Zaciętość dumy w osamotnieniu

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie oraz Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Wydział Polonistyki UJ, Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie, Studenckie Koło Naukowe Polonistów i Muzeum HERstorii Sztuki zapraszają na wystawę prac studentów ASP w Krakowie pt. „"Zaciętość dumy w osamotnieniu”.

Inspiracją do wystawy  były wiersze i opowiadania polskich pozytywistek Marii Konopnickiej, Elizy Orzeszkowej, Jadwigi Łuszczewskiej. Pytamy tutaj nie tyle o aktualność programu, ile przetwarzamy artystycznie to, co dzieje się w spotkaniu z tekstami pozytywistek. Poezja Konopnickiej okazuje się być wibrującym i pobudzającym źródłem wizji i impresji przesuwającym ludzkie spotkania w sferę metafizyki. Misterne sploty ludzkiego i poza-ludzkiego świata, subtelne metafory oraz muzyczność wierszy autorki "Sonetów prowansalskich" prowokują do wielu pytań. Zadają je także młodzi artyści z Akademii Sztuk Pięknych, którzy przetwarzają pozytywistyczne teksty, zabierając nas w podróż po pamięci, ciele i nieustannie się zmieniającym życiu.
Uczestnicy wystawy: Tomasz Grzybowski, Anna Zuzela, Jakub Zarzycki, Kamila Stovrag,Daria Soika, Karolina Sandomirska , Maria Jakubowska, Zuzanna Wozowicz, Natalia Mądry, Robert Nawe, Juliusz August Żółty , Nastazja Staniszewska 

Wystawa została zorganizowana w ramach konferencji „Czas Pozytywistek”
więcej informacji: muzeumherstoriisztuki.org

Miejsce ekspozycji: Arteteka  WBP w Krakowie (I piętro)

Termin ekspozycji: 20.04.2022 – 26.06.2022

Wernisaż: 29.04. godz. 17:30

Zamknij

W tym serwisie internetowym używane są pliki cookies w celu ułatwienia korzystania z serwisu, do celów statystycznych i/lub reklamowych. Poprzez odpowiednie ustawienie przeglądarki przy pomocy której korzystasz z tego serwisu internetowego możesz blokować lub zezwalać na zapisanie plików cookies w urządzeniu w którym przeglądasz serwis internetowy.