Katalog Online

wczytywanie formularza przeszukiwania katalogu...

Baza danych EBSCO

23 Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie - baner

Witamy na Rajskiej

Materiał przygotowany dla osób niesłyszących i niedosłyszących.

A A A

   

W ramach projektu Architektura miast. Krakowska perspektywa w okresie maj-czerwiec 2019 zorganizowano cykl 14 spotkań „Warsztaty projektowe – Zielona Czytelnia” z architektkami Dominiką Wilczyńską i Barbarą Nawrocką.

W tym czasie uczestnicy i uczestniczki wypracowali szereg wskazówek i zaleceń dotyczących zagospodarowania zielonego terenu za budynkiem biblioteki tak, aby mógł on pełnić funkcję czytelni w plenerze. To ważny obszar w skali miasta, objęty ochroną konserwatorską oraz sąsiadujący bezpośrednio z działką, która wysiłkiem aktywistów i aktywistek już wkrótce może przekształcić się w park miejski.

Podczas zajęć powstał również projekt wielofunkcyjnych mebli miejskich dla zielonego otoczenia Biblioteki o nazwie RAJSKIE WYSPY. Projekt małej architektury, który może stać się początkiem zmian na tym obszarze, został zgłoszony do Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego.

W imieniu uczestników i uczestniczek warsztatów oraz ich prowadzących serdecznie polecamy głosowanie w Budżecie Obywatelskim Województwa Małopolskiego 2019 na projekt Rajskie Wyspy.

Prowadzący:

Barbara Nawrocka i Dominika Wilczyńska są architektkami, absolwentkami Politechniki Krakowskiej. Wilczyńska jest również absolwentką krakowskiej ASP. W 2012r. założyły kolektyw Palce Lizać łączący działania architektoniczne, artystyczne i społeczne. Od 2015r. prowadzą biuro architektoniczne MiastoPracownia. W swojej pracy skupiają się na lokalności i społecznym wymiarze projektowania. Nagrodzone min. główną nagrodą Biennale Designu w Lublanie BIO50, [Lublana, Słowenia 2014], główną nagrodą jury i publiczności w konkursie Futuwawa Patrz na plac [Warszawa, 2016], wyróżnione w konkursie na Muzeum Kapitalizmu [Oakland, California, 2015] czy Stypendium Miasta Krakowa w dziedzinie Sztuki Wizualne: Architektura [2017]. Współpracowały min. z Fundacją Instytut Architektury, Muzeum Narodowym w Krakowie, Galerią Bunkier Sztuki w Krakowie, Centrum Spotkania Kultur w Lublinie i wieloma lokalnymi domami kultury.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury