Fundusze Europejskie - Program Regionalny

Województwo Małopolskie

Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

A A A

Wystawy

W tym roku będziemy obchodzić 21 urodziny liberatury czyli nowatorskiego gatunku literatury, w którym równie ważną rolę co treść książki odgrywa jej forma. Pojęcie liberatury zostało po raz pierwszy użyte przez Zenona Fajfera w eseju-manifeście Liberatura. Aneks do Słownika Terminów Literackich. W 2000 r., wkrótce po publikacji eseju, Fajfer wspólnie z Katarzyną Bazarnik, pisarką i teoretykiem liberatury, stworzył Oka-leczenie, pierwszą książkę liberacką na świecie. Od tej składanej książki o wielu okładkach rozpoczęła się historia liberatury, z której sporym wycinkiem można się zapoznać odwiedzając Artetekę Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie.

Na wystawie znajdziemy liczne książki, których forma zaskakuje niekonwencjonalnymi pomysłami; Spoglądając przez ozonową dziurę to poemat, który został spisany na przeźroczystej folii i zamknięty w butelce, a Pizza Polska, książka opisująca przeżycia dostawcy pizzy podczas jej rozwożenia, została umieszczona w  kartonowym pudełku po tym włoskim przysmaku.

Liberatura łamie schematy na temat tego, jak powinna wyglądać książka. Uświadamia nam, że forma dzieła literackiego też stanowi o jego wartości. Zachęcamy naszych czytelników do odwiedzenia Arteteki i samodzielnego odkrycia, czym tak naprawdę jest liberatura. Przekonacie się, że forma nie musi być wyłącznie dodatkiem do treści, ale może z nią świetnie współgrać, tworząc zupełnie nową jakość.

Liberaturze życzymy kolejnych, co najmniej tak samo udanych dwudziestu jeden  lat i z niecierpliwością czekamy na kolejne inspirujące pozycje z tego gatunku.

Zbiory Liberatury znajdują się na trzecim piętrze budynku Arteteki WBP w Krakowie (ul. Rajska 12, wejście od strony ulicy Szujskiego).

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza na wystawę twórczości Urszuli Ewy Zygmuntowicz pt. „Świat moich ekspresji”.

Urszula Ewa Zygmuntowicz – O swojej pasji mówi tak: “Malarstwo, malarstwo abstrakcyjne to moja pasja, moje życie. W nim odnajduję siebie, swoją wrażliwość, dzięki niemu wyrażam swoje emocje.”

Maluje od dziecka. W dzieciństwie na co dzień obcowała z przyrodą na wsi, gdzie jej ojciec hodował konie. Skończyła Liceum Plastyczne w Krakowie, jednak jej twórczość ukształtowała znajomość z prof. Edwardem Kopaczewem z Akademii Sztuk Pięknych we Lwowie, który pomógł wydobyć z prac ruch, ekspresje i barwę.

Maluje technika mieszaną – pastelami suchymi, olejnymi, mieszanymi pigmentacyjnie, z rzadka farbami olejnymi. Uwielbia błękit lazurowy i biel a fascynują ją ludzkie emocje – gniew, strach, przyjaźń, tęsknoty – które przenosi na obraz. Emocjonalne efekty uzyskuje przez szybkie, pewne pociągnięcia farby. Jej obrazy są pełne ekspresji i dynamiki, a barwne plamy przenikają się wzajemnie tworząc zunifikowaną formę.

Miejsce ekspozycji: Galeria na Poddaszu Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie

Termin ekspozycji: 12.02.2020 – 31.03.2020.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie wraz z pracownią artystyczną „Bez pośpiechu” zapraszają na wystawę grafik pt. „Po przejściach”.

Wystawa pt. „Po przejściach” to pierwsza w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie rodzinna wystawa grafik sióstr: Lidii, Ireny i Anny Kocur, członków Stowarzyszenia Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie oraz Klubu Sztuki im. Alfreda Długosza w Gorlicach. Na wystawie prezentowany jest zestaw grafik z różnych okresów działalności artystycznej.

Lidia Kocur – absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, uprawia grafikę w technice linorytu, monotypii i suchej igły. Jej prace prezentowane były w kraju i za granicą. Laureatka m.in. nagrody Dyrektora Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów oraz dwóch wyróżnień przyznanych podczas Salonów Gorlickich za linoryty. Na wystawie prezentowane są jej abstrakcje wykonane w technice monotypii oraz szablonu.

Irena Kocur – absolwentka Uniwersytetu Rzeszowskiego, uprawia grafikę w technice monotypii o tematyce roślinnej i fotografikę. Laureatka dwóch wyróżnień przyznanych podczas Salonów Gorlickich za zestawy fotografii i monotypii. Na wystawie prezentowane są jej hortensje i róże wykonane w technice monotypii.

Anna Kocur – absolwentka Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, uprawia grafikę w technice linorytu, monotypii i suchej igły. Laureatka dwóch wyróżnień przyznanych podczas Salonów Gorlickich za linoryty. Jej grafiki były prezentowane w kraju i za granicą (Bardejów, Druskienniki). Animatorka zajęć plastycznych dla dzieci i dorosłych. Na wystawie prezentowane są jej abstrakcje wykonane w technice monotypii.

Pracownia artystyczna „Bez pośpiechu” jest miejscem realizacji pomysłów i marzeń, miejscem kreacji i spełnienia.Pasją autorek jest grafika: tworzą w technice: monotypii, linorytu, szablonu, suchej igły, stosują technikę mieszaną. Grafiki wykonywane są na prasie ręcznej, z użyciem farby drukarskiej. Powstające w ten sposób prace są czasochłonne ale dają oryginalne efekty wizualne i dodają klimatu miejscom, w których są prezentowane.

Jak same piszą: „Podstawą naszej pracy jest potrzeba i próba zatrzymania się, wyciszenia, dotarcia do wnętrza siebie i zrozumienia, a także przeżycia emocji, które towarzyszą nam na każdym etapie naszego życia. Chęć poznawania siebie i odnajdywania swojego miejsca w otoczeniu oraz poszukiwanie harmonii i bezpieczeństwa są nieodłącznym elementem naszej pracy.”.

Miejsce ekspozycji: Arteteka Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie

Termin ekspozycji: 6.02.2020 – 27.02.2020.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza na wystawę „Tomasz Beksiński 1958-1999. Dwudziesta rocznica śmierci".

Wystawa przybliża postać Tomasza Beksińskiego: dziennikarza muzycznego, prezentera radiowego oraz tłumacza języka angielskiego. Tomasz Beksiński zasłynął jako charyzmatyczny prezenter radiowy i dziennikarz. Dużą popularnością cieszyły się również jego przekłady list dialogowych do filmów, m.in. Monty Pythona oraz serii z Jamesem Bondem.

Miejsce ekspozycji: I piętro

Termin ekspozycji: 22.01.2020 – 13.03.2020

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zapraszają na wystawę fotografii Joanny Sidorowicz pt. „Jaźnie”.

Joanna Sidorowicz – z urodzenia wrocławianka, mieszka w Częstochowie. Fotografią zajmuje się od około szesnastu lat. W jej fotografiach przewijają się motywy starej i nowej architektury – podwórka, klatki schodowe, urbexy, miejsca opuszczone, tematy związane z kulturą żydowską, z mieszanką kultur (wschodnia Polska), krajobrazy w geometrycznej formie, portrety oraz fotografia otworkowa. Według samej autorki, najłatwiejszym tematem dla niej są odrapane podwórka i klatki schodowe, gdzie wyłapuje kolor i fakturę tych miejsc.

Na wystawie „Jaźnie” autorka porusza temat dla siebie nietypowy, odbiegający od dotychczasowej twórczości. Obrazami-fotografiami opowiada o przemijaniu, o rzeczywistości pomieszanej ze światem nierealnym, światem wyobraźni i snu. Są to opowiadania o relacjach człowiek - anioł, człowiek - diabeł, człowiek - lustro, człowiek - maska, gdzie można sobie zadać pytanie, a co kryje się pod maską. „Jaźnie” to temat, który daje widzowi możliwość bardzo indywidualnej interpretacji.

