Fundusze Europejskie - Program Regionalny

Województwo Małopolskie

Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

A A A

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza na wystawę rysunku Pawła Warchoła pt. „Dokument Podróży”.

Paweł Warchoł – artysta grafik, urodzony w 1958 r. w Krakowie. W 1979 r. roku ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Wiśniczu Nowym, w 1984 r. Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie, a w 2011 roku uzyskał doktorat na ASP w Katowicach. Jest twórcą wielu cykli rysunkowych wykonywanych tuszem na kartonach, m.in. „Holzmachiny”, „Oratio”, „Warchoły”, „Pancerniki”. Prace prezentował na ponad stu wystawach indywidualnych, m. in. w Berlinie, Barcelonie, Budapeszcie,  Amsterdamie, Warszawie, oraz wielokrotnie w Krakowie. Jego rysunki były eksponowane na ponad 500 wystawach w kraju i za granicą, w tym na wszystkich najważniejszych wystawach, biennale i triennale rysunku na świecie, gdzie były nagradzane i wyróżniane.

Paweł Warchoł jest rysownikiem używającym rysunkowej techniki do wyrażania i wywoływania u widzów emocji, tym mocniejszej i bardziej przekonującej, że opartej na ascetycznej, lecz dramatycznej grze czerni i bieli. Paweł Warchoł sięga po światłocień, po klasyczne chiaroscuro, po dramatyczny kontrast świateł i mroków, po bryłowy modelunek, po wręcz barokową masywność materii i jej niemal fizycznie wyczuwalne ciążenie. Te najsławniejsze, właśnie na światłach i cieniach oparte dzieła Pawła Warchoła oglądać można na wystawie w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie.

Wystawę można oglądać w Wypożyczalni Głównej Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie w dniach 5.12.2019 – 8.01.2020.