Adam Kukla "Przejściowa"

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza na wystawę malarstwa Adama Kukli pt. „Przejściowa”.

Wystawa jest efektem poszukiwań wewnętrznych, szukaniem własnej drogi, przejściem, które jest między czymś a czymś. Nierozerwalnie łączy się z inicjacją, czyli rozpoczęciem nowego etapu. W przypadku autora, to przejście rozpoczęło się w związku z zakończeniem studiów na krakowskiej ASP. A dokąd prowadzi? No, właśnie, nie wiadomo.

Pod wpływem toczącego się życia i kolejnych doświadczeń powstały nowe obrazy, które w zakresie tematu niekoniecznie składają się w spójną całość. W związku z tym na wystawie zaprezentowane są portrety ludzkie i zwierzęce, pejzaże oraz martwe natury. Element poszukiwania i losowości pojawia się nie tylko w kontekście tematu, ale również techniki wykonania czy poszukiwania odpowiedniej do tematu kompozycji. Autor pozostaje otwarty na nowe doświadczenia, które nie zawsze są spektakularne czy kontrastowe wobec codzienności, ale najczęściej subtelne i łatwe do przeoczenia. Czasem wystarczy jedynie zmienić kąt widzenia lub po prostu zatrzymać się, aby odkryć nowe walory i wartości, zobaczyć codzienność inaczej.

Zachęcamy więc do zatrzymania się, tutaj, w tym miejscu. Do uznania wystawy z jednej strony za punkt docelowy, z drugiej zaś za chwilowy, czasowy we własnym życiu.

Adam Kukla urodził się w 1991 roku, żyje i tworzy w Krakowie. W 2015 roku ukończył studia muzykologiczne na Uniwersytecie Jagiellońskim, a swoje zainteresowanie malarstwem pogłębia od 2018 roku. W 2022 roku ukończył studia podyplomowe w zakresie malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie w pracowni prof. Zbigniewa Sprychy i dr Antoniny Janus-Szybist.

Poza aktywnością malarską jest autorem kilku artykułów naukowych w zakresie muzykologii, opracowań partytur różnych twórców oraz źródłowo-krytycznej edycji opery Jana Stefaniego Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale. Na co dzień pracuje jako redaktor nutowy w Polskim Wydawnictwie Muzycznym.

Osiągnięcia:

2023

  • Honorable Mantion Award w 7th Figurative International Juried Art Competition Terravarna (USA)
  • prezentacja obrazu Mojry w ramach cyklu „Wystawy jednego obrazu” w Bibliotece Kraków (filia nr 21)
  • ilustracje do różnych publikacji nutowych Polskiego Wydawnictwa Muzycznego,

2022

  • solowa wystawa Hiacynty w Mostowej Sztuka Kawa w Krakowie
  • wystawa końcoworoczna studentów krakowskiej ASP

 Więcej informacji o autorze

 

Miejsce ekspozycji: Arteteka WBP w Krakowie (I piętro)

Termin ekspozycji: 6.02.2024-25.03.2024

Zamknij

W tym serwisie internetowym używane są pliki cookies w celu ułatwienia korzystania z serwisu, do celów statystycznych i/lub reklamowych. Poprzez odpowiednie ustawienie przeglądarki przy pomocy której korzystasz z tego serwisu internetowego możesz blokować lub zezwalać na zapisanie plików cookies w urządzeniu w którym przeglądasz serwis internetowy.