Zajęcia dla studentów

WYCIECZKA PO BIBLIOTECE ROZWIŃ

Grupy, które chcą skorzystać z możliwości zwiedzenia Biblioteki zapraszamy na wycieczkę po naszej książnicy. Podczas zwiedzania można będzie zapoznać się z ofertą poszczególnych działów Biblioteki, w tym nowej agendy WBP w Krakowie – Arteteki, gdzie na trzech piętrach można korzystać z różnorodnych zbiorów poświęconych Muzyce, Obrazowi i Słowu. Zwiedzający zapoznają się z procedurą zapisu do Biblioteki, ze sposobem udostępniania zbiorów oraz dowiedzą się w jaki sposób można prolongować książki.

Dla kogo: dla uczniów klas IV-VIII SP, uczniów szkół średnich oraz studentów

Terminy: do uzgodnienia

Rezerwacje: Dział Organizacji i Promocji Wydarzeń Kulturalnych, tel. (12) 375-22-37

ZWIŃ

WYCIECZKA PO WYSTAWACH BIBLIOTEKI ROZWIŃ

Grupy, które dobrze znają już naszą Bibliotekę, a chciałyby poznać ją z innej strony, zapraszamy na wycieczkę po wystawach wyeksponowanych zarówno w budynku głównym, jak i w Artetece. Zwiedzający będą mogli zapoznać się z aktualną ofertą wystaw czasowych oraz dowiedzą się więcej o artystach i ich pracach.

W przestrzeniach Biblioteki wystawiają się zarówno uznani artyści z bogatym dorobkiem twórczości, jak też debiutanci, osoby indywidualne, pracownie artystyczne i organizacje. Tematy wystaw są zróżnicowane, a oferta wystawiennicza Biblioteki ciągle się zmienia, przez co w naszych murach zawsze można zobaczyć coś nowego.

Dla kogo: wycieczka dla klas IV-VIII SP, uczniów szkół średnich oraz studentów

Terminy: do uzgodnienia

Rezerwacje: Dział Organizacji i Promocji Wydarzeń Kulturalnych, tel. (12) 375-22-37

ZWIŃ

LITERATURA ELEKTRONICZNA I FLARF. ZAJĘCIA + WARSZTATY PISARSKIE ROZWIŃ

Historia literatury elektronicznej liczy sobie już bez mała 30 lat! Wbrew niektórym wyobrażeniom, nie są nią e-booki czy powieści w odcinkach pisane na blogach, a utwory które powstają i są przeznaczone do czytania w środowisku cyfrowym, wykorzystujące różne możliwości przynoszone przez „nowe” media. Dobrym przykładem może być powieść hipertekstowa, wykorzystująca strukturę dokumentu będącego siecią linków i odnośników, wiersze wizualne korzystające z możliwości animacji tekstu czy generatory poezji.

Z drugiej strony, nasze codzienne sposoby korzystania z sieci – to jak piszemy, czytamy, nawigujemy i wypowiadamy się w internecie i mediach społecznościowych (a także to w co gramy!) nie pozostaje niezauważone przez pisarzy. Powieść być może nie jest już „zwierciadłem poruszającym się po gościńcu”, ale coraz częściej przejmuje się do niej formy wypowiedzi, które z literaturą nam się w ogóle nie kojarzą… Jak memy czy pasty.

Na zajęciach poznamy kilka sztandarowych dzieł będących wynikiem spotkania literatury i nowych mediów, a także sami spróbujemy swoich sił w tworzeniu eksperymentalnej poezji. Po warsztatatch każdy z uczestników będzie mógł się tytułować poetą. Nie ważne czy dobrym, bo i tak „we internecie żodyn niy wiy iże jeżech psym. Żodyn” (w internecie nikt nie wie, że jesteś psem).

Dla kogo: dla uczniów szkół średnich i studentów

Terminy: do uzgodnienia

Wielkość grupy : do 25 osób

Rezerwacje: Czytelnia Informacji Naukowej i Bibliograficznej

BRAK WOLNYCH MIEJSC

ZWIŃ

CIEKAWOŚĆ, INFORMACJA, WIEDZA. O NIESTANDARDOWYCH METODACH UCZENIA SIĘ ROZWIŃ

Po pierwsze ciekawość. Po drugie efektywność, która zachęca do dalszej nauki. To dwa główne czynniki, które sprawiają, że zdobywanie wiedzy z konieczności zamienia się w przyjemność.

Na zajęciach, w oparciu o informacje o tym, jak działa ludzki mózg oraz o przykłady ze świata sztuki, przedstawione zostaną różnorodne techniki prezentacji danych i robienia notatek oraz metody zapamiętywania, które uczestnicy mogą modyfikować według własnych potrzeb. Zastanowimy się między innymi nad tym, jaką rolę w procesach uczenia się odgrywa spersonalizowanie katalogowanie, a jaką zwykły przypadek i zanurzanie się w tematykę niekoniecznie związaną bezpośrednio z dziedziną, którą się zajmujemy. Dowiemy się w czym może pomóc pisanie po książkach, a w czym leniuchowanie i jak wykorzystać tak zwane ślady pamięciowe oraz fazę chaosu, gdy dopiero zbieramy potrzebne nam informacje. Wychodząc od praktyk badań opartych na sztuce, czyli swego rodzaju zestawu narzędzi wykorzystywanych przez naukowców różnych dyscyplin, podczas generowania danych, ich analizy, interpretacji i prezentacji, spróbujemy odpowiedź na pytanie czy sztuka i nauka są nierozłącznie uzupełniającymi się elementami w próbie zrozumienia świata. Dodatkowo sporo ciekawostek, m.in. co mają wspólnego ptaki z nowoczesną koleją, a inkubatory dla noworodków ze spacerem do ZOO i co może się okazać, gdy historię ludzkości spróbujemy odtworzyć z pamięci.

Dla kogo: dla uczniów szkół średnich oraz studentów

Terminy: do uzgodnienia

Wielkość grupy: do około 25 osób

Rezerwacje: Czytelnia Informacji Naukowej i Bibliograficznej, bibliografia@rajska.info

BRAK WOLNYCH MIEJSC

ZWIŃ

KATALOGI, BIBLIOGRAFIE I BAZY DANYCH. WYSZUKIWANIE INFORMACJI W TEORII I PRAKTYCE ROZWIŃ

Gdzie w moim mieście znajdę książkę autora XYZ? Gdzie szukać materiałów które muszę przeczytać na zajęcia? Jakie publikacje powstały w danym temacie?

To pytania, które mogą pojawić się niespodziewanie. Nie zawsze musimy uciekać się do pomocy bibliotekarza. Celem zajęć jest zapoznanie uczestników z źródłami informacji obejmującymi najważniejsze katalogi centralne i rozproszone a także specjalistyczne bazy bibliograficzne i pełnotekstowe zasoby cyfrowe.

Dla kogo: dla studentów

Terminy: do uzgodnienia

Wielkość grupy: do około 25 osób

Rezerwacje: Czytelnia Informacji Naukowej i Bibliograficznej, tbibliografia@rajska.info

BRAK WOLNYCH MIEJSC

ZWIŃ
Zamknij

W tym serwisie internetowym używane są pliki cookies w celu ułatwienia korzystania z serwisu, do celów statystycznych i/lub reklamowych. Poprzez odpowiednie ustawienie przeglądarki przy pomocy której korzystasz z tego serwisu internetowego możesz blokować lub zezwalać na zapisanie plików cookies w urządzeniu w którym przeglądasz serwis internetowy.