Fundusze Europejskie - Program Regionalny

Województwo Małopolskie

Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

A A A

Wystawy

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza do obejrzenia wystawy z cyklu Na szlakach turystycznych Małopolski – „Historia Małopolski dawną pocztówką i fotografią pisana : albumy z kolekcji Czytelni Zbiorów o Krakowie i Małopolsce”.

Prezentujemy pięknie i starannie wydane albumy ilustrowane starymi zdjęciami poszczególnych miejscowości i regionów Małopolski.  Kolekcje zdjęć w przeważającej większości nieznanych i nigdy niepublikowanych, uzupełnione krótkimi historiami, zaczerpniętymi ze wspomnień mieszkańców i archiwalnych publikacji,  przedstawiają na mapie Małopolski miejsca o niezwykle ciekawej i burzliwej historii.

W większości wydawnictwa powstawały dzięki życzliwości i współpracy z miejscowymi regionalistami, pasjonatami lokalnej historii, kolekcjonerami oraz dzięki udostępnianiu fotografii pochodzących z rodzinnych, prywatnych zbiorów mieszkańców.

Poszczególne karty albumów przynoszą, oprócz magii przeszło stuletnich zdjęć i ich wyjątkowego uroku, świadomość że odkrywają nieobecną w podręcznikach, sporą dawkę lokalnej historii. Zachowują klimat minionych czasów i miejsc, ukazują styl ubierania się, zajęcia i codzienne prywatne życie ludzi końca XIX i początku XX wieku. Przenoszą nas w świat, który bezpowrotnie odszedł, a jednocześnie dzięki regionalnym publikacjom powraca i wywołuje emocje, wspomnienia i refleksje.

Uzupełnieniem ekspozycji są albumy z unikatowymi pocztówkami sprzed wielu lat, które poza kilkoma wyjątkami przedstawiają przede wszystkim architekturę miejscowości oraz zapomniane i nieistniejące obecnie miejsca. Pozwalają prześledzić zmiany, jakie dokonywały się w architekturze do czasów współczesnych.

Przedstawiamy również kolekcję reprodukcji starych pocztówek i archiwalne afisze Krakowskich Dni Turystyki z lat 80. XX w. z zasobów dokumentów życia społecznego znajdujących się w Czytelni.

Zapraszamy do sentymentalnej podróży w czasie i planowania wspaniałych historycznych wypraw szlakami Małopolski.

Wystawę można oglądać na pierwszym piętrze Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie do dnia 22.07.2019.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie wraz z ze Szkołą Kreatywnej Fotografii zapraszają na wystawę dyplomową Jakuba Zawadzińskiego  pt. „Pasja”.

Jakub Andrzej Zawadziński – Krakus urodzony w 1996 roku. Z zamiłowania i wykształcenia fotograf, uprawiający fotografię fotoreportażową, krajobrazową, architektury, portretową, eksperymentalną itp. Utytułowany twórca szopek krakowskich, w wolnych chwilach zajmuje się rysunkiem; interesuje się również tworzeniem przestrzennych instalacji artystycznych. Między innymi według jego projektu stworzono na Wielkanoc grób Pański u o. Pijarów w 2017 roku. Zakochany w Krakowie, który na co dzień go inspiruje do dalszych działań na lokalnym rynku artystycznym.

"Po ogrodzie go ciągali, za włosy targali!" 

To zdanie i jemu podobne jak mantra śpiewane w litaniach pasyjnych przez tłum pielgrzymów wędrujących Kalwaryjskimi dróżkami do dziś wybrzmiewa, przywołując nieopisane emocje, doznania duchowe i artystyczne towarzyszące obchodom Wielkiego Tygodnia, świętego czasu Chrześcijan. Tam w tym niezwykłym miejscu światowego dziedzictwa ludzkości, gdzie od czterystu siedemnastu lat niebo i tajemnica odkupienia rodzaju ludzkiego spotyka się z pięknym wiejskim krajobrazem poprzecinanym malowniczymi alejkami wielowiekowych dębów dróżek z zabytkowymi kapliczkami i kościółkami. Właśnie tam w Wielki Tydzień pielgrzymi zapełniają wielotysięcznym tłumem zazwyczaj pustawe, senne dróżki, stwarzając na tle tej pięknej scenerii swoistego rodzaju misteria w misteriach. Nie zdają sobie sprawy że wraz z tłem jakim są Kalwaryjskie drogi oraz odgrywane przez aktorów amatorów sceny z męki Jezusa, sami stają się wielkim misterium duchowości, czasem dewocji, folkloru i tym podobnych innych ciekawych form przeżywania tych wydarzeń, stwarzając niepowtarzalny, magiczny klimat tego miejsca.

Wystawę można oglądać w prawym skrzydle na pierwszym piętrze Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie w dniach 17.06.2019 – 24.07.2019.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie wraz z Polską Fundacją dla Afryki zapraszają na wystawę pt. Afryka. Najdzielniejsi pod słońcem

Wystawa „Afryka. Najdzielniejsi pod słońcem” została opracowana przez ekspertów Polskiej Fundacji dla Afryki. Składa się na nią 20 plansz, ukazujących poszczególne aspekty życia w Afryce (np. praca, handel, kobieta, zabawa). Fotografie prezentowane na wystawie pochodzą od instytucji w Afryce, wspieranych przez naszą Fundację. Zarówno one, jak i opisywane historie ludzi są pełne dramatyzmu. Wystawa nie epatuje jednak drastycznymi obrazami. Jej celem jest ukazanie w migawce specyfiki życia na tym kontynencie, z podkreśleniem determinacji ludzi Afryki w codziennej walce o przetrwanie. Z jednej strony ukazuje, jak bardzo potrzebna jest pomoc temu kontynentowi, z drugiej zaś strony niweluje stereotypy o bierności ludzi Afryki, czekających jedynie na pomoc krajów bogatszych.

Wystawę można oglądać na pierwszym piętrze Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie w dniach 4.07.2019 – 26.07.2019

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie wraz ze Szkołą Kreatywnej Fotografii zapraszają na wystawę fotografii pt. „Przyroda weźmie swoje

Autorem wystawy jest Max Danilevsky, urodzony 12 lipca 1996 r. w Dnieprze na Ukrainie. Przez rok mieszkał w Gdańsku kończąc uniwersytet, a po uzyskaniu wykształcenia wyższego zdecydował przetworzyć swoją pasję fotograficzną w styl życia. Obecnie mieszka i pracuje w Krakowie, zajmuje się fotografią, filmowaniem, montażem i grafiką.  

Na wystawie zobaczyć można zestaw zdjęć przedstawiających znane na całym świecie miejsce, o którym wszyscy słyszeli, ale nie wszyscy widzieli na własne oczy: Czarnobyl. To, co tam się wydarzyło zmieniło cały świat i miało ogromny wpływ na miliony ludzi. W swoich pracach pokazuje, jak miejsce, które niekiedy wręcz kipiało życiem, gdzie budowały się plany na przyszłość a ulice były wypełnione śmiechem dzieci, pewnej nocy zatrzymało się. Człowiek popełnił błąd, a przyroda wzięła swoje.

Wystawę można oglądać w prawym skrzydle na parterze Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie w dniach 19.06.2019 – 25.07.2019.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza na wystawę twórczości Anny Schumacher pt. „RYBY I RYBONY. Grafika, malarstwo”

Anna Schumacher – malarka, ilustratorka. Ukończyła studia na Wydziale Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz na Wydziale Malarstwa krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dyplom obroniła w 2001 roku w pracowni malarstwa prof. Sławomira Karpowicza oraz w Pracowni Projektowania Książki i Typografii pod kierunkiem prof. Romana Banaszewskiego. Od 2003 roku należy do związku profesjonalnych artystów: Z.P.A.P. a od roku 2011 także do niezależnej zakopiańskiej grupy „Popatrz”.

Zajmuje się malarstwem sztalugowym, collagem, grafiką – litografią, a także ilustracją prasową i książkową. Od roku 2012 zajmuje się techniką litografii z kamienia pracując w prywatnej pracowni graficznej w Pradze w Czeskiej Republice oraz w Krakowie w Polsce. Jej obrazy, grafiki i ilustracje znajdują się w kolekcjach prywatnych w Polsce, Słowacji, Czechach, Kanadzie, Niemczech, Australii, USA i Wielkiej Brytanii. Jej obrazy znajdują się także w zbiorach Muzeum Tatrzańskiego. Na wystawie w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie przedstawionych będzie dziesięć grafik w technice litografii z kamienia oraz obrazy na płótnie.

Wystawę można oglądać w Wypożyczalni Głównej Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie w dniach 21.06.2019 – 26.07.2019.

LiberaturaW Artetece WBP w Krakowie znajduje się unikalny zbiór książek niekonwencjonalnych, zwanych Liberaturą. Jest to jedyna tego typu, tak kompletna, stała wystawa na świecie.

Liberatura jako termin określający pewien typ książek, a zarazem nowy bodziec dla współczesnego pisarstwa, został zdefiniowany w tekście-manifeście Liberatura. Aneks do słownika terminów literackich, wygłoszonym na krakowskiej Wystawie Książki Niekonwencjonalnej w Bibliotece Jagiellońskiej w 1999 roku. Jego autor, Zenon Fajfer, wskazał na brak odpowiednich pojęć literaturoznawczych, by opisywać taki rodzaj pisarstwa, który zaprzęga w procesie twórczym artysty nie tylko słowo, ale i nośniki słów, jakimi są materialne komponenty książki, rozumianej w najszerszym – także materialnym – znaczeniu, by w jego wyniku stworzyć odrębny i niepowtarzalny tekst. Stąd pojęcie liberatury, która w rezultacie wolności (łac. liber) twórczej pisarza, uderza w konwencjonalną formę książki (łac. liber), jak i cały rynek wydawniczy, determinujący praktykę czytelniczą.