Miejsce ekspozycji: I piętro Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie

Termin ekspozycji: 10.01.2020 – 4.03.2020

Wernisaż: 10.01.2020, godz. 17:00.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza na wystawę malarstwa Tomasza Nowickiego pt. „Wędrówka dusz”.

Tomasz Nowicki – ur. 31.03.1975 r. w Białogardzie, od wielu lat mieszka i tworzy w Częstochowie Ukończył Wydział Sztuk Pięknych na Uniwersytecie im. Jana Długosza w Częstochowie w 2019 r., gdzie studiował malarstwo pod kierownictwem prof.  Mariana Jarzemskiego. Uczestnik wielu wystaw zbiorowych i indywidualnych w kraju i za granicą. Uczestnik plenów. Dawnej jeden z członków grupy artystycznej „Atina”, jednak charakter samotnika powoduje, że tworzy w ciszy i spokoju własnej pracowni.

Prace prezentowane na wystawie są efektem wewnętrznych, subiektywnych doświadczeń z pogranicza metafizyki i duchowości. Autor mierzy się z tematem tabu w zachodnich społeczeństwach, którym jest nieuchronność przemijania. Opowiada o tym fenomenie w malarstwie i rysunkach, posługując się szerokim wachlarzem narzędzi i technik do przekazania swojej wizji. Zabiera odbiorcę w metafizyczną podróż ku największej ludzkiej tajemnicy; poprzez sztukę próbuje odpowiedzieć na podstawowe egzystencjalne pytanie: „Skąd i dokąd zmierzamy?”.

Miejsce ekspozycji: I piętro Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie

Termin ekspozycji: 9.01.2020 – 13.03.2020

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza na wystawę malarstwa Karoliny Bochenek pt. „Arktyka. Powidoki”.

Karolina Bochenek – z wykształcenia architekt, z zamiłowania żeglarka i malarka. Napędza ją ciekawość świata, potrzeba rozwoju i samorealizacji poprzez tworzenie nowej wartości, która będzie mogła stanowić inspirację dla innych.

Malowanie jest dla autorki osobistą, symboliczną podróżą dookoła świata. Choć to te prawdziwe podróże stanowią dla niej główną inspirację. Poznając nieznane, spotykając w trakcie podróży nowych wspaniałych przyjaciół, zachwycając się pięknem wokół odnajduje sens oraz motywację i energię do dalszych działań. Od czasu pierwszego spotkania z Arktyką, wzruszenia i zachwytu, które temu towarzyszyło, autorka, korzysta z każdej okazji wyruszenia na daleką wyprawę - najchętniej rejs żeglarski w rejony polarne, tam gdzie dominuje jeszcze dzika przyroda i gdzie pieniądz nie jest wyznacznikiem wartości. Gdzie rytm dni i kolejnych czynności staje się prymitywnie prosty, a nasze cele są jasne.

Arktyka. Powidoki to wystawa, która skupia głównie obrazy inspirowane pierwszą podróżą autorki na daleką północ – Spitsbergen Zachodni. Zapraszamy również do przeczytania krótkiego wspomnienia tamtego doświadczenia: Arktyka 2015 - Powidoki.

Zapraszamy do zapoznania się z innymi pracami autorki na: bochenekpainting.com

Miejsce ekspozycji: parter Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie

Termin ekspozycji: 16.01.2020 – 12.03.2020

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza na wystawę pt. „Birkenmajer w Bibliotece”.

Iwo Birkenmajer – malarz, rzeźbiarz, pastelista, rysownik, poeta. Urodzony w 1955 roku, aktualnie mieszka w Krakowie. Członek ZPAP od 1995 r., należy również do AKWE, SPP, AIAP i Klubu Polarnego.

