Fundusze Europejskie - Program Regionalny

Województwo Małopolskie

Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

A A A

Wystawy

W tym roku będziemy obchodzić 21 urodziny liberatury czyli nowatorskiego gatunku literatury, w którym równie ważną rolę co treść książki odgrywa jej forma. Pojęcie liberatury zostało po raz pierwszy użyte przez Zenona Fajfera w eseju-manifeście Liberatura. Aneks do Słownika Terminów Literackich. W 2000 r., wkrótce po publikacji eseju, Fajfer wspólnie z Katarzyną Bazarnik, pisarką i teoretykiem liberatury, stworzył Oka-leczenie, pierwszą książkę liberacką na świecie. Od tej składanej książki o wielu okładkach rozpoczęła się historia liberatury, z której sporym wycinkiem można się zapoznać odwiedzając Artetekę Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie.

Na wystawie znajdziemy liczne książki, których forma zaskakuje niekonwencjonalnymi pomysłami; Spoglądając przez ozonową dziurę to poemat, który został spisany na przeźroczystej folii i zamknięty w butelce, a Pizza Polska, książka opisująca przeżycia dostawcy pizzy podczas jej rozwożenia, została umieszczona w  kartonowym pudełku po tym włoskim przysmaku.

Liberatura łamie schematy na temat tego, jak powinna wyglądać książka. Uświadamia nam, że forma dzieła literackiego też stanowi o jego wartości. Zachęcamy naszych czytelników do odwiedzenia Arteteki i samodzielnego odkrycia, czym tak naprawdę jest liberatura. Przekonacie się, że forma nie musi być wyłącznie dodatkiem do treści, ale może z nią świetnie współgrać, tworząc zupełnie nową jakość.

Liberaturze życzymy kolejnych, co najmniej tak samo udanych dwudziestu jeden  lat i z niecierpliwością czekamy na kolejne inspirujące pozycje z tego gatunku.

Zbiory Liberatury znajdują się na trzecim piętrze budynku Arteteki WBP w Krakowie (ul. Rajska 12, wejście od strony ulicy Szujskiego).

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza na wystawę pt. „Moje, Twoje, Nasze dziedzictwo w działaniach @ktywnych Seniorów”.

W lutym i marcu 2020 roku zostały zorganizowane w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie warsztaty zatytułowane „Moje, Twoje, Nasze dziedzictwo w działaniach @ktywnych Seniorów”, skierowane do osób starszych, liderów organizacji pozarządowych oraz pracowników instytucji zainteresowanych prowadzeniem działań dla osób z tej grupy wiekowej.

Warsztaty - prowadzone przez pracowników WBP w Krakowie (dr Marię Jedlińską i Patrycję Dziedzic), miały charakter interaktywny. Bazowały na projektach: "Kufer pełen dziedzictwa" Fundacji Plenerownia i Heurit(age) Towarzystwa Polsko-Niemieckiego w Krakowie. Każde ze spotkań zawierało elementy  metodologii pracy ze społecznościami lokalnymi stworzonymi przez British Council i FRSI w ramach programu „Active Citizens – Aktywne Społeczności”.

Efektem spotkań jest mini-wystawa przedmiotów, rodzinnych fotografii i pamiątek pochodzących z prywatnych zbiorów uczestników warsztatów, prezentowana w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie.

Działanie realizowane w ramach programu "Szkoła @ktywnego Seniora-S@S" (www.sas.tpnk.org.pl)

Miejsce ekspozycji: drugie piętro Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie

Termin ekspozycji: 4.03.2020 – 2.04.2020.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie wraz z grupą TuKomiks  zapraszają na wystawę pt. „TuKomiks - Patrz! Jakie ilustracje!”.

TuKomiks jest grupą, która zajmuje się eventami i warsztatami komiksowymi. Organizują warsztaty komiksowe dla dzieci i młodzieży, a dla starszych rysowników maratony komiksowe. W swojej pracy starają się przede wszystkim zarazić innych swoją pasją do komiksów. Wspólnie rysują, stawiają przed sobą nowe zadania, rozwijają kreatywność i wyobraźnię, ale przede wszystkim poznają nowych ludzi, chcących rysować komiksy.

O autorach:

Patryk Lutrzykowski - Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku (Krytyka Artystyczna) i Politechniki Koszalińskiej  (Wzornictwo – Komunikacja Wizualna). Zawodowo zajmuje się grafiką komputerową, reklamową, ilustracją, projektowaniem neonów oraz pracami introligatorskimi np. ręcznym szyciem książek i opraw. Członek Krakowskiego Stowarzyszenia Komiksowego, w którym działa na rzecz dobrych komiksów i wspiera młodych twórców.

Jan Wiśniowolski – Z zawodu jest designerem, z zamiłowania rysownikiem. Komiksami zajmuje się od małego (czytaniem i rysowaniem). Oprócz tego po godzinach para się game designem. Warsztatami chce zachęcić młodych ludzi do rysowania komiksów oraz pokazać im, że mogą tworzyć własne środowisko komiksowe.

Prezentowane prace są serią ilustracji jakie wykonali do plakatów promujących Maratony Komiksowe na przestrzeni ostatnich kilku lat.

Miejsce ekspozycji: Arteteka Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie

Termin ekspozycji: 5.03.2020 – 28.04.2020.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza na wystawę malarstwa Grzegorza Szlachty pt. „Metamorfoza”.

Grzegorz Szlachta – mieszkaniec Dębicy, ur. w 1967 r. Zafascynowany od młodych lat sztuką, a w szczególności malarstwem. Pracuje w kilku tradycyjnych technikach malarskich oraz eksperymentuje z technikami własnymi. Posiada doświadczenie w pracach konserwatorskich przy obiektach sakralnych, zajmuje sie również grafiką komputerową. W latach 80-90 współpracował z Galeriami komercyjnymi Rzeszów i Tarnów. Wiele jego obrazów znaleźć można w kolekcjach prywatnych w Polsce i za granicą.

Wystawa, którą oglądać można w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie jest dla autora wystawą retrospekcyjną. Można na niej zobaczyć przekrój prac z różnych okresów twórczych artysty.

Miejsce ekspozycji: pierwsze piętro Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie.

Termin ekspozycji: 6.03.2020 – 8.05.2020.