Fundusze Europejskie - Program Regionalny

Województwo Małopolskie

Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

A A A

Wystawy

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza do obejrzenia wystawy "Wokół krakowskiego stołu : Kraków Europejską Stolicą Kultury Gastronomicznej 2019".

Czytelnia Zbiorów o Krakowie i Małopolsce Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie zaprasza na kulinarny spacer po Krakowie od czasów najdawniejszych po współczesność, podczas którego można „posmakować” kuchni średniowiecznej, dworskiej, mieszczańskiej, zawitać do dziewiętnastowiecznych "handelków", pokoików śniadankowych, cukierni, kawiarni i restauracji, odwiedzić place targowe pełne świeżych, pysznych lokalnych produktów. Inspiracją do powstania wystawy było nadanie Krakowowi przez Europejską Akademię Gastronomiczną tytułu Europejskiej Stolicy Kultury Gastronomicznej 2019. Wyróżnienie to świadczy o szczególnym uznaniu dla różnorodności i doskonałości kulinarnej, niepowtarzalnego smaku regionalnych produktów oraz pielęgnowanych przez stulecia krakowskich tradycji gastronomicznych.

Ekspozycja powstała głównie w oparciu o zbiory regionalne Biblioteki – wydawnictwa książkowe, czasopisma, fotografie, dokumenty życia społecznego.

Wystawie towarzyszy zestawienie bibliograficzne "Wokół krakowskiego stołu", przygotowane przez Zespół Czytelni Zbiorów o Krakowie i Małopolsce, dostępne na stronie internetowej Biblioteki.

Wystawa czynna od 18 listopada 2019 do 20 stycznia 2020, I piętro

Kolekcja Czytelni Zbiorów o Krakowie i Małopolsce WBP w Krakowie

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie wraz z Miejskim Dziennym Domem Pomocy Społecznej nr 2 w Krakowie, zaprasza na wystawę pn. „Malarstwo minerałami i runem”.

Do Miejskiego Domu Pomocy Społecznej nr 2 w Krakowie przychodzą ludzie starsi by atrakcyjnie i miło spędzić czas. Pracownicy starają się, na ile tylko jest to możliwe, w pełni zaspokajać ich oczekiwania i prośby organizując im zajęcia, wyjazdy na wycieczki, wyjścia do kina, teatru oraz na inne ciekawe imprezy.

Na wystawie prezentowane są prace wykonane na warsztatach artystycznych w Miejskim Dziennym Domu Pomocy w technikach takich jak malarstwo minerałami, runem, oraz tradycyjnych, jak suche pastele, olej, akryl.

Wystawę można oglądać w Galerii na Poddaszu Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie, w dniach 7.12.2019 – 22.01.2020.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza na wystawę rysunku Pawła Warchoła pt. „Dokument Podróży”.

Paweł Warchoł – artysta grafik, urodzony w 1958 r. w Krakowie. W 1979 r. roku ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Wiśniczu Nowym, w 1984 r. Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie, a w 2011 roku uzyskał doktorat na ASP w Katowicach. Jest twórcą wielu cykli rysunkowych wykonywanych tuszem na kartonach, m.in. „Holzmachiny”, „Oratio”, „Warchoły”, „Pancerniki”. Prace prezentował na ponad stu wystawach indywidualnych, m. in. w Berlinie, Barcelonie, Budapeszcie,  Amsterdamie, Warszawie, oraz wielokrotnie w Krakowie. Jego rysunki były eksponowane na ponad 500 wystawach w kraju i za granicą, w tym na wszystkich najważniejszych wystawach, biennale i triennale rysunku na świecie, gdzie były nagradzane i wyróżniane.

Paweł Warchoł jest rysownikiem używającym rysunkowej techniki do wyrażania i wywoływania u widzów emocji, tym mocniejszej i bardziej przekonującej, że opartej na ascetycznej, lecz dramatycznej grze czerni i bieli. Paweł Warchoł sięga po światłocień, po klasyczne chiaroscuro, po dramatyczny kontrast świateł i mroków, po bryłowy modelunek, po wręcz barokową masywność materii i jej niemal fizycznie wyczuwalne ciążenie. Te najsławniejsze, właśnie na światłach i cieniach oparte dzieła Pawła Warchoła oglądać można na wystawie w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie.

Wystawę można oglądać w Wypożyczalni Głównej Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie w dniach 5.12.2019 – 8.01.2020.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza na wystawę malarstwa Janusza Szpyta pt. „Sytuacje – Pejzaże – Kwiaty”.

Janusz Szpyt urodził się w Lubaczowie, gdzie mieszka i tworzy. Studiował na Wydziale Grafiki w Katowicach, w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni profesora Dudy-Gracza, a następnie na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni profesora Włodzimierza Buczka. Od 2007 roku pracuje jako wykładowca na Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie.

Jego obrazy znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych oraz muzeach w kraju i za granicą. Tematyką jego twórczości są sceny rodzajowe, portrety, akty, sceny fikcyjno-fantazyjne i malarstwo monumentalne. Projektuje i wykonuje aranżacje wnętrz sakralnych.

Na wystawie zaprezentowane zostaną obrazy, które czerpią inspiracje zarówno z natury , która przytłacza  pięknem swych odsłon, jak i różnymi przejawami zachowań ludzkich ujętych w groteskowy stereotyp.

Wystawę można oglądać na pierwszym piętrze (prawe skrzydło) Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie w dniach 7.11.2019 r. – 2.01.2020 r.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie wraz ze Stowarzyszeniem Plastyków Ziemi Krakowskiej zapraszają na wystawę pt. „Jej obraz”.

Stowarzyszenie Plastyków Ziemi Krakowskiej powstało w 1981 roku. Skupia ludzi o różnych zainteresowaniach i zawodach, których łączy potrzeba wyrażania swojej wrażliwości artystycznej poprzez sztukę. Wieloletnia, bogata działalność Stowarzyszenia na rzecz kultury została w 2016 roku uhonorowana przez Prezydenta Miasta Krakowa odznaką Honoris Gratia.

 „Jej obraz" - obraz kobiety, pięknej, fascynującej, zwykłej, niezwykłej i tajemniczej był przez wieki tematem dzieł wielkich mistrzów wszystkich epok. Inspiruje także współczesnych twórców. Na tej wystawie członkowie Stowarzyszenia Plastyków Ziemi Krakowskiej postanowili zmierzyć się z tym tematem.

Wystawę można oglądać w prawym skrzydle na parterze Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie w dniach 16.11.2019 – 9.01.2020.