Wyróżniony w kilku konkursach polskich i zagranicznych, m.in. w XIX, XX i XXIV Premio Firenze (Florencja 2001, 2002, 2006) i na wystawach "Mały Format 2013", „Mały Format 2014” Okręgu Krakowskiego ZPAP. Brał udział w więcej niż dwustu wystawach, z czego, w ponad stu indywidualnych. Swoją twórczość prezentował w Polsce, a także, między innymi, we Francji, Włoszech, USA, Danii, Holandii, Niemczech, Austrii, Hiszpanii, Belgii, Szwajcarii, na Chorwacji i na Węgrzech.

Na wystawie w Wypożyczalni Głównej Iwo Birkenmajer prezentuje autoportret i kilka płócien z cyklów: „Dekonstrukcje”, „Konstrukcje i Rekonstrukcje”, „Portrety Warzyw i Owoców”, w których poszukuje własnego opisu świata, natury i czasu.

Miejsce ekspozycji: Wypożyczalnia Główna

Termin ekspozycji: 30.01.2020 – 26.02.2020

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie wraz ze Środowiskowym Domem Samopomocy zapraszają na wystawę pt. „Ptaki”.

„Ptaki” jest to wystawa prac uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy, Warsztatów Terapii Zajęciowej, Ośrodka Wsparcia oraz innych placówek działających przy Stowarzyszeniu na Rzecz Rozwoju Psychiatrii i Opieki Środowiskowej w Krakowie.

Prezentowane prace powstały w ramach zajęć artystycznych. Autorami prac są osoby, które dopiero odkrywają swój talent i pracują nad warsztatem oraz profesjonaliści. Prezentujemy prace małego formatu oraz kompozycje wielkogabarytowe. Mnogość technik i zróżnicowane zaplecze twórców sprawiają, że wystawa jest tak niezwykła, barwna i inspirująca. Wystawa pozwala oderwać się od trudów codzienności, trosk i problemów, wzbić się by spojrzeć na swoje życie z odmiennej "ptasiej" perspektywy.

Miejsce ekspozycji: Lewe skrzydło na parterze Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie

Termin ekspozycji: 30.01.2020 – 25.03.2020

Wernisaż: 30.01.2020, godz. 12:00.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza na wystawę fotografii Jacka Piotrowskiego pt. Krajobrazy skraju Małopolski.

Jacek Leonard Piotrowski – fotograf i wędrowiec z zamiłowania, przemierza ścieżki nie tylko Małopolski. Prowadzi blog podróżniczy dotyczący przede wszystkim swoich wędrówek polskimi szlakami turystycznymi.

Wydaje się być wędrowcem, którego potrzeba rozwoju i samorealizacji jest nierozłącznie związana z pokonywaniem Drogi. Czas, rozkład dnia i nocy w podróży daje Autorowi poczucie spokoju, spełnienia, staje się bezpiecznym skrawkiem jego nieba, w naszym jakże zabieganym skomercjalizowanym świecie współczesnej cywilizacji. Cieszy go dzielenie się doświadczeniami, tym samym podróż nabiera dodatkowej wartości, staje się inspiracją dla innych pokrewnych dusz.

Fotografowanie jest dla Autora pasją na równi z pokonywaniem kolejnych górskich ścieżek i wytyczonych szlaków, jest to jakby osobista symboliczna podróż przez życie. Krajobraz, piękno natury, bezkres świata, dzika przyroda stanowią inspirację do kolejnych wyzwań poznawania samego siebie w drodze na szczyt czy do celu, którym jest koniec szlaku. Zachwycając się pięknem plenerów i niesamowitymi widokami, odnajduje sens, motywację i energię do kolejnych wypraw.

Krajobrazy skraju Małopolski to wystawa, która pokazuje fotografie krajobrazów miejsc z okolic naszego regionu.

Zapraszamy również do czytania opisów podróży Autora na jego blogu: http://ginvilla.blogspot.com/

Miejsce ekspozycji: I piętro Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie

Termin ekspozycji: 30.01.2020–19.03.2020