Magdalena Smaga "A ja tęsknię… "

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza na wystawę prac Magdaleny Smagi pt. „A ja tęsknię…” .

Magdalena Smaga z wykształcenia historyk sztuki, z zawodu muzealnik. Maluje z zamiłowania.

Jak sama mówi: „Maluję, rysuję, szkicuję odkąd pamiętam – to najważniejsza działalność w moim życiu. Źródło treści do moich obrazów jest różnorodne. Za każdym z nich kryje się wysłuchana historia, zaobserwowane zdarzenie, przeżyte emocje, które rezonują w moich obrazach. Szczególną inspiracją dla mnie była, i jest, poezja oraz muzyka, zwłaszcza teksty utworów. Każda moja kompozycja malarska jest bardzo dekoracyjna, estetyczna, przepełniona drobnymi detalami, ozdobami i ornamentami. Wszystkie one stanowią integralną część obrazów, zrastają się z ich bohaterami i przedstawionymi sytuacjami. Jedne bez drugich nie istnieją. Dzieje się tak zapewne, dlatego, że przykładam bardzo dużą wagę do szczegółów, które odpowiednio zastosowane niejednokrotnie zmieniają sens i nadają nowych znaczeń. Źródłem, z którego czerpię bezpośrednio są przede wszystkim wzory hafciarskie, tkackie, tapicerskie z przełomu XIX i XX wieku. To one zestawione z malarskim językiem emocji tworzą kompozycje, z których część możecie Państwo teraz oglądać”.

Na styl i język formalny obrazów Magdaleny Smagi wpływ mają też ikony, które również tworzy. Odnosi się to zwłaszcza, do przedstawionych przez nią postaci, ich póz, znaczenia gestów.

Obrazy prezentowane na wystawie „A ja tęsknię …„ wybrane zostały z cyklu „Ogród I” (2013-2018), dyptyku „Ogród II” (2018-2019), tryptyku z „Ogród III” (2019), dyptyku „Walizka” (2019-2020), jak też z tytułowego cyklu „A ja tęsknię …” zapoczątkowanego w 2020 roku.

Kontakt do autorki: s.magda11@interia.pl

Miejsce ekspozycji: Wypożyczalnia Główna  (parter, lewe skrzydło)

Termin ekspozycji: 17.01.2023 – 13.03.2023

Wernisaż: 18.01. 2023, godz. 19:15

Zamknij

W tym serwisie internetowym używane są pliki cookies w celu ułatwienia korzystania z serwisu, do celów statystycznych i/lub reklamowych. Poprzez odpowiednie ustawienie przeglądarki przy pomocy której korzystasz z tego serwisu internetowego możesz blokować lub zezwalać na zapisanie plików cookies w urządzeniu w którym przeglądasz serwis internetowy.