Usługi dedykowane dla osób z niepełnosprawnościami

Nasza Biblioteka to Biblioteka bez barier, nie tylko tych fizycznych. Dla Czytelników z niepełnosprawnościami przygotowaliśmy specjalnie dostosowane usługi, aby zwiększyć ich komfort korzystania z naszych zasobów i zachęcić do częstego odwiedzania Biblioteki.

W Budynku Głównym działa Wypożyczalnia Książki Mówionej i Brajlowskiej (sala 54), w której można znaleźć:

  • książki na płytach CD (format MP3, DAISY)
  • książki nagrane na kasetach
  • książki elektroniczne "na czytaka"
  • książki w formie plików z platformy IBUK  Libra Light
  • książki pisane brajlem
  • książki z dużą czcionką
  • audiobooki dostępne także w Wypożyczalni Głównej, Wypożyczalni i Pracowni dla Młodzieży, Wypożyczalni i Pracowni dla Dzieci oraz Wypożyczalni i Czytelni Obcojęzycznej

Dodatkowo, pracownicy Wypożyczalni świadczą usługę dowozu książek do domu oraz udzielają informacji na temat zbiorów pod nr tel.: 12 37 52 216.

IBUK Libra Light to platforma udostępniająca publikacje osobom niewidomym, słabowidzącym oraz niepełnosprawnym ruchowo (nie mogącym czytać książek drukowanych). Uprawnieni czytelnicy mogą bezpłatnie korzystać z publikacji beletrystycznych, naukowych i specjalistycznych, w formacie plików ePUB lub mp3. Nowatorski projekt został zrealizowany przez Wydawnictwo Naukowe PWN, na zlecenie Instytutu Książki. Warunkiem uzyskania dostępu do platformy jest przedstawienie w Wypożyczalni Książki Mówionej i Brajlowskiej aktualnego orzeczenia lekarskiego potwierdzającego niepełnosprawność.

Wszystkich tych, którzy poszukują wrażeń filmowych, zapraszamy do Arteteki. Tam przygotowaliśmy zbiór filmów z audiodeskrypcją, które można pożyczyć okazując kartę biblioteczną, bez dodatkowych zaświadczeń. W Wypożyczalni Książki Mówionej i Brajlowskiej i Artetece znajdują komputery posiadające program: czytnik ekranu "NVDA"

Literackie faworytki - prosta interpretacja tekstu literackiego z kanonu literatury pięknej w postaci prezentacji. Uczestnicy będą mogli wysłuchać historii opowiedzianej przez prowadzącą oraz aktywnie uczestniczyć w zajęciach. Oferta skierowana do uczniów szkoły specjalnej, kl. V-VIII oraz średniej.

Osoba do kontaktu: Elżbieta Starowicz, 12 375-22-09, 12 375-22-63

Zamknij

W tym serwisie internetowym używane są pliki cookies w celu ułatwienia korzystania z serwisu, do celów statystycznych i/lub reklamowych. Poprzez odpowiednie ustawienie przeglądarki przy pomocy której korzystasz z tego serwisu internetowego możesz blokować lub zezwalać na zapisanie plików cookies w urządzeniu w którym przeglądasz serwis internetowy.