, a swojego zostaw na stole,

·         ciesz się nowym nabytkiem w domu, mieszkaniu czy ogrodzie.

Na start na naszym wymiankowym stole zagościło kilkadziesiąt sadzonek z różnych stron świata, a  fachowymi poradami dotyczącymi hodowli roślin służyły florystki z Małej Szklarni.

Czasami świat możemy poznać dzięki przyjrzeniu się temu, co znajduje się pod naszymi stopami! Dlatego też na warsztaty z  makrofotografi i zaprosiliśmy wszystkich amatorw dobrych zdjęć. Wspólnie uczylismy się, jak robić efektowne zdjęcia kwiatów i owadów, poznaliśmy tajniki perspektywy, zasady kompozycji i rodzajów oświetlenia!

Druga sobota sierpnia poświęcona była podróżom - Podróżujemy, poznajemy!

Graliście kiedyś w Halatafl? Wiecie, co to Alquerque? Próbowaliście swoich sił w Len Czoa? Kilkanaście dużych, etnicznych gier planszowych pochodzących z różnych części świata czekało na chętnych na naszym stoisku. Poza etnoplanszówkami na stanowisku indyjskim najmłodsi poznali różne przyprawy oraz pobawili się w indyjski druk klockowy (tzw. Blockprint). Pozostając w klimatach dalekiego wschodu, na stacji tybetańskiej wszystkie chętne dzieci  robiły własne maski wzorując się na oryginałach przywiezionych przez doświadczonych podróżników. Jednym z nich był Robert Robb Maciąg - dwukrotny laureatem nagrody TRAVELER miesięcznika National Geographic (za podróż i książkę), autor książek podróżniczych, a ostatnio pierwszej bajki dla dzieci – „Wielka Ucieczka Wawelskiego Smoka”. Daleki świat przybliżała również Anna Maciąg - współtowarzyszka wielu podroży Robba, która przemierzyła pół świata na dwóch kółkach. Na rowerowym koncie ma między innymi trasę z Polski do Indii oraz Jedwabny Szlak. Swoje doświadczenia wykorzystała podczas pisania Podręcznika Przygody Rowerowej, którego jest współautorką.

Odwiedziła nas także  Dodo Knitter – absolwentka uczelni artystycznej, a od 15. roku życia zapalona autostopowiczka, która pierwszą dłuższą podróż po Polsce wybrała się jako 17-latka. Osiem lat później ma za sobą podróże do niemal 50 krajów na 3 kontynentach. Podróżowała samotnie po Azji, Afryce i oczywiście Europie. Starym mercedesem pojechała z Polski do Gambii, dwukrotnie przeszła Camino de Santiago, motorem przejechała Wietnam, a autostopem dotarła aż nad Bajkał. Jej podróżniczy apetyt wciąż rośnie, o czym wie każdy użytkownik Instagrama, gdzie Dodo relacjonuje swoje wspaniałe wojaże.

Obejrzyj spotkanie

 W Baśniowy świat zabraliśmy wszystkich podczas naszego trzeciego spotkania (21 sierpnia)

Dawno, dawno temu, za siedmioma górami, rzeką Wisłą i kopcem Kościuszki, w sobotę 21 sierpnia w Strefie Błonia będzie siedział Pan i opowiadał baśnie.Opowiadał je dorosłym i dzieciom, małym i dużym – wszystkim, którzy będą chcieli go słuchać. A na koniec tych baśni i legend będzie dawał różne zadania do zrobienia, żeby ci mali i ci duzi mogli się chwilę poczuć jak w tej baśni, którą wcześniej opowie. Tym panem był Krystian Truchalski – zawodowy opowiadacz i storyteller. O sobie mówi, że opowiadanie to jego pasja. „Opowieści wzbogacają moje życie i wnoszą w nie atmosferę cudowności.

Nasze ostatnie spotkanie to Potyczki z językiem

Wziąć czy wziąść? Sweter czy swetr? W każdym bądź razie? Każdy, kto posiadł supermoc władania językiem polskim, mógł sprawdzić swoje umiejętności wypełniając przygotowane z tej okazji dyktando. Natomiast poligloci i miłośnicy języków obcych będą mieli okazję spróbować swoich sił w quizie na temat idiomów z różnych krajów świata! Gościem specjalnym była Paulina Mikuła – polonistka, youtuberka oraz popularyzatorka poprawnej polszczyzny. Podczas spotkania rozwiała wszytskie  wątpliwości słuchaczy związane z zawiłościami z zakresu gramatyki oraz językoznawstwa.

Prócz warsztatów i spotkań, dzięki stałej akcji bookcrossingowej na stoisku można byłozrelaksować się na leżaku z ulubioną lekturą.

Stoisko plenerowe organizujemy w ramach projektu Biblioteka dla każdego.  Łódź, Gdynia, Kraków, Bergen - różne miasta, wspólna idea. Zwiększenie dostępu do kultury - modelowe rozwiązania polskie i norweskie, który Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie realizuje wspólnie z Biblioteką Gdynia, Bergen Offentlige Bibliotek oraz Miejską Biblioteką Publiczna w Łodzi - Liderem projektu. Kwota dofinansowania tego przedsięwzięcia to prawie 275 tysięcy euro w ramach Działania 2 Programu Kultura finansowanego z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz budżetu państwa.

Patronat honorowy nad projektem objęli:

Marszałek Województwa Małopolskiego – Witold Kozłowski

Prezydent Miasta Łodzi – Hanna Zdanowska

Prezydent Miasta Gdyni- Wojciech Szczurek

Zamknij

W tym serwisie internetowym używane są pliki cookies w celu ułatwienia korzystania z serwisu, do celów statystycznych i/lub reklamowych. Poprzez odpowiednie ustawienie przeglądarki przy pomocy której korzystasz z tego serwisu internetowego możesz blokować lub zezwalać na zapisanie plików cookies w urządzeniu w którym przeglądasz serwis internetowy.